Öldüğünüzde iCloud Verilerinizi Aktarmak İçin Eski Kişiler Nasıl Kurulur?

21.12.2021
Öldüğünüzde iCloud Verilerinizi Aktarmak İçin Eski Kişiler Nasıl Kurulur?

Ölüm hakkında konuşulması kolay bir konu değil. Ve çoğu zaman, birinin ölümünden sonra, sevdiklerinin merhumun kişisel belgeleri ve verilerinin kontrolünü yeniden kazanmaya çalışması gelir. Daha fazla bilginin dijital hale gelmesiyle, bir kişinin kimlik bilgilerini bilmiyorsanız onu kurtarmak zor olabilir. Ancak Apple’ın iOS 15’te kullanıma sunulan Dijital Miras programı sayesinde, sevdiklerinizin siz gittikten çok sonra iCloud verilerinize onları Eski Kişiler olarak atayarak erişmesini kolaylaştırabilirsiniz. Burada Eski Kişiler ve bunların iOS’ta nasıl kurulacağı ile ilgili bir açıklama bulunmaktadır.

iOS’ta Eski Kişi Nedir?

iOS’ta Eski Kişi, vefat etmeniz durumunda iCloud verilerinize erişmesi için seçtiğiniz kişidir. Bunu bir iradenin dijital eşdeğeri olarak düşünün. Eski Kişiler, Apple’ın, kullanıcıların öldükten sonra sevdiklerinin verilerine kolayca erişmelerine yardımcı olmak için bir girişimi olan Apple’ın Dijital Miras programının bir parçasıdır. Apple’ın Dijital Mirası, mahkeme kararı almanın tüm sıkıntılarını yaşamak yerine, siz yokken sevdiklerinizin bilgilerinize erişmesini kolaylaştırıyor. Çünkü dürüst olalım, hiç kimse iCloud şifresini vermek istemez ve Digital Legacy, buna mecbur kalmamanızı sağlar.

Eski Kişi, verilerinize kendi hesaplarını kullanarak erişebilir ve bunları indirebilir, ancak siz öldükten sonra. Bu veriler iCloud fotoğraflarınızı, mesajlarınızı, takvimlerinizi, hatırlatıcılarınızı, notlarınızı, dosyalarınızı, arama geçmişinizi, indirdiğiniz uygulamaları, cihaz yedeklerinizi, sağlık verilerini ve daha fazlasını içerir.

iCloud

iOS 15’te Eski Bir Kişi Nasıl Eklenir?

Eski Kişi eklemek basittir. Kolaylık sağlamak için seçtiğiniz birinin Apple kimliğine veya Apple cihazına ihtiyacı yoktur. Ayrıca belli bir yaşta olmaları da gerekmiyor. Ancak, Eski Kişi eklemek için şu gereksinimleri karşılamanız gerekir:

  1. Apple Kimliğiniz için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmiş olmanız gerekir.
  2. En az 13 yaşında olmalısınız (ülkeye göre değişebilir).
  3. iPhone’unuzda iOS 15.2 veya sonraki bir sürümünün yüklü olması gerekir.

iOS sürümünüzü kontrol ettiğinizden emin olun ve yazılım gereksinimini karşılamıyorsanız Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye giderek güncelleyin. Ardından, Eski Kişi eklemek için şu adımları izleyin:

  1. Ayarlar > [Adınız] öğesini açın.
  2. Parola ve Güvenlik > Eski Kişi’yi seçin.
  3. Eski Kişi Ekle’ye dokunun. Sorulursa kimliğinizi doğrulayın.
  4. Kişilerinizden bir kullanıcı seçin. Bir Aile Paylaşımı grubundaysanız, Eski Kişi Ekle’ye dokunduktan sonra göreceğiniz ilk seçenek, grubun bir üyesini seçme seçeneğidir. İstediğiniz bu değilse, Başka Birini Seç’e dokunun.
  5. Devam’a dokunun ve Eski Kişinizle görünen erişim anahtarını nasıl paylaşmak istediğinizi seçin.

Erişim anahtarını paylaşmanın farklı yolları vardır. Eski Kişi’nin iOS 15.2, iPadOS 15.2 veya macOS Monterey 12.1 veya sonraki sürümlere sahip bir Apple cihazı kullandığını varsayalım. Bu durumda, Mesajlar aracılığıyla onlarla paylaşabilirsiniz ve kabul ederlerse Apple Kimliği ayarlarında bir kopyası saklanabilir. Daha eski bir yazılım çalıştırıyorlarsa, Apple onlardan en son sürüme güncellemelerini ister. Alternatif olarak, erişim anahtarını bir PDF belgesi olarak paylaşabilir veya ekran görüntüsünü yakalayıp doğrudan onlarla paylaşabilirsiniz.

Erişim anahtarı önemlidir çünkü iCloud’unuza erişim talep ederken gerekli olacaktır. Ek olarak, bir Eski İrtibat Kişisinin ayrıca bir ölüm sertifikasına ihtiyacı olacaktır. Ayrıca birden fazla Eski Kişiye sahip olabilirsiniz. Basitçe gidin Ayarlar> [Adınız]> Şifre ve Güvenlik> Eski İletişim ve musluk Legacy Kişi Ekle.

Eski Kişi Olarak Birinin iCloud Verilerine Nasıl Erişilir?

Birisi tarafından Eski Kişi olarak seçildiyseniz, bunu iPhone, iPad ve Mac’te Eski Kişi sayfasında görebileceksiniz. Kişi vefat ederse, iOS 15.2, iPadOS 15.2, macOS 12.1 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsanız verilerini doğrudan cihazınızdan isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, Apple’ın Dijital Eski Erişim İsteği Sayfasına gidebilirsiniz. Erişim talebinde bulunmak için bir ölüm sertifikasına ve erişim anahtarına ihtiyacınız olacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM