Mac’inizde Safari Sekme Grupları Nasıl Kullanılır?

19.10.2021
Mac’inizde Safari Sekme Grupları Nasıl Kullanılır?

macOS Monterey güncellemesi, Safari’ye kullanıcıların yıllardır talep ettiği önemli bir yeniden tasarım kazandırdı. Yalnızca yenilenmiş bir görünüme sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda web’de gezinme ve sekmelerinizi yönetme biçiminizi potansiyel olarak değiştirebilecek bir dizi işlevsel iyileştirme de getirir. Çoğumuz ortalama bir göz atma oturumu sırasında birkaç sekme arasında geçiş yapıyoruz ve bunları düzenli tutmak kolay değil. Ancak Safari’nin yeni Sekme Grupları özelliği, ilgili sekmeleri bir araya getirmenize ve gerektiğinde aralarında geçiş yapmanıza olanak tanır. Burada, Mac’te iş akışınızı geliştirmek için Safari Sekme Grupları nasıl kullanabileceğinize bakacağız.

Safari Sekme Grupları Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Sekme Grupları sekme gruplarından başka bir şey değildir. Safari’de, her Sekme Grubunu birkaç göz atma sekmesini depolayan bir klasör olarak düşünebilirsiniz. Peki, onlarla tam olarak ne yapıyorsun, soruyorsun? Tarayıcı sekmelerinizi birden çok Sekme Grubuna ayırabilirsiniz. Diyelim ki, biri iş için, biri kişisel kullanım için vb. Sekme Gruplarını ne için kullandığınızı hızlı bir şekilde belirlemek için özel adlarla etiketleyebilirsiniz. Bu özellik sayesinde artık sekme çubuğunuzu farklı sebeplerle kullandığınız sekmelerle karıştırmaktan korkmanıza gerek yok.

Sekme Grupları tam olarak daha önce duyulmamış bir özellik değildir. Aslında, çoğu tarayıcıda zaten var ve Safari, onu alan son web tarayıcılarından biri. Sekme Grupları hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, iCloud üzerinden tüm Apple cihazlarınız arasında senkronize olmalarıdır; bu, göz atma oturumunuzu kaybetmeden Mac’inizden iPhone’unuza geçiş yapabileceğiniz anlamına gelir.

Safari Sekme Grupları

Mac’te Safari Sekme Grupları Nasıl Kullanılır?

Kullanışlı bir şekilde macOS, Safari’de yeni bir Sekme Grubu oluşturmanın birden fazla yolunu sunar. Mac’iniz macOS Monterey veya sonraki bir sürümünü çalıştırdığı sürece, Sekme Gruplarını nasıl kullanacağınızı öğrenmek için şu basit talimatları uygulayabilirsiniz;

  1. Mac’inizde Safari’yi başlatın.
  2. Sekme Grupları açılır menüsünü ortaya çıkarmak için kenar çubuğu düğmesinin yanındaki aşağı oku tıklayın.
  3. Ardından, Yeni Boş Sekme Grubu’na tıklayın. Alternatif olarak, menü çubuğundan Dosya > Yeni Boş Sekme Grubu’na tıklayarak yeni bir Sekme Grubu oluşturabilirsiniz.
  4. Başarılı bir şekilde yeni bir Adsız Sekme Grubu oluşturdunuz, ancak şimdi etkinliğinize daha iyi uyması için bu belirli grubu adlandırmanız gerekiyor. Safari Kenar Çubuğu açıldığında, istediğiniz adı yazmanız yeterlidir.
  5. Ardından, Sekme Gruplarınızı nasıl yönetebileceğinize bakalım. Sekmeye Genel Bakış’ı getirmek için Sekme Grubu adının yanındaki kareler simgesine tıklayın. Bu, grup altında açık olan tüm sekmeleri gösterecektir.
  6. Birden fazla Sekme Grubu arasında geçiş yapmak istiyorsanız, aşağı oka veya mevcut Sekme Grubunun adını tıklayarak açılır menüyü görüntüleyin.
  7. Şimdi açmak istediğiniz Sekme Grubunu seçin, Safari otomatik olarak ilgili sekmeleri açacaktır.
  8. Bir Sekme Grubunu silmek istiyorsanız, Kenar Çubuğu düğmesine tıklayın ve ardından bağlam menüsünü getirmek için Kontrol tuşuna basarak Sekme Grubuna tıklayın.
  9. Burada, Sekme Grubunda açık olan tüm web sayfalarının bir listesi de dahil olmak üzere birden çok seçenek bulacaksınız. Basitçe Sil’i tıklayın ve hazırsınız.

Daha da önemlisi, tek bir sekmeyi başka bir Sekme Grubuna taşımak isterseniz, tek yapmanız gereken Kenar Çubuğunu açmak ve ardından sekmeyi farklı bir gruba sürükleyip bırakmaktır. Safari Sekme Gruplarını kullanma hakkında öğrenmeniz gereken her şey bu. Tarama oturumunuz bir sonraki sefer sekmelerle yüklendiğinde, onları düzenlemek için tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM