Macbook Ekran Kaydı Alma

22.01.2023
Macbook Ekran Kaydı Alma

İçerik oluşturucu olarak çalışan veya bir sanat projesini tamamlamaya çalışan ya da sadece birine işlerin sizin tarafınızdan nasıl yürüdüğünü göstermeye çalışan kişiler için, bir Mac’te ekran kaydetme seçeneği bu gibi zamanlarda önemli bir özellik olabilir. Bazen bir ekran görüntüsünden daha fazlasına ihtiyaç duyarız ve ne yazık ki sistemlerimizde basıp kolayca kaydedebileceğimiz herhangi bir ekran kayıt düğmesi yoktur. Ancak, Apple’ın Mac kullanıcılarının ekranlarında olanları kaydetmek için harika yolları var. Bu makale size bir Mac’te ekran kaydı en iyi yolunu verecektir.

Ekran kaydetmek için macOS Mojave

macOS Mojave kullanıyorsanız, ekran kaydını başlatmak için birlikte basabileceğiniz bir dizi kısayol tuşu vardır. SHIFT+CMD+5 tuşlarına birlikte basmanız yeterlidir; noktalı bir çizginin göründüğü bir kenarlık göreceksiniz.

  1. Kenarlığı noktalı bir çizgi ile görmeye başladığınızda, ekran kaydı için gösterilen iki seçenekten birini seçmeniz gerekecektir. “Tüm Ekranı Kaydet” seçeneğini seçebilir veya “Seçimi Kaydet” seçeneğini seçebilirsiniz. Seçeneklerden herhangi birine bastıktan sonra, “Yakala” düğmesinin “Kaydet” düğmesine dönüştüğünü fark edeceksiniz ve artık Mac’te ekran kaydınıza başlayabilirsiniz. Ekran kaydı başladığında, kaydedilmeyen alanların bulanıklaştığını ve kaybolduğunu fark edeceksiniz. Yalnızca kayıt alanına odaklanılacağını göreceksiniz, ancak tüm ekranı kaydediyorsanız, bulanıklaşma eğiliminde olan odaklanmamış alan hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak. Durdur düğmesinin menü çubuğunda yer aldığını göreceksiniz. Ekran kaydını tamamladığınızda, durdur düğmesine basmanız yeterlidir.
  2. Ekran kaydı tamamlandığında, yeni pencereniz ekranınızın sağ alt köşesinde açılır. Gelip kaydedilen klibe tanık olmak için bu yeni pencereye tıklamanız gerekiyor. Bu yeni açılır çubuğa tıklamadıysanız, varsayılan olarak oraya kaydedildiği için masaüstünüzde arayarak kaydınızda gezinebilirsiniz.
  3. Sizi QuickTime’a götüreceğinden, önizlemeleri için kaydınıza iki kez tıklamaktan kaçının. Çubuğu vurgulamak için üzerine bir kez tıklamak ve ardından önizleme penceresini açarak boşluk çubuğuna tıklamak daha iyidir. Önizleme açıldıktan sonra, klibi kırparak klibinizde değişiklikler yapabilir veya onu paylaşabilirsiniz.
Macbook Ekran Kaydı Alma

Macbook Ekran Kaydı Alma

Mac’te ekran kaydetmek için QuickTime

Quicktime, Apple tarafından yerleşik bir Uygulamadır. İnsanlar bunu film izleyerek eğlence için kullanma eğilimindedir, ancak sunabileceğinden çok daha fazlası vardır. Quicktime’ın değerli özelliklerinden biri de ekran kayıtlarıdır.

  1. Quicktime’ı açtıktan sonra Dosya > Yeni Ekran Kaydı’nı seçin.
  2. Yeni Ekran Kaydı’nı seçtiğinizde, kırmızı düğmeli küçük bir açılır pencere belirecektir. Kaydı başlatmak için kırmızı düğmeye tıklamanız gerekir. Tıkladıktan sonra size iki seçenek sunulur. Bir, kayıt için tüm ekranı seçmek için. Başka bir seçenek de ekranın bir bölümünü kaydetmektir.
  3. Ekranınızın yalnızca belirli bir bölümünü kaydetmek istiyorsanız, kaydetmek istediğiniz alanın üzerinde bir dikdörtgen oluşturmak için imleci sürükleyin.
  4. Kayıt başladığında, menüde ‘Durdur’ yazan küçük bir simge göreceksiniz. O küçük simgeye tıklamanız yeterlidir ve kayıt duracaktır.
  5. Ekran kaydını bitirdikten sonra, kaydınızı gösteren bir video oynatıcı göreceksiniz. Dosya> Kaydet’e giderek bu kaydı kaydetmeniz yeterlidir. Quicktime, videoları ihtiyacınıza göre birden çok biçimde kaydetmenize olanak tanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM