Google Chrome Uzantı Yükleme Hatası Nasıl Çözülür?

04.10.2021
Google Chrome Uzantı Yükleme Hatası Nasıl Çözülür?

Chrome uzantıları, tarayıcıda üretkenliği artırmada hayati bir rol oynar. Bazen, uzantı Chrome’da düzgün şekilde yüklenemediğinde baş ağrısına dönüşebilirler. Uzantının kendisinde bir sorun olabilir, ancak diğer birçok Chrome sorunu da suçlu olabilir. Bunun neden olduğunu ve nasıl çözebileceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için uzantılarınızın düzgün şekilde yüklenmesine yardımcı olacak yedi nedene ve çözüme baktık.

Chrome Uzantılarını Düzeltmeye Başlarken

Daha karmaşık düzeltmelere dalmadan önce bilgisayarınızın etkin bir internet bağlantısına sahip olduğundan emin olun. İnternet düzgün çalışıyorsa, düzgün yüklenmeyen uzantının etkinleştirilip etkinleştirilmediğine ve Chrome’da sabitlenip sabitlenmediğine bakın.

Uzantınız, sabitlenmiş uzantılar listesinde olmasına rağmen düzgün şekilde yüklenmiyorsa, Chrome Görev Yöneticisi’nde işlemesini sonlandırarak yeni bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Bunu yapmak için Diğer Araçlar > Görev Yöneticisi’ne gidin. Görev yöneticisinde uzantıyı bulun ve İşlemi Sonlandır’a dokunun. Bu, uzantıyı tarayıcıdan devre dışı bırakacaktır. Şimdi Diğer Araçlar > Uzantılar’a gidin ve Yeniden Yükle’ye dokunarak uzantıya yeni bir başlangıç yapın.

Yukarıdaki düzeltmelerden sonra bile uzantı düzgün yüklenmezse kaldırın ve yeniden yükleyin. Bu düzeltme, çoğu durumda bir cazibe gibi çalışır ve işe yaramazsa, listede kapsanan düzeltmelerin geri kalanını uygulamaya geçin.

Benzer Uzantılardan Kaynaklanan Girişim

Aynı amaca hizmet eden birden fazla uzantı kullanmak, bunların işlenmesinde parazite neden olabilir. Uzantıların müdahale etme olasılığı, uzantının doğasına ve işine bağlıdır. Uzantının tarayıcınızın işlenmesiyle ilgisi ne kadar yüksek olursa, bu sorunu yaşama olasılığı da o kadar yüksek olur. Uzantı düzgün çalışmıyorsa, benzer uzantıların kurulu olup olmadığını kontrol edin. Bu uzantıyı kapattıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatın. Uzantı bu sefer düzgün yüklenirse bu uzantılardan birini kullanın. Sorun devam ederse, düzgün yüklenmeyenler dışındaki tüm diğer uzantıları kapatmayı deneyin. Bunu yapmak, uzantının yükleme işlemine müdahale eden başka bir uzantı olasılığını daha da ortadan kaldıracaktır.

Chrome

Eski Uzantılar

Düzgün yüklenmeyen uzantının güncellenip güncellenmediğini kontrol edin. Chrome, yeni bir sürüm kullanıma sunulduğunda genellikle uzantıları otomatik olarak günceller. Yine de, uzantılar için herhangi bir güncelleme olup olmadığını doğrulamak için aşağıdaki programa kadar biraz zaman alabilir. Belirli bir uzantıyı acil olarak güncellemeniz gerekiyorsa, bunu şu şekilde yapabilirsiniz;

  1. Sağ üst köşedeki üç dikey noktayı tıklayın ve Diğer Araçlar > Uzantılar’a gidin.
  2. Geliştirici modu geçişini açın.
  3. Tüm uzantıları güncellemek için Güncelle’ye tıklayın.

Uzantılar bu düzeltmeyle düzgün şekilde yüklenmeye başlarsa, aynı sorunla tekrar karşılaşmamak için zaman zaman uzantılarınızı manuel olarak güncellemeyi deneyin.

Önbelleğe Alınmış Veriler

Tarayıcınızın önbelleğini uzun süre temizlememek, performansını etkiler ve gecikmeli hale gelir. Önbelleğe alınmış veri yığınları, uzantınızın düzgün yüklenmemesinin nedeni de olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için üç dikey noktaya dokunun ve Diğer Araçlar > Tarama verilerini temizle… seçeneğine gidin. Çerezler ve diğer site verileri ile Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar için kutuları işaretleyin. Ardından, Verileri temizle’ye basın. Herhangi bir veriyi temizlemeden önce Parolalar ve diğer oturum açma verileri kutusunun işaretini kaldırdığınızdan emin olun, çünkü bu, kayıtlı parolalarınızı silecektir.

Sisteminizde ve Tarayıcınızda Kötü Amaçlı Yazılım

Chrome, bilmediğiniz kullanışlı bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısına sahiptir. Yalnızca olası tehditleri belirlemeye ve tarayıcı performansınıza müdahale eden kötü amaçlı yazılımları kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sisteminizde tarayıcının işlenmesini engelleyen uygulamaları ve yazılımları da gösterir. Tarayıcınızı ve sisteminizi temizlemek için Chrome’un yerleşik virüs tarayıcısını şu şekilde kullanabilirsiniz;

  1. Chrome’un Ayarlarına gidin.
  2. Ayarlar sayfasının altındaki Gelişmiş’e dokunun.
  3. Chrome’un Gelişmiş ayarlar sayfasının altındaki Bilgisayarı temizle seçeneğini bulun ve dokunun.
  4. Bul üzerine dokunun.

Tarayıcınızın uzantı yükleme sorunu çözmese de performansını kesinlikle artıracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM