iPhone’da ‘Hücresel İnternet Çalışmıyor’ Nasıl Düzeltilir?

11.07.2022
iPhone’da ‘Hücresel İnternet Çalışmıyor’ Nasıl Düzeltilir?

iPhone mobil verileriniz olması gerektiği gibi çalışmıyor mu? Cevabınız evet ise, bu gönderi sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin. Apple iPhone cihazlarımızda bulunan uygulamalar çoğunlukla internet tabanlıdır. Bu, amaçlandığı gibi çalışmak için bir İnternet bağlantısına ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Bir iOS cihazının İnternet bağlantısı, bir Wi-Fi ağ bağlantısı veya mobil veriler aracılığıyla kurulabilir. Mobil verilerle, kullanılabilir Wi-Fi ağı olmadığında bile iPhone’unuzda internet bağlanabilirsiniz. Ancak en büyük dezavantajı, Wi-Fi’den daha fazla veri tüketecek olmasıdır. Yine de, mobil verileri kullanmaktan ve bunun için daha fazla ödeme yapmaktan başka seçeneğiniz olmadığı durumlar olabilir.

iPhone’da ‘Hücresel İnternet Çalışmıyor’ Düzeltme

Veri planınızın durumunu kontrol edin

Cihazda sorun gidermeye geçmeden önce, nedeninin iPhone’unuz olmayabileceğini unutmayın. Veri planınızı yenilemeyi unuttunuz ve süresi doldu mu? Aylık planınızın mobil veri kotasına ulaştınız mı? Sebepler bunlarsa, mobil planınızı yeniden etkinleştirmeniz veya kotanızı yeniden doldurmanız gerekecek, o zaman hazırsınız! Mobil verileriniz hemen tekrar çalışmaya başlamalıdır. Bunu yapmakta sorun yaşıyorsanız operatör desteğinize başvurun ve verilerin tekrar bitmesini önlemek için gelecekte veri kullanımınızı sınırlandırmayı düşünün.

Uçak modunun kapalı olduğundan emin olun

Uçak modu, iPhone’unuzun hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını kapatır. Bu, uçuşlar sırasında sinyal parazitini önlemek için önemlidir ve sinyalin zayıf olduğu bölgelerde pil gücünden tasarruf sağlayabilir. Uçak modu cihazınızın birçok özelliğini etkilediği için ağ sorunları yaşadığınızda kapalı olduğundan emin olmalısınız. Uçak modunu devre dışı bırakmak için:

 1. iPhone’unuzun Kontrol Merkezine erişin.
 2. Ana sayfa düğmesi olan iPhone modellerinde ekranın alt kenarından yukarı kaydırmanız gerekir. iPhone’unuz Face ID kullanıyorsanız ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın.
 3. Uçak modu etkinse, sol üst kısımda uçak simgesi olan yuvarlak daire turuncu olur. Kapatmak için dokunun.
 4. Mobil verileri kullanarak yeniden bağlanmayı deneyin.

Hâlâ bağlanamıyorsanız, devam etmeden önce iPhone’unuzu hızlı bir şekilde yeniden başlatmanın tam zamanı.

iPhone'da Hücresel İnternet Çalışmıyor'

iPhone’da Hücresel İnternet Çalışmıyor’

iPhone’unuzun mobil verilerini değiştirin

Etkin bir veri planınız olduğunu ve Uçak modunu kapattığınızı doğruladıktan sonra, iPhone’unuzun hücresel veri özelliğini kapatıp tekrar açmak sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Bunu yapmak için:

 1. Yukarıda belirtildiği gibi iPhone’unuzdaki Kontrol Merkezi’ne erişin.
 2. Sol üst blokta, Mobil Veri simgesinin (anten) zaten açık olup olmadığını ve yeşil yandığını kontrol edin. Birkaç saniye bekleyinizse kapatmak için dokunun.
 3. iPhone’unuzun mobil verilerini tekrar açmak için simgeye dokunun.

iPhone’unuzda 4G’yi etkinleştirin

4G, internetin hızını önemli ölçüde artırarak internet üzerindeki hayatımızı değiştirdi. Herhangi bir nedenle iPhone’unuzda 4G devre dışı bırakılırsa, cihazınız 3G’yi kullanmaya geri dönebilir. Çoğu çevrimiçi görevin 3G ağları kullanılarak yüklenmesi uzun zaman alacaktır. Aslında, 3G o kadar yavaş olabilir ki iPhone’unuzun mobil verilerinin çalışmadığını düşünebilirsiniz. Bu nedenle, iPhone’unuzda 4G’nin etkinleştirildiğinden emin olmak için:

 1. Ayarlar uygulamasına gidin ve Hücresel’e (bazı bölgelerde mobil veri) dokunun.
 2. Henüz açık değilse Mobil Veriyi (veya Mobil Veriyi) açın.
 3. Mobil (veya Hücresel) Veri Seçenekleri’ni seçin.
 4. Bundan sonra ne göreceğiniz cihazınıza, bölgenize ve operatörünüze bağlı olacaktır. Ağ tercihinizi seçebilmek için 4G’yi Etkinleştir’e dokunmanız ya da Ses ve Veri’yi seçmeniz gerekebilir. Cihazınızda bulunan en iyi ağı kullanmayı seçin.

Taşıyıcı ayarları güncellemesini kontrol edin

Operatörünüz, hücresel ağ bağlantısını iyileştiren ve mobil veri sorununuzu çözmenize yardımcı olabilecek güncellemeler sağlamış olabilir. Bunları nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayarlar uygulamasına gidin ve Genel’i seçin.
 2. Hakkında’ya dokunun.
 3. Bir güncelleme varsa, hemen Taşıyıcı Ayarları Güncellemesi yazan ve güncellemeye şimdi devam etmek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj görürsünüz.

Telefonunuzda iOS’u güncelleyin

Herhangi bir sorun için önemli bir çözüm, en son iOS güncellemelerini kontrol etmektir. Cihaz yazılımınızın güncel olduğundan emin olmak, bağlantı sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Sistem güncellemelerini kontrol etmek ve yüklemek için:

 1. Ayarlar uygulamasına gidin ve Genel’i seçin.
 2. Yazılım güncellemesi’ne dokunun.
 3. Varsa, iOS’un en son sürümünü edinmek için İndir ve Yükle’ye dokunun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.