IP Adresinizi Gizlemek İçin 4 Neden

17.12.2021
IP Adresinizi Gizlemek İçin 4 Neden

IP adresiniz, bir ağa bağlı cihazlarınızın her etkileşimi ile değiş tokuş edilen önemli bir bilgi parçasıdır. Mevcut ikamet adresinize benzer şekilde bir IP adresi, bilgisayarlarınız, akıllı telefonlarınız ve sunucularınız dahil olmak üzere internete bağlı cihazları tanımlamaya yardımcı olur. Ziyaret ettiğiniz web sitesinden veya kullandığınız akış hizmetinden başlayarak, her şey işlerin yürümesi için IP adresinizi toplar. Bir tanesine sahip olmak hayati olsa da, orijinal IP adresinizi ifşa etmeli misiniz? IP adresinizi gizlemek için bir sebep var mı? Daha derine inelim ve öğrenelim.

İşte IP Adresinizi Neden Gizlemelisiniz?

Herkesin IP adreslerini gizlemesi gerekmediğini unutmayın, ancak aşağıda belirtilen nedenlerden bazılarının kendiniz için bir kullanım durumu gerektirdiğini düşünüyorsanız, deneyebilirsiniz!

  1. Web Sitelerinin Sizi İzlemesini Önleyin

Hangi web sitesini yüklerseniz yükleyin, herkes bir şekilde IP adresinizi izler veya toplar. Birçok durumda, web sitesi verilerinizi doğrudan toplamaz, ancak kullandıkları hizmetlerden bazıları IP adresinizi toplayabilir. Çok sayıda işlevselliğe sahip modern bir web sitesi için, ziyaretçilerini analiz etmelerine yardımcı olmak için uygulanan çeşitli izleyiciler vardır. Tabii ki, bu mutlaka verilerinizi toplama ve üçüncü şahıslara satma süreci değildir; istatistiklere başvurarak sitelerindeki kullanıcı deneyimini iyileştirmelerine yardımcı olabilir.

Ancak bir web sitesi ile IP adresinizi ifşa etmek istemiyorsanız gizlemelisiniz. Teknik olarak, izlemeyi en aza indirmek için bazı gizlilik odaklı tarayıcı uzantılarına, özel tarayıcılara ve diğer araçlara ihtiyacınız olacak. Ancak IP adresinizi gizlemek, gizliliğinizi artırmanın en basit tekniklerinden biridir. Sonuç olarak, IP adresini maskelediğinizde ülke veya konum bilgilerinizi web sitelerine vermemiş olursunuz.

IP Adresinizi Gizlemek

  1. İçeriğe Erişimin Kilidini Açın

Birçok web hizmeti, bir ülkeler listesinden IP’leri sınırlayan coğrafi engellemeyi zorunlu kılar. Savunmalarında, kaynaklarını ve bant genişliğini korur. Ancak yine de kısıtlı içeriğe erişmek istiyorsanız IP adresinizi gizleyebilir ve engellemeyi atlamak için sahte bir IP kullanabilirsiniz. Her iki durumda da, yurtdışında seyahat ediyorsanız ancak yine de farklı Netflix dizileri gibi coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek istiyorsanız kullanışlı olacaktır.

  1. Dijital Pazarlamacıların Profilinizi Çıkarmasını Önleyin

IP adresini gizlemenin pazarlamacıların sizi takip etmesine engel olmayacağını belirtmekte fayda var. Çeşitli yöntemler, e-posta izleme, kısa bağlantılar, anketler ve dijital pazarlamacıların neyi sevdiğinizi/neleri sevmediğinizi bilmelerine yardımcı olan reklamları içerir. Ancak IP adresinizi gizlemek, tercihlerinizin eksiksiz bir profilini oluşturmayı zorlaştırır. Sahte bir IP adresi kullanmazsanız, demografik istatistiklerini iyileştirirken IP adresinizle ilişkili tüm verileri kolayca ilişkilendirebilirler.

  1. Tam Gizli Mod’a Geçin

Bir tarayıcıdaki gizli tarama veya gizli mod, tanımlama bilgilerini, geçmişi ve temel izlemeyi temizleme konusunda endişelenmeden web’de gezinmenize yardımcı olur. Ancak, hala maskelemediyseniz IP adresinizi vermiş olursunuz. Başka bir deyişle, göz atma etkinliğiniz gerçekten özel değildir ve IP adresiniz, gizli moddaki göz atma etkinlikleri için size geri bağlanır. Böylece, IP adresi gizlendiğinde gelişmiş gizlilik elde edersiniz.

Gerektiğinde IP Adresinizi Gizleyin

Orijinal IP adresinizi gizlemeniz gerekmediği zamanlar olabilir; Statik bir IP veya bir IP aralığı ile sınırlandırılmış bir oturum açma web sayfasına erişmek istediğinizi varsayalım. Böyle bir kullanım durumunuz yoksa IP adresinizi gizlemeyi düşünebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.