Android’de Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

10.03.2022
Android’de Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Android telefonunuzda zayıf pil ömrüne katkıda bulunan pek çok faktör vardır. Daha parlak ekranlar, daha ince gövdeler, daha hızlı işlemciler, daha hızlı İnternet bağlantıları ve daha fazla arka plan yazılımı, telefonun pil ömrünü olumsuz etkiliyor, ancak üreticiler bunu telafi edebilmek için daha güçlü piller ekliyor. Google Pixel 6 Pro, 22 saatten fazla dayanabilen 5003 mAh pil içerir. Samsung’un Galaxy telefon serisi, modele bağlı olarak 11 ile 13 saat arasında sürebilir. Yine de, herhangi bir telefondan daha fazlasını elde etmenin yolları var. Menü ayarları, kullandığınız telefona göre değişir; Bu hikayede, Android 11 çalıştıran Samsung Galaxy S20 FE kullandık. Ancak tüm Android cihazların benzer özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu uyarıyı göz önüne alarak, Android telefonunuzun pil ömrü iyileştirmenin bazı yollarını burada bulabilirsiniz.

Android’de Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Karanlık Temayı Etkinleştir

Bir cihazın ekranının en fazla gücü tükettiği bir sır değil, bu nedenle bir telefonun ekranı, özellikle parlaklık seviyesi yüksekse en fazla pil tüketir. Ayrıca, Android uygulamaları daha fazla güç tüketmelerini sağlayan ana renklerde tasarlanmıştır. Bu nedenle, özellikle ekranınız AMOLED veya OLED ise, telefonunuzda pil tasarrufu yapmak için karanlık temaya geçmelisiniz. Karanlık temada, arka plan karanlık kalır ve karanlık alan olarak da bilinen siyahtaki pikseller kapatılır. Bu nedenle daha az güç tüketir ve pil ömrünü uzatır. Bu nedenle Android Pie yerleşik bir karanlık temaya sahiptir. Ayrıca Google, uygulama geliştiricilerine karanlık bir tema oluşturmalarını ve böylece karanlık tema özelliğini standartlaştırmalarını önerir. Bununla birlikte, Android Pie’de karanlık temayı etkinleştirmek kolaydır – aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

  1. Ayarlar’ı açın > Ekran’ı seçin > Gelişmiş’e tıklayın.
  2. Cihaz Teması’na tıklayın ve seçeneklerden Koyu’yu seçin.
pil ömrü

Samsung pil ömrü bakma

Ortam Ekranını Devre Dışı Bırak

Elinize aldığınızda telefonunuzun ekranı açılıyor mu? Bu özellik, hareket algılandığında ekranı açan “Ambient Display” olarak bilinir. Ancak bu özellik telefonunuzun pilini tüketir. Her zaman açık özelliği, bildirimleri ve zamanı her zaman görüntüleyebilir, böylece daha da fazla pil gücü tüketir. Android’de bu adımları izleyerek pil gücünden tasarruf etmek ve cihazınızda bekleme süresini artırmak için bu özelliği (“Ambient Display”) devre dışı bırakabilirsiniz.

  1. Telefonunuzda Ayarlar’ı açın.
  2. Görüntüle’yi ve ardından Gelişmiş’i tıklayın.
  3. Ortam Görünümü > Her Zaman Açık’ı devre dışı bırak’ı tıklayın.

Sinyal Gücünü Kontrol Edin

Sizi şaşırtabilir, ancak düşük sinyal gücü telefonunuzun pilini tüketir. Hücre kapsama alanının zayıf olduğu bir bölgedeyken, telefonunuz daha iyi bir sinyal arar ve bu süreçte meyve suyu kullanır. Cihaz ayrıca en yakın antenin gücünü artırarak veri bağlantısını sürdürmeye çalışacaktır. Bu, telefonun pilini boşaltır. Bu nedenle, düşük hızlı veriye geçmek anlamına gelse bile, genellikle sinyal gücüne göre ağ türünü değiştiririm. Ayrıca, etkin bir ağa ihtiyacınız olmadığında Uçak modu da bir seçenektir. Ağ türünü bu şekilde değiştirebilirsiniz.

  1. Ayarlar > Ağ ve İnternet’i açın, ardından Mobil ağ’ı tıklayın.
  2. Tercih Edilen Ağ Türü’ne tıklayın, ardından 4G, 3G veya 2G’yi seçin.

Otomatik Wi-Fi’yi Kapatın

Android Oreo yeni bir özellik sundu: Telefonunuz artık Wi-Fi’yi kapatmış olsanız bile güçlü bir sinyalle yakındaki ağları sürekli olarak arar. Amaç size yüksek hızlı bağlantı sağlamak olsa da, bir dezavantajı var: Cihazınız arka planda ağları taramak için çok fazla pil gücü tüketiyor. Bu otomatik arama işlevi, örneğin evde olduğunuzda veya bir güç bankasıyla seyahat ettiğinizde, pil ömrünün önemli olmadığı durumlarda kullanışlıdır. Ancak, tüm meyve suyunu saklamanız gerektiğinde, bu uygun bir seçenek değildir. Bu yüzden normal şartlar altında bu özelliği devre dışı bırakmalısınız. Bu adımları izleyerek de aynısını yapabilirsiniz.

  1. Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wi-Fi’ye gidin.
  2. Wi-Fi tercihlerinde, Wi-Fi’yi otomatik olarak aç ve Ağ bildirimini aç etiketli iki seçeneğin işaretini kaldırmanız yeterlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM