Oyun İçin İyi Bir GPU Sıcaklığı Nedir?

03.09.2021
Oyun İçin İyi Bir GPU Sıcaklığı Nedir?

Her modern mobil cihaz, görüntü ve bilgisayar grafikleri oluşturmaya yardımcı olacak bir GPU biçimine sahiptir. Grafik işlem birimi anlamına gelen GPU, hem kişisel hem de iş alanlarında bilgisayarınızdaki en önemli bileşenlerden biridir. GPU olmadan, yüksek performanslı oyun oynama ve ayrıntılı kullanıcı arabirimi öğeleri mümkün olmazdı. Cihazınızı iyi durumda tutmak için, oyun oynamak için hangi sıcaklığın kabul edilebilir olduğunu bilmek önemlidir. Bir sorun haline gelmeden önce GPU sıcaklığı çalışmasına ne kadar izin verebilirsiniz?

Oyun için GPU’ya Mı İhtiyacınız Var?

GPU’nuz, grafik ve video işleme dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarda kullanılır. Ancak, en iyi oyun yetenekleriyle bilinir. 4K, yüksek yenileme hızları ve sanal gerçeklik oyunları gibi gelişmiş görüntüleme teknolojilerinin yanı sıra gerçekçi grafikler ve geniş, karmaşık oyun içi haritalar ile video oyunları hesaplama açısından zorludur.

Bu yeni özellikler, grafik işleme üzerindeki yükün artmasına neden olur. Cihazınızın GPU’su çok önemlidir, çünkü sistemdeki ek talebi karşılarken oyunların daha verimli çalışmasını sağlar.

Oyun İçin İdeal GPU Sıcaklığı Nedir?

Optimum GPU oyun sıcaklıkları, normal kullanım koşulları altında 65 ila 85°C (149° ila 185°F) arasındadır. GPU sıcaklıklarının GPU’nun üreticisine ve modeline bağlı olduğunu unutmamak önemlidir. Ek olarak, oyun oynamak için en uygun GPU sıcaklığı, bazıları daha yüksek dereceli olsa bile 85 °C’yi (185 °F) geçmemelidir.

GPU üreticilerinin farklı modelleri nedeniyle oyun oynamak için iyi bir GPU sıcaklığını doğru bir şekilde belirlemek zordur. Genellikle kendi güvenli GPU sıcaklık aralığına sahiptirler. Bununla birlikte, genel bir kural, sıcaklığı 85 °C’nin altında tutmaktır ve şüpheye düşüldüğünde ne kadar soğuk olursa o kadar iyidir.

Yüksek GPU Sıcaklığı Ne Anlama Geliyor?

Yüksek bir GPU sıcaklığı birkaç anlama gelebilir. Normalde bu, GPU’nuzun çok çalıştığı anlamına gelir. Bu, özellikle normal çalışma sıcaklıkları içindeyse, acil bir endişe nedeni değildir. Ancak, birkaç saat veya daha uzun süren sürekli yüksek sıcaklıklar fark ederseniz, performans sorunlarıyla karşılaşmaya başlayabilirsiniz.

GPU sıcaklık artışlarınızı ve bu sırada ne yaptığınızı izlemek için bir donanım izleme uygulaması kullanın. Bu, gelecekteki GPU sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir. Sık kullandığınız görevleri gerektiği gibi yerine getirdiğinden emin olmak için bilgisayarınızın performansını da düzenli olarak test edin.

GPU Sıcaklığı

GPU Sıcaklığınızı Nasıl Düşürebilirsiniz?

GPU sıcaklığınız yükseldiğinde, onu tekrar güvenli bir çalışma düzeyine nasıl geri getireceğinizi bilmeniz gerekir.

1. Bilgisayarınıza Gelen Hava Akışını Artırın

Fanların işini kolayca yapabilmesi gerektiğinden bilgisayarınızı hava akışının sınırlı olmadığı bir yere yerleştirin. Masaüstünüzü bir halının üzerine veya bir dolabın içine yerleştirmekten kaçının. Aynı şekilde dizüstü bilgisayarlar da insan vücudunun ürettiği ısı nedeniyle kucağınıza yerleştirilmemelidir.

2. Bilgisayarınızı ve Grafik Kartınızı Temizleyin

Ulaşılamayan alanları ve bilgisayarınızın hassas yongalarını ve işlemcilerini temizlemek için bir kutu basınçlı hava kullanın.

3. Bilgisayarınızın Soğutma Öğelerini Ekleyin veya Geliştirin

Fanlarınızı güçlü olanlarla değiştirerek veya ilave fanlar ekleyerek hava akışını iyileştireceksiniz. Dizüstü bilgisayar soğutma standları veya sıvı soğutma sistemleri gibi alternatif bilgisayar soğutma mekanizmalarını da düşünebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.