IP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

11.10.2023
IP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

IP adresinizi nasıl değiştireceğiniz, özellikle gizlilik ve güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, nasıl yapacağınızı bilmeniz gereken bir görevdir. Neyse ki, bu değişikliği yapmanın birkaç kolay yolu var. Peki ama neden ilk etapta IP adresinizi değiştirmelisiniz? Bunun bir nedeni, evde internette gezinirken tüm trafiğinizin IP adresinize bağlı olmasıdır. Bu da İnternet Servis Sağlayıcınızın (İSS) sizi izlemesini mümkün kılar. İSS’nizin sağladığı IP adresini kullanmak, söz konusu sağlayıcının faaliyetlerinizin bir profilini oluşturmasını ve hedefli reklamcılığı etkinleştirmesini de kolaylaştırır. IP adresinizi başka bir ülkede bulunan bir IP adresiyle değiştirmek, o ülkenin yayın içeriğine erişmenizi sağlarken, IP adresinizi bir oyun proxy sunucusu aracılığıyla değiştirmek de performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

IP Adresini Değiştirme

IP adresinizi değiştirmenin en basit yolu modeminizin fişini çekmektir. Bunun ilk denemede işe yaramayabileceğini unutmayın. Hatta modeminizi gece boyunca fişten çekmeniz gerekebilir.

 1. IP adresinizi kontrol edin. IP adresinizi nasıl bulacağınıza ilişkin kılavuzumuz adımları ayrıntılı olarak açıklamaktadır.
 2. Yönlendiricinizin fişini beş dakikalığına çekin. Bu, İSS’nize bağlı olarak daha uzun sürebilir.
 3. Yönlendiricinizi tekrar takın ve IP adresinizin değişip değişmediğini kontrol edin. Eğer değişmediyse, adımları tekrarlayın.
IP Adresini Değiştirme

IP Adresini Değiştirme

IP Adresinizi Bir VPN ile Nasıl Değiştirirsiniz?

IP adresinizi en iyi VPN hizmetlerinden biriyle değiştirmek, İSS’nizin internet etkinliğinizi izlemesini durdurmanın en kolay yollarından biridir ve başka bir ülkede bulunan bir adrese geçmek, o ülkenin yayın içeriğine erişmenizi de sağlayabilir. Neyse ki, neredeyse tüm sağlayıcılar bunu nispeten basit bir görev haline getiriyor.

Piyasadaki birçok kaliteli tüketici VPN sağlayıcısından birine kayıtlıysanız, bir VPN kullanarak IP adresinizi değiştirmek daha kolay olamazdı. Eğer değilseniz, ExpressVPN’i öneriyoruz – Tom’s Guide okuyucuları şu anda 12 aylık bir planda üç ay ücretsiz talep edebilirler.

 1. VPN uygulamanızı açın. İlk kez kullanıyorsanız, cihazınızda istediği tüm gereksinimleri kabul edin.
 2. Hangi sunucuya bağlanmak istediğinizi seçin. Sadece gizlilik arıyorsanız, kendi ülkenizdeki bir sunucuyu seçin. Başka bir ülkeden içeriğe erişmek istiyorsanız, istediğiniz konumdaki bir sunucuyu seçin.
 3. Bağlan düğmesine basın – bulması kolay olmalıdır.
 4. VPN’in bağlanması için birkaç saniye bekleyin. Artık yeni bir IP adresi kullanıyor olacaksınız.

IP Adresinizi Otomatik Olarak Nasıl Güncellersiniz: Windows

 1. Çalıştır kutusunu açmak için klavyenizde Win + R tuşlarına basın.
 2. Arama çubuğuna “cmd” yazın ve komut istemi kutusunu açmak için Enter tuşuna basın.
 3. “ipconfig /release” yazın. “ipconfig” ve “/release” arasında boşluk bıraktığınızdan emin olun. Enter tuşuna basın. Ekranı bir metin duvarı kaplayacaktır.
 4. “ipconfig /renew” yazın ve Enter tuşuna basın. Daha sonra komut istemi penceresini kapatın.

IP Adresinizi Otomatik Olarak Nasıl Güncellersiniz: Macos

 1. Ekranın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayın. Sistem Tercihleri’ne tıklayın.
 2. Ağ öğesini seçin.
 3. Gelişmiş öğesine tıklayın.
 4. Aşağıdaki ekranda TCP/IP öğesini ve ardından DHCP Kirasını Yenile öğesini tıklatın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.