Kısırlık Tedavisinde 2021 Yılında Yaşanan Gelişmeler Nelerdir?

28.10.2021
Kısırlık Tedavisinde 2021 Yılında Yaşanan Gelişmeler Nelerdir?

Kısırlık (infertilite), çiftlerin çocuk istemesine ve denemesine rağmen olamaması durumudur. Erkeğin sperm üretimi ile alakalı ya da kadının üreme sistemi ile ilgili birçok sorun, kısırlığın nedenleri arasında sayılabilir. Genellikle haftada 2 veya 3 kez cinsel birliktelik olmasına rağmen, 1 yılı aşkın süre zarfında çocuk sahibi olamama durumunda kısırlıktan bahsedilebilir.

Kısırlık, halk arasında genellikle tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlık olarak düşünülür. Ancak bu düşünce doğru değildir. Doğru bir yaklaşımla, altta yatan nedenler belirlendiği takdirde kısırlık tedavi edilebilir.

Çocuk yapmaya karar veren bireylerin, uğraşmasına rağmen karşılaştığı başarısız denemeler sonucunda, aklına gelen ilk sorulardan biri “kısırlık nasıl anlaşılır?” sorusudur. Kişi kısırlığın olup olmadığını kendi düşünce ve gözlemleri ile anlayamaz. Eğer çift 1 yılı aşkın süredir, haftada en az 2 veya 3 korunmasız ilişkiye girmesine rağmen bebek sahibi olamıyorsa; bu durumda kısırlık şüphesi oluşabilir.

Fakat yine de son teşhisi uzman bir jinekoloğun koyması gerekir. Kadınlarda kısırlığı anlamanın en temel yolu, jinekolojik muayene ve üreme sistemi ile ilgili yapılan tetkiklerdir. Erkeklerde ise sperm kalitesini ölçen testler sayesinde kısırlığın olup olmadığı anlaşılabilir.

Bu sebeple kısırlığın tedavi süreci boyunca üreme sisteminin fonksiyonlarını ve çiftlerin sağlık durumunu detaylı olarak takip etmek önemlidir. Günümüzde, Bursa kısırlık tedavisinde uygulanan en etkili tedavi yöntemlerinin başında ise tüp bebek tedavisi ile aşılama gelmektedir. Tüp bebek ve aşılama tedavileri; yumurta ve spermin, en ideal koşullarda bir araya gelmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bursa kadın doğum uzmanı Op. Dr. Aynur Şendemir, hastalarını durumlarına göre değerlendirerek gerekli tedavi yöntemleri uygular.

Laparoskopi operasyonu, karın içerisinin bir kamera yardımıyla gözlenmesi demektir. Laparoskopi operasyonu, son yıllarda inanılmaz gelişim kaydetmiştir. Açık ameliyat ile yapılan her türlü kadın hastalıkları ile ilgili operasyonlar, laparoskopi yardımıyla yapılabilmektedir.  Laparoskopi, özellikle gebe kalmada güçlük çeken infertil hastaların takip ve tedavileri sırasında gebe kalmalarına engel olacak bir problemin var olup olmadığını araştırma sebebiyle de yapılır.

Yumurtalık urları, rahim urları (miyom), dış gebelik, rahim sarkıklığı, rahimin alınması, yumurtalıkların alınması v.b. gibi pek çok operasyon, laparoskopi ile gerçekleştirilebilmektedir.

Kısırlık, kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülen bir durumdur. Dünyada yapılan çalışmalara göre kısırlığa sahip olan bireylerin %15’lik kısmında kısırlığa sebep olabilecek herhangi farklı bir soruna rastlanmamıştır. Belirli zamanlarda haftada 2-3 kez cinsel ilişkiye giren 100 çiftten 85’i kısa dönemde bebek sahibi olabilmektedir. Kadınlar, ileri yaşlara doğru doğurganlıklarını kaybetmektedirler. Doğurganlığın kaybolması ortalama olarak 32-35 yaşlarında başlamaktadır. Ancak yaş 40 olduğu zaman, ciddi oranda fertilite kayıpları olabilmektedir.

Bu nedenle 35 yaşından büyük gebe kalamayan her kadının yıllık kontrollerini ve testlerini aksatmadan yaptırması gerekmektedir. Erkeklerde ise kısırlık, kadınlardaki gibi yaşla orantılı değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.