iPhone Şarj Oluyor Gözüküyor Ama Olmuyor

27.01.2023
iPhone Şarj Oluyor Gözüküyor Ama Olmuyor

iPhone’unuzu tekrar tekrar prize taktığınız halde şarj olmaya başlamıyor ve şimşek şarjı göstergesiyle birlikte yeşil pil simgesini göstermiyor mu? Şarj cihazı takılıysa ancak iPhone şarj olmuyorsa ne yapmalıyım? Bu sorulara aşağıda çözüm bulacağız.

iPhone veya iPod Touch’ınız Şarj Olmuyorsa

Kilitli iPhone’da USB Aksesuarlarını Etkinleştirin

iPhone veya iPad’iniz kilitliyken şarja taktığınızda, yalnızca cihazın kilidini açarsanız meyve suyu sıkmaya başlayabilir. İstenmeyen aksesuarların cihazınıza bağlanmasını engellemek ve güvenliği artırmak için tasarlanan bu özellik, bazı powerbank, şarj cihazları ve kablolarda sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle, iPhone veya iPad’iniz kilitliyken bile USB aksesuarlarına izin vermek için aşağıdaki adımları izleyin. Bunu yapmak, kilitli bir cihazın şarj olmama sorununu çözmelidir:

  1. Ayarlar uygulamasını açın ve Face ID ve Parola veya Dokunmatik Kimlik ve Parola öğesine dokunun.
  2. Kilitlendiğinde Erişime İzin Ver bölümüne ilerleyin ve USB Aksesuarlarının yanındaki anahtarı etkinleştirin.

Bu yapıldıktan sonra, kilitliyken prize taktığınızda iPhone’unuz herhangi bir adaptör, bilgisayar vb. ile şarj olmaya başlamalıdır. Böylece şarj olmaya başlamadan önce iPhone’unuzun kilidini açmanıza gerek kalmayacak.

Lightning Bağlantı Noktasını Temizleyin ve Yeniden Deneyin

iPhone’unuz, Lightning bağlantı noktasının içine sıkışmış kir nedeniyle şarj olmayabilir. iPhone’unuzun Lightning bağlantı noktasının içini dikkatlice temizlemek için yumuşak bir fırça veya kürdan kullanın. Son derece dikkatli olduğunuzdan ve çok fazla güç kullanmadığınızdan emin olun, çünkü bu yarardan çok zarar verebilir. Temizlendikten sonra, Lightning kablosunu dikkatlice takın ve şarj olmaya başlayıp başlamadığına bakın.

iPhone Şarj Olmuyor

iPhone Şarj Olmuyor

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

iPhone’unuz hala şarj olmayı reddediyorsa, yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Şarj olmuyorsa veya teknik aksaklıklardan dolayı şarjı göstermiyorsa, cihazı kapatıp tekrar açmak sorunu çözmelidir.

Farklı Bir Kablo Deneyin

Bazen bir kablonun dış tarafında görünür bir hasar olmayabilir, ancak içeriden hasar görmüş olabilir. Bu yüzden farklı bir kablo kullanın ve iPhone’unuzun şarj olup olmadığına bakın. Şarj olursa arıza Lightning kablonuzdadır ve kabloyu değiştirmeniz gerekecektir. Bir Lightning kablosunun bir iPhone ile iyi çalışmayıp bir başkasıyla mükemmel şekilde çalışması da mümkündür. Örneğin, iPhone 6S+ cihazımı şarj ederken sorun çıkaran, ancak iPhone 11 cihazımla mükemmel çalışan MFi sertifikalı bir Belkin kablom vardı.

iPhone’unuzun Soğumasına İzin Verin

iPhone’unuz çok mu sıcak? Bu durumda iOS, cihaz soğuyana kadar şarjı durduracak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, kullanıyorsanız iPhone kılıfını çıkarın ve telefonun soğumasını bekleyin. Ayrıca, her şeyin daha hızlı normale dönmesi için kapatmanızı da öneririm.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.