PS4’ünüzden PS5’e Nasıl Veri Aktarılır?

11.09.2023
PS4’ünüzden PS5’e Nasıl Veri Aktarılır?

PS5, PS4’ten veri taşıma özelliği de dahil olmak üzere pek çok özelliğe sahip harika bir cihaz. Sony’nin en yeni konsolu PS4 oyunlarıyla geriye dönük uyumludur, yani kaldığınız yerden devam etmek için eski nesildeki kayıtlarınızı aktarabilirsiniz. Örneğin, Marvel’s Spider-Man’e PS4’te başladıysanız, PS5’te oynamaya devam edebilirsiniz, bu da kullanışlı hale getirir. Peki bu aktarım süreci nasıl işliyor ve başlamak için neye ihtiyacınız var? İşte verilerinizi PS4’ten PS5’e nasıl aktaracağınız.

PS4’ten PS5’e Veri Aktarımı

Bu bölümde, PS4’ünüzdeki sabit verileri aktarmaya odaklanalım. Daha sonra, genişletilmiş depolama alanının PS5’inizle nasıl çalıştığını inceleyeceğiz.

Yepyeni bir PS5’i ilk kez kuruyorsanız, kurulum işlemi sırasında verilerinizi aktarmanız istenecektir. Ancak, başlangıçta bu adımı atlayabilir ve verileri daha sonra aktarabilirsiniz. Veri boyutuna bağlı olarak bu aktarım birkaç saat sürebilir. Bu işlemi o gece yatmadan önce veya ertesi gün işe gitmeden önce başlatmak isteyebilirsiniz.

Adım 1: PS4 ve PS5’inizi en son sistem yazılımına güncelleyin. Bunlar genellikle otomatiktir, ancak Ayarlar > Sistem yazılımı güncellemesi’ne giderek PS4 sistem yazılımınızın durumunu kontrol edebilirsiniz. Eğer güncel iseniz, bu konuda bilgilendirileceksiniz.

PS4'ten PS5'e Veri Aktarımı

PS4’ten PS5’e Veri Aktarımı

Adım 2: PS4’ünüzü PS5’inize bağlayın.

  • PS4’ünüzde, PS5’inizde kullanmayı planladığınız aynı hesapta oturum açın.
  • Her iki konsolu da Wi-Fi veya Ethernet kablosu ile aynı ağa bağlayın. Ancak, iki sistemi bağlamak için bir Ethernet kablosuna ihtiyacınız olacağından Wi-Fi üzerinden bağlanmak daha kolaydır.
  • (İsteğe bağlı) İki sisteminizi bir Ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet bağlantısı aktarımı hızlandırır ancak gerekli değildir. Her şey Wi-Fi üzerinden yapılabilir.

Adım 3: Veri Aktarımı ekranından Devam’ı seçin.

  • Hangi PS4’ten veri aktarmak istediğinizi seçin. Evinizdeki tek PS4 ise, bu kendi kendini açıklayıcıdır. Ağa bağlı birden fazla PS4’ünüz varsa veya geçmişte başka PS4’ler bağlandıysa, PS4’ünüzün kimliğini bilmeniz gerekir.
  • PS4’ünüzün kimliğini öğrenmek için Ayarlar > Sistem > Sistem bilgileri bölümüne gidin. Burada PS4’ünüzün adını göreceksiniz. Varsayılan olarak “PS4” ve ardından bir dizi sayı olmalıdır. Veri aktarımında hızlıca bulmak için PS4’ünüzü buradan yeniden adlandırabilirsiniz.
  • PS5’inizde “Veri Aktarımı için Hazırlan” yazısı belirdiğinde, bir bip sesi duyana kadar PS4’ünüzdeki Güç düğmesini basılı tutun (yaklaşık bir saniye sürer). *Önlemleri okuyun ve anlayın, ardından aktarıma başlayın.

Adım 4: PS5’inizi kurarken aktarım işlemini atladıysanız, yine de manuel olarak başlatabilirsiniz. Ayarlar > Sistem yazılımı > Veri aktarımı bölümüne gidin. Aktarımınızı tamamlamak için bu adımları izleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.