Google Drive Dosyaları Gmail Olmayan Hesaplarla Nasıl Paylaşılır?

16.12.2021
Google Drive Dosyaları Gmail Olmayan Hesaplarla Nasıl Paylaşılır?

Google Drive, ücretsiz 15 GB depolama alanı, verimli ortak çalışma araçları ve diğer Google hizmetleri veya ürünleriyle yerleşik entegrasyonları nedeniyle en popüler bulut depolama hizmetlerinden biridir. Ancak her kişi veya kuruluş bir Google kullanıcısı değildir. Peki, onlarla dosya ve klasörleri nasıl paylaşabilirsiniz? Bu makalede, bir Google Drive dosyasını veya klasörünü Gmail dışı bir hesapla paylaşma adımlarında size yol göstereceğiz.

  1. Dosyayı veya Klasörü Bağlantı Yoluyla Paylaşın

Gmail dışı kullanıcılar, kendilerine gönderilen bir bağlantı aracılığıyla Google Drive dosya ve klasörlerine erişebilir. Dosya veya klasörü sağ tıklayın ve Paylaş > Bağlantıyı al öğesini tıklayın. Ardından, Kısıtlı’yı tıklayın ve Bağlantıya sahip olan herkes’i seçin . E-postayı göndermeden önce, doğru izin ayarlarını kullandığınızdan emin olun. Aralarından seçim yapabileceğiniz 3 seçenek vardır:

  • İzleyici
  • Yorumcu
  • Editör

İsimler oldukça açıklayıcıdır, bu yüzden daha fazla ayrıntıya girmeyeceğiz. Paylaşılan içerik üzerinde daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa, paylaşım penceresinin sağ üst köşesindeki Ayarlar’a tıklayın. Burada editörler, yorumcular ve izleyiciler için daha fazla kısıtlama ayarlayabilirsiniz. Son adım, bağlantıyı kopyalayıp iş arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza göndermektir.

Google Drive

  1. Dosyayı veya Klasörü E-posta Yoluyla Paylaşın

E-posta yoluyla dosya veya klasör paylaşma seçeneği de vardır. Dosya veya klasöre sağ tıklayın ve Paylaş’ı seçin. Ardından, Kişi ve grup ekle alanına e-postaları ekleyin. E-postaya bir mesaj eklemek istiyorsanız, Kişileri bilgilendir seçeneğini işaretleyin. E-postayı göndermeye hazır olduğunuzda Gönder’i tıklayın. Google Drive, Gmail dışı bir hesapla dosya paylaştığınızı bildiren bir pencere görüntüler ve tek yapmanız gereken Yine de Paylaş’ı tıklamak. E-posta alıcılarına, bir Google hesabında oturum açmaları gerekmeden erişim sağlandığı bildirilecektir.

Bağlantı veya E-posta ile Paylaşın

Yukarıda gösterilen yöntemler, paylaşılan içerik üzerinde size aynı düzeyde kontrol sağladıkları için oldukça benzerdir, dolayısıyla her şey dosya veya klasörü paylaşmak istediğiniz kişi sayısına bağlıdır. Az sayıda kişiyle paylaşıyorsanız e-posta yöntemini kullanabilirsiniz. Çok sayıda kişiyle paylaşılan dosya veya klasörler için grup sohbetine bağlantı yapıştırmak daha hızlı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM