iOS 18’de Ana Ekran Karanlık Modu Nasıl Ayarlanır ve Kullanılır?

29.06.2024
iOS 18’de Ana Ekran Karanlık Modu Nasıl Ayarlanır ve Kullanılır?

Apple iPhone, birkaç yıl önce iOS 13’ün yayınlanmasıyla karanlık tarafa katıldı. Şimdi de üreticisi WWDC 2024’te duyurduğu iOS 18 güncellemesiyle iPhone’un Ana Ekran ve uygulama simgelerine Karanlık Modu getiriyor. iOS 18’in sonbahar sezonunda, yaklaşmakta olan iPhone 16 serisinin lansmanı sırasında yayınlanması planlanıyor. Ancak geliştirici beta sürümü çoktan çıktı ve desteklenen bir iPhone modeline yükleyebilirsiniz.

Not: iOS 18 Geliştirici Beta sürümünü cihazınıza yüklemeyi planlıyorsanız, tüm verilerinizi yedeklemeniz ve dikkatli bir şekilde ilerlemeniz önerilir. iOS’un yayın öncesi sürümleri, verilerinize zarar verebilecek veya aygıtınızın normal çalışmasını etkileyebilecek hatalar ve beklenmedik sorunlar içerebilir. Bununla birlikte, uygulama simgeleri için Karanlık Modu nasıl etkinleştirebileceğinize ve Ana Ekranınızı nasıl özelleştirebileceğinize bir göz atalım. Bu makale iOS ile ilgili olsa da iPadOS 18’i de aynı şekilde özelleştirebilirsiniz.

iOS Uygulama Simgeleri için Karanlık Modu Açın

  1. Cihazınızda iOS 18 geliştirici beta sürümünü çalıştırıyorsanız, “sallanma modu” olarak adlandırılan moda girmek için Ana Ekranınızın boş bir bölümüne uzun basın.
  2. Sol üst köşedeki Düzenle > Özelleştir düğmesine dokunun.
  3. Alt kısımda Otomatik, Koyu ve Açık gibi çeşitli tema seçeneklerinin bulunduğu bir menü görünecektir.
  4. Ana ekrandaki uygulama simgelerine ve widget’lara koyu bir efekt vermek için ‘Koyu’ seçeneğini seçebilirsiniz. Otomatik seçeneği seçildiğinde, günün saatine bağlı olarak açık temadan koyu temaya geçiş yapar.
  5. Koyu seçeneğini seçtiğinizde, ana ekran duvar kağıdınızı karartmak için menünün sol üst köşesindeki Güneş şeklindeki simgeye dokunabilirsiniz.

Ana ekran uygulama simgelerinizin ve widget’larınızın görsel görünümünü bu şekilde değiştirebilirsiniz. Ana ekran için Karanlık Mod’un şu anda yalnızca Apple yapımı uygulamalarla çalıştığını, ancak üçüncü taraf geliştiricilerin iOS 18 çıktıktan sonra uygulamalarını güncelleyeceğini unutmayın.

iOS 18'de Ana Ekran Karanlık Modu Nasıl Ayarlanır

iOS 18’de Ana Ekran Karanlık Modu Nasıl Ayarlanır

Uygulama Simgelerinin ve Widget’ların Rengini iOS 18’de Değiştirme

  1. Herhangi bir nedenle karanlık modu sevmiyorsanız, ana ekrandaki uygulama simgelerinin ve widget’ların renk tonunu istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.
  2. Ana ekranda boş bir alana uzun dokunun > Düzenle > Özelleştir.
  3. Şimdi, menüde bulacağınız dördüncü seçenek Renkli’dir. Bu seçeneği, mevcut sayısız seçenek arasından uygulama simgelerini renklendirmek için kullanabilirsiniz.
  4. Renkli seçeneği, belirli bir renk tonunu ve yoğunluğunu seçmek için kullanabileceğiniz iki kaydırıcı görüntüler. Duvar kağıdınızdan bir renk seçmek için tema seçenekleri menüsünün sağ üst köşesindeki renk seçiciyi de kullanabilirsiniz.
  5. Sol üst köşedeki Güneş veya parlaklık düğmesi de duvar kağıdına koyu bir efekt eklemek için Renkli seçeneğiyle birlikte çalışır.

Renkli seçeneği, iPhone’unuzun Ana Ekranına yapabileceğiniz yepyeni bir renk özelleştirme düzeyi getiriyor. Buradaki bir fark, renk tonunun Apple dışı uygulamalar ve widget’larla da çalışmasıdır. Renkli seçeneğini kullanarak seçtiğiniz renk, Uygulama Kitaplığı da dahil olmak üzere Ana Ekranın neredeyse her yerinde göründüğü için ekstra bir yol kat ediyor gibi görünüyor. Başka bir deyişle, Ana Ekranınıza veya Bugün Görünümünüze bir Fotoğraflar veya Haritalar widget’ı eklediyseniz, renk tonu görüntüleri üst üste bindirecektir. Bu durumun, özellik şu anda geliştirilme aşamasında olduğu için gerçekleşiyor olması mümkündür.

iOS 18’de Uygulama Simgelerinden Adları Kaldırma

iOS 18 Ana Ekranında yapabileceğiniz bir diğer şey de uygulama simgelerinin altında yazan isimleri kaldırmaktır. Bunu yapmak için Ana Ekran > Düzenle > Özelleştir’e uzun basın. Burada, uygulama simgelerinin boyutunu değiştirmek için ‘Küçük’ ve ‘Büyük’ seçeneklerine dokunabilirsiniz. Büyük seçeneğini seçtiğinizde, uygulama adları kaldırılacak ve simgeleri büyüyecektir. Şu an itibariyle, bu özellik uygulamanın adını kaldırmanıza ve daha küçük boyutlu uygulama simgeleri görmenize izin vermiyor. Ancak, daha büyük uygulama simgelerini isimleriyle birlikte görmek istiyorsanız, Ayarlar > Ekran ve Parlaklık bölümündeki Ekran Yakınlaştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.