Windows 11’de Denetim Masası Kısayolları Nasıl Kurulur?

02.01.2022
Windows 11’de Denetim Masası Kısayolları Nasıl Kurulur?

Denetim Masası, 1985’ten beri Windows’un bir parçası olmuştur. Microsoft, onlarca yıldır bu paneli yeni uygulamalarla kademeli olarak genişletmiştir. Ancak, Microsoft, kendi serisinde Ayarlar uygulamasını içeren ilk platform olan Windows 8’i piyasaya sürdüğünde bu eğilim durdu. Microsoft, Ayarlar uygulamasını şimdi genişletiyor olsa da, Denetim Masası Windows 11’de kalmaya devam ediyor. Hâlâ birçok kullanışlı uygulama ve seçenek içerdiğinden, bir Denetim Masası kısayolları oluşturmaya değer. Windows 11’de Denetim Masası masaüstü, Başlat menüsü, görev çubuğu ve içerik menüsü kısayollarını aşağıdaki yöntemlerle oluşturabilirsiniz.

Masaüstüne Denetim Masası Kısayolu Nasıl Eklenir?

Windows masaüstü, birçok kullanıcının kısayolları yapıştırdığı yerdir. Masaüstüne Denetim Masası simgesi eklemenin iki yolu vardır. Bunun bir yolu, Masaüstü Simge Ayarları aracılığıyla bir Denetim Masası kısayolları seçmektir. Ancak Kısayol Oluştur aracıyla daha esnek bir CP masaüstü kısayolu ayarlayabilirsiniz. Kısayol Oluştur penceresi aracılığıyla masaüstüne bir Denetim Masası simgesi bu şekilde ekleyebilirsiniz.

 1. Bağlam menüsünde Yeni ve Kısayol’u seçmek için masaüstünün bir alanını sağ tıklayın.
 2. Girdi konum metin kutusuna ve seçmek İleri devam etmek. %windir%\System32\ kontrol.exe
 3. Kısayol adı metin kutusuna Denetim Masası’na girin.
 4. Bitir seçeneğini seçin.

Artık Kontrol Panelini açmak için yeni CP masaüstü kısayolunuzu tıklayabilirsiniz. Varsayılan olarak bir Denetim Masası simgesine sahip olacaktır. Ancak, kısayolu sağ tıklayıp Özellikler öğesini ve Simge Değiştir öğesini tıklayarak farklı bir tane seçebilirsiniz . Girdi içinde simgeler için Look box doğrudan aşağıda gösterildiği ve basın Enter tuşuna. Ardından, varsayılan sistem kümesinden daha fazla simge seçebileceksiniz. Yeni simge ayarlarını kaydetmek için Uygula’yı seçin .%windir%\System32\ imageres.dll

Alternatif olarak, bazı web sitesi kaynaklarından yeni simgeler indirebilirsiniz. IconArchive sitesi ICO dosyaları büyük bir depo içerir. Uygun simgeleri bulmak için IconArchive arama kutusuna Denetim Masası’na girin. Orada bir simge seçin, ICO düğmesini tıklayın ve ardından Kaydet’e basın. İndirilen simgeyi, Denetim Masası kısayolları için Simge Değiştir penceresinde Gözat’ı tıklatarak ekleyebilirsiniz. Özel bir kısayol kurduğunuz için, bunu Denetim Masası’nı yönetici olarak açacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Bunu yapmak için Denetim Masası’nın masaüstü simgesine sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Kısayol sekmesinde Gelişmiş’e tıklayın. Ardından doğrudan aşağıda gösterilen Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin, Tamam’a tıklayın ve Uygula düğmesine basın.

Denetim Masası

Kontrol Paneli Klavye Kısayolu Nasıl Kurulur?

Birinci yöntemde özetlendiği gibi bir Kontrol Paneli kısayolu ayarlarsanız, ona bir kısayol tuşu uygulayabilirsiniz. Ardından, ihtiyacınız olduğunda Kontrol Panelini açmak için basabileceğiniz kullanışlı bir klavye kısayolunuz olacak. Bunun gibi bir CP kısayol tuşu oluşturabilirsiniz.

 1. İlk olarak, ilk yöntemde ele alındığı gibi masaüstüne bir Denetim Masası kısayolu ekleyin.
 2. Özellikler bağlam menüsü seçeneğini seçmek için Denetim Masası masaüstü kısayolunuzu sağ tıklayın.
 3. Kısayol tuşu kutusunun içine tıklayın ve C tuşuna basın. C’ye basmak, Control + Alt + C klavye kısayolunu oluşturacaktır.
 4. Yeni klavye kısayolunu kaydetmek için Uygula’yı seçin.
 5. Pencereden çıkmak için Tamam’a tıklayın.
 6. Kontrol Panelini açmak için yeni Ctrl + Alt + C kısayol tuşuna basın.

Klavye kısayolu, masaüstünden daha kullanışlıdır çünkü Denetim Masası’na erişmek için pencereleri simge durumuna küçültmeniz gerekmez. Ancak, masaüstündeki Denetim Masası kısayolunu silmeyin. Kısayol tuşunun çalışması için hala orada ihtiyacınız olacak.

Başlat Menüsüne ve Görev Çubuğuna Denetim Masası Kısayolu Nasıl Eklenir?

Görev çubuğu ve Başlat menüsü, Denetim Masası kısayolu ekleyeceğiniz iki alternatif yerdir. Sabitle bağlam menüsü seçenekleriyle bu Windows alanlarına CP kısayolları ekleyebilirsiniz. Bu, Kontrol Paneli için bu seçeneklerin nasıl seçileceğidir.

 1. Windows 11’in arama aracını başlatın (açmak için büyüteç görev çubuğu simgesine tıklayın).
 2. Aramak için buraya yazın metin kutusuna Denetim Masası’nı girin.
 3. Denetim Masası arama sonucunu sağ tıklayın ve Görev çubuğuna sabitle’yi seçin.
 4. Denetim Masası’nı Başlat menüsüne eklemek için Başlat’a Sabitle seçeneğini belirleyin.

Ardından, yeni görev çubuğu simgesine tıklayarak veya Başlat menüsünde sabitlenmiş uygulamayı seçerek Denetim Masası’nı açabilirsiniz. CP’yi hem görev çubuğuna hem de Başlat menüsüne sabitlemeyi seçemeyeceğinizi unutmayın. Sabitlenmiş bir Denetim Masası kısayolunu kaldırmak için görev çubuğuna veya Başlat menüsü simgesine sağ tıklayın ve Sabitlemeyi kaldır seçeneğini seçin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM