Youtuber’ların Kazançlarını Hesaplamak İster Misiniz?

19.07.2020
Youtuber’ların Kazançlarını Hesaplamak İster Misiniz?

Youtube, 14 Şubat 2005 tarihinde kurulmuş bir video barındırma sitesidir. Youtube üzerinde barındırdığımız videoları başka kullanıcılara izleterek izlenme ve abone kazanabilirsiniz. Bu izlenmeler sayesinde de Youtube üzerinden kazanç elde etmemiz mümkündür. Youtube ilk popülerleştiğinde ülkemiz de ne yazık ki yasaklı bir internet sitesi konumundaydı. Günümüzde Youtube yasaklı bir site değil ve en aktif şekilde kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi. Youtube platformunun bu kadar popülerleşmesinin ardından hayatımıza yeni bir meslek dahil oldu. Bu meslek herkesin bildiği üzere tabii ki de Youtuber mesleği. Ünlü Youtuber’ların yaşadığı lüks hayatlar her kesimden insanın ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Hal böyle olunca da insanların aklında tek bir soru oluşuyor, “Bu Youtuber’lar ne kadar kazanıyor?”. Biz bugün sizlere bir Youtuber’ın ortalama kazancını nasıl hesaplayabileceğinizi öğreteceğiz. Hadi, “Youtuber’ların Kazançlarını Hesaplamak İster Misiniz?” konumuza geçelim.

Youtuber’ların Kazançlarını Hesaplama

Bildiğiniz üzere Youtuber’lar reklam gösterimlerinden para kazanmaktadır. Bir Youtuber’ın reklam gösterebilmesi için videolarının izlenmesi gerekmektedir. Yani Youtuber’lar video izlenmesi sayesinde para kazanmaktadır. Peki bir Youtuber 1.000 izlenme başına ne kadar kazanıyor? Bir Youtuber’ın kazancını nasıl hesaplayabiliriz? Hadi gelin bu konuya geçelim.

Enes Batur Biliyom

Bu yazımızda referans olarak Enes Batur‘un 17 Temmuz 2020 tarihinde çıkarmış olduğu “Biliyom” şarkısını kullanacağız. Şarkı gördüğünüz üzere 5.439.461 kez izlenmiş. İzlenme sayısı yedi basamaklı bir sayı. Bir Youtuber’ın, bir videodan kazandığı geliri hesaplamak istiyorsanız, videonun izlenme sayısından üç basamak çıkartın. Bunu yaptığımız taktirde karşımıza 5.439 gibi bir sayı kalıyor. Yani Enes Batur bu videosundan ortalama olarak 5.439 TL gibi bir ücret kazanmış.

Yani bir Youtuber 1000 izlenme başına ortalama 1 TL gibi bir ücret kazanmaktadır.

Youtuber’ların ana gelir kaynağı Youtube değildir. Bu cümle biraz ironik olabilir ama bu durum böyle değildir. Evet Youtuber’lar Youtube üzerinden bir gelir elde ediyorlar ama ana gelir kaynakları Youtube değildir. Bir Youtuber sponsorluk anlaşmalarından, Instagram hesabından, yapmış olduğu reklamlardan Youtube kazancının en az 10 ile 20 katı daha fazlasını kazanmaktadır. Bir Youtuber’ın bu yollardan para kazanabilmesi için tabii ki de Youtube’da bir kitleye hitap edebilmesi lazım. Yani her Youtube kanalı açan insan bu yollardan kazanç elde edemez.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için “Youtuber’ların Kazançlarını Hesaplamak İster Misiniz?” konusunu ele aldık. Yazı hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Wroxe herkese iyi günler diler!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.