Hamileliklerde Gebelik Takibi Neden Önemlidir?

28.10.2021
Hamileliklerde Gebelik Takibi Neden Önemlidir?

Anne adayının hamilelik süreci başladığı andan itibaren hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı açısından hamilelik sürecinin takip edilmesi önem taşır. Gebelik takibi sayesinde birçok kadının düşük risklerinin ya da olası hastalıkların önüne geçilmesi sağlanır. Gebelik takibinde belirli aylar aşama olarak belirlense de aslında belirli durumlarda sıklık değişebilir. Gebelik takibi süresince anne adayına dair bilgiler de önem arz eder. Gebelik takibinde sıklık şu şartlara göre belirlenir:

  • Anne adayının sağlık durumunda anormallik olduğunda,
  • Hamile olan bireyin aşırı düşük ya da aşırı yüksek kilosu varsa,
  • Hamilelik riskliyse ve daha önce düşük yapılmışsa,
  • Rahimde gerçekleşen anormal durumlarda,
  • Şeker veya tansiyon gibi genetik hastalıklar varsa,
  • Anne adayının yaşı yüksekse veya küçük ise  gebelik takibi sıklığı arttırılabilir.

Bursa gebelik takibi konusunda uzman jinekolog Faruk Dinçşahin ile internet üzerinden iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

Gebelik Takibi Nedir?

Gebeliğin başlangıcından doğum sonrasına kadar olan takip sürecine gebelik takibi denir. Gebelik takibi hem bebeğin sağlığını belirleme aşamalarını hem de annelik sürecini kapsar. Hem anneyi hazırlama hem de hamilelikte oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için yürütülen bir süreçtir.

Gebelik takibi sıklığı annenin durumuna göre belirlense de genel olarak belli hafta aşamaları vardır. Bu aşamalar:

  • İlk 14 haftada yapılan tetkikler:

Bu süreçte annede idrar tahlili, kan testleri, açlık kan şekeri gibi testler yapılır. Hem annede hem de çocukta oluşabilecek sorunların önüne geçilmesi amaçlanır. Gidişat, bu ilk takip testlerine göre belirlenir.

  • 18-24 haftaları arasında yapılan tetkikler:

Anne adayına tam kan testi, idrar testi, şeker yükleme testi tekrarlanır. Çıkan sonuçlara göre gerekli vitamin ve takviyeler verilir.

  • 28-32 haftaları arasında yapılan tetkikler:

İdrar ve kan testleriyle birlikte biyokimyasal testler yapılır. Anneye doğum ve annelik hakkında bilgi verilirken babaya da süreç hakkında anlatımlar yapılır.

Bu süreçler jinekolojik kanserler sonrasında tüp bebek tedavisiyle hamile kalan anne adayları için daha büyük önem taşır. Faruk Dinçşahin uzmanlığında bütün süreçleri güvenle geçirirsiniz.

Gebelik Takibinin Vajinal Problemlerde Önemi

Rahim ve rahim dışı duvarları çevresinde oluşabilecek kanserlerin tedavisinden sonra gebe kalma durumları oldukça risklidir. Bu gibi hastalıklar ile uğraşan anne adaylarının gebelik takibi, bütün testleri ve önlemleri içermelidir. Bunların dışında çocuk sahibi olmaya engel olan diğer bir hastalık vajinismustur. Bursa vajinismus tedavi arayışınızda farukdincsahin.com.tr’den bilgi alabilir, bilgilendirme sürecinden sonra rahatlıkla tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Tedaviden sonra çocuk isteği olan çiftlerin hamilelik süresince de gözlenmesi gerekir. Hem doğum esnasında rahmin açılma payı veya diğer problemlerin tekrarlanmasının engellenmesi için gebelik takibi vajinismus konusunda da önemlidir. Hem vajinismus bilgilendirme ve tedavisi için hem de gebelik takibi için Faruk Dinçşahin’den randevu alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.