Linux Oyunlarını İndirmek İçin En İyi Web Siteleri

31.08.2022
Linux Oyunlarını İndirmek İçin En İyi Web Siteleri

Linux ile ilgili en yaygın şikayetlerden biri, görünüşte çok fazla oyunun mevcut olmamasıdır. Bu varsayım yanlış. Linux oyunlarını hem ücretsiz hem de ücretli olarak indirebileceğiniz birçok yer var. Kodlama veya sistem yönetimiyle geçen uzun bir günün ardından gevşemek istiyorsanız şu sitelere göz atın:

Steam

Steam en büyük PC oyun mağazası ve doğal olarak bakmanız gereken ilk yer. Yalnızca birçok yerel Linux oyunu değil, Proton kitaplığı da Linux’ta birçok Windows oyunu çalıştırmanıza izin verir. Yine de Linux’ta oyun indirmeden önce Steam istemcisini kurmanız gerekecek. Daha da iyisi, Linux tabanlı Steam Deck’i satın alabilir ve oyunlarınızı hareket halindeyken yanınıza alabilirsiniz. Valve’ın nüfuzuyla, Linux oyunları ana akım olmaya hazır olabilir, ancak şirket on yıldan fazla bir süredir Linux oyunlarını gerçekleştirmeye çalışıyor.

Linux Oyunlarını İndirmek İçin En İyi Siteler

Linux Oyunlarını İndirmek İçin En İyi Siteler

GOG

Bu, Linux oyunlarını bulmak için başka bir önemli yerdir. MS-DOS oyunları oynayarak büyüdüyseniz ve gençliğinizi yeniden yaşamak istiyorsanız, GOG’da birçok klasik oyun mevcut. Ayrıca Witcher serisi (stüdyo, CD Projekt, mağazayı destekliyor) dahil olmak üzere en yeni oyunlardan bazılarını satın alabilirsiniz.

Steam gibi, GOG’da çok sayıda indirim var, böylece en sevdiğiniz oyunları ucuza yakalayabilirsiniz. Tüm indirmeleri DRM’sizdir. Steam’in aksine, oyunları doğrudan Ubuntu için APT paketleri olarak indirebilirsiniz. Sierra, Lucasfilm Games veya Apogee gibi klasik PC oyunlarının hayranları burada sevecek çok şey bulacaklar. GOG, eski oyunları paketlemek için açık kaynaklı DOSBox ve ScummVM projelerini kullandığından, bazı oyunlar hala yalnızca Windows için yaygın olarak mevcuttur. GOG ile ilgili güzel olan şey, oyunlarının genellikle indirimde olmasıdır, bu nedenle sadece bazı yeni ve klasik Linux oyunlarının keyfini çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda onlara çok para kazandırabilirsiniz.

Lutris

Lutris iddialı bir projedir. Sahip olduğunuz donanım ne olursa olsun, satın aldığınız oyunları hayatınız boyunca oynamaya devam etmenizi sağlamayı amaçlar. Diğerlerinin yanı sıra GOG, Epic Games mağazası, Steam ve Humble Bundle’dan oyunlar için öykünücüler ve diğer kitaplıkları indirebilir.

Flathub

Flathub, dağıtımdan bağımsız bir paketleme uygulamaları yolu olan Flatpaks sunan bir web sitesidir. Geliştirme araçları baskın olmakla birlikte, bazı oyunlar da mevcuttur. Bunu paket yöneticiniz yerine kullanmanın avantajı, dağıtımınızın depolarından daha yeni uygulamalarınız olabilir. Başlıkların çoğu açık kaynaklıdır, ancak bazı özel sürümler de mevcuttur. Popüler MMORPG Runescape, Flatpak tabanlı bir Linux istemcisine sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.