Windows 11’de Cortana Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır?

06.12.2021
Windows 11’de Cortana Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır?

Windows bilgisayarların resmi dijital asistanı Cortana, Apple’ın Siri ve Google Asistan’ına bir yanıt olarak ilk olarak Windows 10 ile tanıtıldı. Ancak uygulama ne kadar kullanışlı olursa olsun, kullanıcı gizliliği için neden olduğu sorunlar göz ardı edilemez. Belki de Microsoft’un yeni Windows 11 için onu bırakmaya karar vermesinin nedeni budur. Ancak Microsoft, Cortana’yı tamamen kaldırmadı; sadece varsayılan olarak devre dışı geliyor. Yine de bazı kullanıcılar için Cortana, bırakılamayacak kadar iyi bir lüks. Ve eğer o kullanıcılardan biriyseniz, endişelenmeyin; sizi koruduk. Bu makalede, Windows 11 PC’nizde Cortana’yı etkinleştirmenin (ve devre dışı bırakmanın) en iyi yollarını gözden geçireceğiz.

Windows 11’de Cortana Nasıl Etkinleştirilir?

Sesli asistanların gizlilik boşluklarını kabul ediyorsanız – ve bize inanın, çok fazla var – o zaman Windows 11’inizde Cortana’yı açmak için aşağıdaki adımları izleyin. Ayrıca, Cortana’nın varsayılan olarak yüklenmiş olarak geldiğini unutmayın. Gerçekten yapmanız gereken onu etkinleştirmek.

Başlat Menüsü Arama Çubuğu Üzerinden Cortana Nasıl Etkinleştirilir?

Başlat menüsü arama çubuğunu kullanarak Windows 11’de Cortana’yı hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. İşte nasıl;

 1. Git Başlat menüsü arama ‘Cortana’ barda, türü ve En İyi maçı seçin.
 2. Cortana uygulaması açıldığında, Oturum aç’a tıklayın ve Microsoft hesabınızla oturum açın.
 3. Son olarak, Kabul Et ve Devam Et’e tıklayın.

Bunu yapın ve Cortana hesabınıza giriş yapacaksınız. Bundan sonra uygulama başlayacaktır.

Cortana’yı Görev Yöneticisi Üzerinden Etkinleştirme

Yukarıdaki yöntem herhangi bir nedenle uygulamayı başlatamazsa, benzer bir sonuç elde etmek için Görev Yöneticisini kullanabilirsiniz. Windows’unuzda çalışan işlemleri ve uygulamaları izlemek için tasarlanmış bir program olan Görev Yöneticisi, uygulamaları sonlandırmak veya yönetmek için de kullanılabilir.

Bu nedenle, Windows 11’inizde Cortana etkinleştirmek kullanışlı olacaktır. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin;

 1. Ctrl + Shift + Del tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi’ni seçin. Alternatif olarak, CTRL + Shift + ESC tuşlarına basabilirsiniz.
 2. Oradan, tıklayın Başlangıç sekmesine.
 3. Şimdi seçenekler listesini görmek için Cortana’ya sağ tıklayın.
 4. Bu listeden Etkinleştir’i seçin.

Cortana

Windows 11’de Cortana Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Bununla birlikte, yeterince Cortana’nız varsa, burada listeleyeceğimiz diğer bazı yararlı yöntemleri kullanmanın dışında, etkinleştirmek için yukarıda izlediğiniz adımları izleyerek kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Bunların üzerinden tek tek geçelim.

Windows Kayıt Defterinden Cortana Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows Kayıt Defteri, sürekli olarak bir işletim sistemi tarafından yönlendirilen sistem açısından kritik dosyaları depolayan hiyerarşik bir veritabanıdır. Çekirdek, kullanıcı arabirimi ve hatta aygıt sürücüleri olsun, hepsinin bir noktada Kayıt Defterine erişmesi gerekecektir.

Cortana’yı kalıcı olarak devre dışı bırakmak istiyorsanız, Windows Kayıt Defteri en iyi seçeneğinizdir. Şimdi, Kayıt Defterini düzenlemeye başlamadan önce, tüm Windows dosyalarınızı zaten yedeklediğinizi varsayıyoruz. Hata yapma; Kayıt defteri değişiklikleriyle uğraşmak, tehlikeleri olmadan gelmez. Bilgisayarınızın yedeğini aldıktan sonra, nasıl başlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır;

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Win + R tuşlarına basın.
 2. Orada, ‘regedit’ yazın ve Enter’a basın.
 3. Ne zaman Windows Kayıt başlattı alır, adres çubuğuna şunu yazın: Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\İlkeler\Microsoft\Windows
 4. Sağ tıklayın üzerine, Windows klasörüne basıp Yeni> Anahtar seçeneğini.
 5. Yeni oluşturulan anahtarı ‘Windows Search’ olarak adlandırın.
 6. Windows Arama’ya sağ tıklayın ve Yeni > DWORD (32-bit) öğesini seçin.

İşiniz bittiğinde, yeni oluşturulan dosyayı AllowCortana olarak yeniden adlandırın. Şimdi AllowCortana dosyasını başlatın ve Değer verisini 0’a ayarlayın  Tamam’a tıklayın . İşiniz bittiğinde, değişiklikleri sağlamlaştırmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bunu yapın ve Cortana PC’nizde kalıcı olarak devre dışı bırakılacaktır. Cortana’yı PC’nizden yeniden başlatmaya çalıştığınızda göreceğiniz şey şudur. Peki ya Cortana’yı tekrar etkinleştirmek isterseniz? Sorun değil. Yapmanız gereken tek şey AllowCortana dosyasının Değer verilerini yukarıdan 1’e döndürmek ve Cortana yeniden etkinleştirilecektir.

Grup İlkesi Düzenleyicisi ile Cortana Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Grup İlkesi Düzenleyicisi, Grup İlkesi Ayarları olarak bilinen kritik Windows ayarlarını yapılandırmanıza izin veren bir Windows yönetim aracıdır. Grup İlkesi, kullanıcı ve bilgisayar hesaplarıyla uğraşmanıza izin vererek Windows’un çalışma ortamını kontrol etmenizi sağlayan bir Windows özelliğidir. Politika Düzenleyici yardımıyla Cortana uygulamasını kapatabilirsiniz. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin;

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Win + R tuşlarına basın .
 2. In Run girin . iletişim kutusuna ‘ gpedit.msc ‘ yazın ve Grup İlkesi Düzenleyicisi açıldığında, Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Ara’yı seçin.

Gönderen Arama iletişim kutusunun sağ bölmesinde klasör aşağıdaki adımları uygulayın:

 • “Cortana’ya İzin Ver” politika dosyasını arayın ve üzerine sağ tıklayın.
 • Buradan Devre Dışı radyo kutusunu seçin ve Uygula’ya tıklayın.

Bu, Cortana’yı Windows 11’den devre dışı bırakacaktır. Yeniden etkinleştirmek için, “Cortana’ya İzin Ver” ayarlarını Etkin olarak geri çevirmeniz yeterlidir; önceki ayarlarınıza geri dönersiniz.

Windows Ayarları ile Cortana Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows 11’inizde Cortana’yı devre dışı bırakmanın başka bir yolu da Ayarlar menüsünden geçer. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin;

 • Git Başlat menüsü ‘, ayarları”nda arama çubuğuna, türü ve En İyi maçı seçin. Alternatif olarak, Windows Tuşu + I tuşlarına birlikte basın, Ayarlar menüsü açılır.
 • Tıklayın Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler.
 • Uygulama listesi arama çubuğuna gidin, ‘cortana’ yazın ve Cortana uygulaması görünecektir. Cortana seçeneklerine (üç hizalanmış nokta) sağ tıklayın ve Gelişmiş seçenekler öğesini seçin.
 • Arayın oturumda verilir çalıştırır seçeneği ve kapatmak altındaki geçiş düğmesini.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM