Featured Snippet Nedir?

27.05.2021
Featured Snippet Nedir?

Featured Snippet özelliği, Google arama motoruna eklendiği günden beri ciddi bir rekabeti beraberinde başlatmış oldu. Birçok içerik üreticisi, blog yazarı ve SEO ajansları Featured Snippet’ta çıkmak için adeta birbirlerini yiyorlar. Peki bu kadar kişi ve markanın çıkmak istediği Featured Snippet tam olarak nedir? Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hadi konumuza başlayalım!

Featured Snippet yani diğer adıyla öne çıkan snippet, Google’da yapılan arama sonuçlarında sayfanın en üst konumunda çıkan Snippet’ına verilen isimdir. Bir diğer ismi olan “sıfırıncı sıra” olarak da bilinmektedir. Google, kullanıcı için faydalığı olduğuna inandığı bir içeriği Featured Snippet alanında sergileyebilmektedir. Kısacası Featured Snippet alanında çıkmak istiyorsanız içeriğiniz gerçekten kullanıcıları memnun etmeli, aksi taktirde sıfırıncı sırada çıkmanız pek olası değildir.

Featured Snippet Tam Olarak Nedir?

Öne çıkan yani Featured Snippet birçok içerik üreticisi için çok fazla önem taşımaktadır. Ne yazık ki içerik üreticilerinin çoğu Featured Snippet’ların ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Bundan dolayı içeriklerini buna göre optimize etmiyor ve haliyle sıfırıncı sırada çıkmayı şansını kaçırıyorlar.

Paragraf Featured Snippet
Liste Featured Snippet
Tablo Featured Snippet

Yukarıda da gördüğünüz üzere üç farklı Featured Snippet türü mevcut. Bunlar paragraf, liste ve tablodur. Featured Snippet’ların %80’ini paragraf biçiminde ki Featured Snippet’lar kapsar.

Sıfırıncı sırada çıkmak demek çok daha fazla görünürlük demektir, bu da size otomatik olarak daha fazla ziyaretçi kazandıracaktır. İçeriklerinizi Featured Snippet’ta çıkmaya yönelik optimize ederek internet sitenizi çok daha hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz. Kısacası Featured Snippet’lar hem kullanıcılar için hem de içerik üreticileri için çok büyük bir özelliktir.

Featured Snippet’lara Nasıl Çıkılır?

Sıfırıncı sıra olarak geçen Featured Snippet’lara çıkmak sanıldığı kadar zor bir olay değildir. Her şey üretmiş olduğunuz içeriğin kalitesine bakmaktadır. Yayınlanan içerik eğer kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamıyorsa ve aratılan sorulara cevap vermiyorsa ne yazık ki Featured Snippet bölümünde çıkması çok zor olacaktır. İçeriğinizi mutlaka ama mutlaka kullanıcılar için yazmalısınız, arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yazılan içerikler başarısız olacaktır. Amacınız Featured Snippet’ta çıkmak ise altta ki maddeleri uygulayabilirsiniz.

Kaliteli İçerik Üretin

Kaliteli içerik en önemli şeylerden biridir. Yayınlanan içerik kullanıcılar için yetersizse ne yazık ki sıfırıncı sırayı bırakın ilk sayfada bile çıkmanız imkansızlaşacaktır. Kullanıcı “kek tarifi” araması yaptıysa sizin internet sitenizden en doğru kek tarifini bulabilmeli. Aksi taktirde içeriğiniz “kaliteli” olarak nitelendirilemez.

Sorulara Cevap Verin

Kullanıcılarınızın sorabileceği soruları düşünün ve içeriğinizde bu sorulara yanıt verin. Emin olun bu yöntem sayesinde birçok kelimede kolaylıkla yükselebilir hatta sıfırıncı sıra olan Featured Snippet bölümüne bile yerleşebilirsiniz. Burada önemli olan içeriğinizi zenginleştirip bir kullanıcının içeriğinizde maksimum verim alabilmesini sağlamaktır. Kullanıcıların sorularını yanıtlamak çok iyi bir seçim olacaktır, bundan emin olabilirsiniz.

En Doğru Cevabı Verin

Üretmiş olduğunuz içerik ne olursa olsun kullanıcıya her zaman en doğru cevabı verin. Kullanıcının işine yaramayacak cevaplar verdiğiniz taktirde kullanıcı internet sitenizden bir daha giriş yapmamak üzere çıkış yapacaktır. Unutmayın, insanlar günümüzde her şeyi hızlı bir şekilde tüketmektedir. İçeriklerinizi saçma ve uzun cevaplar ile doldurursanız başarılı olamazsınız. Her zaman en doğru ve net cevabı vermeye odaklanın.

Featured Snippet’a çıkmanın yolu, iyi içerik üretmekten geçmektedir. İçeriğiniz zayıfsa Featured Snippet’a çıkmak sizin için sadece bir hayal olarak kalacaktır.

Sıfırıncı Sıra

Featured Snippet’a Çıkmak Neden Bu Kadar Önemli?

Bazı içerik üreticileri Featured Snippet’ı o kadar önemli bir araç olarak görmemektedir. Ne yazık ki bu çok ama çok yanlış bir düşüncedir. Hadi gelin Featured Snippet’a çıkmak neden bu kadar önemli madde madde anlatalım!

  • Sıfırıncı sırada çıkarak görünürlüğünüzü kolaylıkla arttırabilirsiniz.
  • Featured Snippet’ta çıkmak diğer kelimelerinize de katkı sağlayarak organik trafiğinizi büyütmede yardımcı olur.
  • Diğer sitelerden daha farklı görüneceğiniz için kullanıcılar tarafından daha fazla güvenilir olursunuz.
  • Sıfırıncı sırada çıkarak rakiplerinizi kolaylıkla domine edebilirsiniz.
  • Featured Snippet’a çıkarak içeriklerinizi kullanıcılara daha uzun süreler okutabilirsiniz.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Featured Snippet Nedir?” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.