Roblox Bilgisayarda Nasıl Oynanır?

29.09.2022
Roblox Bilgisayarda Nasıl Oynanır?

Herkese merhaba, bugün bu yazımızda sizlere laptopunuzda Roblox oyunlarını nasıl oynayacağınızı göstereceğiz. Oyun oynamayı ve geliştirmeyi seviyorsanız, Robolox’un kullanıcılara sadece oyun oynama imkanı sunan değil, aynı zamanda oyun geliştirme platformu da sunan bir platform olduğunu bilmelisiniz. Ek olarak, Roblox platformu hem akıllı telefonlar hem de dizüstü bilgisayarlar için mevcuttur, bu nedenle fareniz olmadığı için Roblox’ta nasıl oyun oynayabileceğiniz konusunda endişeleriniz varsa, lütfen bu kılavuzu okuyun: oyun oynamanın bazı yollarına dikkat çektik.

Roblox, kullanıcıların oyun oynamak için gittikleri online bir platformdur. Roblox bir oyun değil, insanların diğer geliştiriciler tarafından yaptıkları oyunları oynadığı yerdir. Bu anlamda, çocuklar için herhangi bir online oyundan daha çok PC platformu Steam’e benzemektedir. Roblox’u Steam gibi bir vitrin de dahil olmak üzere oyun endüstrisindeki diğer her şeyden farklı kılan şey, tüm oyunların kullanıcılar tarafından yapılmış olmasıdır. Roblox’ta eğlence sadece oyun oynamaktan değil, oyun yaratmaktan da gelir. Bu oyunlar resmi olarak Roblox Corporation tarafından değil, platformun kullanıcıları tarafından geliştirir. Şu anda resmi web sitesi, kullanıcılarının platformda 25 milyondan fazla oyun yayınlamış olması ile övünmektedir.

Dizüstü Bilgisayarlarda Roblox Oyunları Nasıl Oynanır?

Roblox Hesabı Oluştur

İlk olarak, diğer çevrimiçi hizmetlerde olduğu gibi bir hesap oluşturulmalıdır. Site, kullanıcıların en az 18 yaşında olmasını veya platformu kullanmak için bir ebeveyn iznine sahip olmasını gerektirir. Site, 13 yaşın altındaki kullanıcıların profillerine, yayınlanan kişisel bilgilerin miktarını sınırlayan filtreler eklediğini iddia ediyor. Ancak bu her zaman işe yaramaz, bu nedenle ebeveynler çocukları oynarken bunun farkında olmalıdır.

Kaydolmak için doğum tarihinizi, cinsiyetinizi belirtmeniz ve bir şifre belirlemeniz gerekir. Ardından tipik bir sosyal paylaşım sitesine benzeyen bir platforma ulaşılır. Daha sonra kullanıcılardan LEGO avatarlarını kişiselleştirmeleri ve arkadaş aramaya başlamaları istenir. Daha sonra Roblox CEO’su, kullanıcıları gruplar oluşturmaya, forumları ziyaret etmeye veya başkalarından onlarla oynamalarını istemeye davet eden bir mesaj gönderecek. Profil, avatar, arkadaşlar ve oynanan oyunların geçmişi gibi bilgileri gösterir, böylece kolayca erişilebilir.

Roblox Nasıl Oynanır

Roblox Nasıl Oynanır

Roblox Yazılımını İndirme

Adım 1: Öncelikle Roblox web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor.

Adım 2: Hesabınıza giriş yapın.

Adım 3: İçeri girdikten sonra herhangi bir oyuna tıklayın ve “oynat” etiketli yeşil bir düğme göreceksiniz. Düğmeye bas.

Adım 4: Oynat düğmesi bir indirme işleminin başlamasını ister. İndirme işleminin devam ettiğini bildiren bir açılır pencere göreceksiniz. Bir program seçmenizi isteyen başka bir açılır pencere görünebilir.

Adım 5: “Roblox”u seçin ve onaylayın.

Adım 6: Oyuncu yüklemeyi bitirdiğinde, oynayabileceksiniz.

Roblox Studio’yu Yükleme

Adım 1: Roblox Studio’yu kurmak, oynatıcıyı PC’nize almaktan biraz daha karmaşıktır. Yine, Roblox web sitesine gidip oturum açacaksınız.

Adım 2: Platformdaki oyunlardan herhangi birine tıklayın, ardından sağ üst köşede bulacağınız “Menu_Icon_Remastered” seçeneğine tıklayın.

Adım 3: “Düzenle”yi seçin ve kurulumun indirilmeye başladığını bildiren bir açılır pencere belirecektir.

Adım 4: İndirme işlemi tamamlandıktan sonra oynamakta özgürsünüz.

Adım 5: Stüdyoyu açın ve “dosya > yeni”ye tıklayın ve oluşturmaya başlayın.

Adım 6: Oyun geliştirmede yeniyseniz, bazı eğitimleri izlemekten yararlanacaksınız.

Roblox Nasıl Oynanır?

Yine, bu sadece bir oyun değil, çünkü Roblox aslında 15 milyondan fazla video oyunu. Ancak, PC’lerde oynayanlar için özel kontroller vardır. Platformun yardım bölümü, yeni başlayanlar için bir klavye ve fare haritası sağlar. Fare ve kamera ayarlarını özelleştirmek için ayarlar menüsüne tıklayın. Varsayılan ayarlar şunlardır:

  • İleri gitmek için W veya yukarı ok
  • Geri gitmek için S veya aşağı ok
  • Sola hareket etmek için A veya sol ok
  • Sağa gitmek için D veya sağ ok
  • Boşluk çubuğu atlamadır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.