Minecraft’ta Pusula Nasıl Yapılır?

12.12.2023
Minecraft’ta Pusula Nasıl Yapılır?

Ortaya kırmızı taşı ve dört demir külçeyi kırmızı taşın dört bir yanını kaplayacak şekilde yerleştirmek, pusula yapma sürecinin ilk adımıdır. Bundan sonra, envanterinize eklemeniz yeterlidir. Bu yazıda size Minecraft’ta pusula nasıl yapılır göstereceğiz. Bununla birlikte, pusulalar, dünyalarında belirli yerlerin ve nesnelerin nerede olduğunu hatırlamaya çalışan ilk kez kaşifler için son derece yararlıdır. Artık pek çok oyuncu pusula kullanmıyor olsa da, pusulalar hala çok kullanışlıdır. Konumları hatırlamak için bir yöntem koordinatları yazmaktır, ancak gerektiğinde başvurabilmek için elinizin altında bir pusula bulundurmak her zaman yararlıdır. Ayrıca pusulalar, denemesi her zaman çok eğlenceli olan haritaların üretim sürecinin önemli bir bileşenidir. Bir pusula oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Minecraft’ta Neden Pusula Yapmalı?

 • Evinize geri dönmek için: Maden maceranızda hiç kayboldunuz mu? Bir pusula sizi her zaman dünyaya ilk geldiğiniz yer olan spawn noktanıza geri götürecektir. Artık kaybolmak ya da geri dönüş yolunu bulmak için saatler harcamak yok.
 • Nether’da Nasıl Dolaşılır? Nether, bükülmüş biyomlar ve ateşli manzaralardan oluşan kafa karıştırıcı bir labirenttir. Ancak yanınızda bir pusula varsa, nereye gittiğinizi her zaman bileceksiniz, bu da kaleler ve nether portalları gibi önemli yerleri bulmanızı kolaylaştıracaktır.
 • Gizli yapıları bulun: Toprağa gömülü hazine sandıkları ve ormandaki konaklar gibi bazı gizli binaların zayıf manyetik alanlar yaydığını biliyor muydunuz? Bir pusulaya yaklaştığınızda, pusula seğirecek ve dönecektir, bu da bir hazine avcısının altıncı hissi gibidir.
 • Arkadaşlarınızla koordinasyon sağlayın: Eğer arkadaşlarınızla oynuyorsanız, bir pusula onları bulmanıza ve hızlıca buluşmanıza yardımcı olabilir. Artık etrafta dolaşırken yönleri bağırmak veya birbirinizin adını söylemek yok.

Pusula Yapımı için Gerekli Malzemeler

 • Demir Külçeler (4)
 • Redstone Dust (1)
 • Üretim Masası
 • Fırın
Minecraft'ta Pusula

Minecraft’ta Pusula

Minecraft’ta Pusula Nasıl Yapılır?

Minecraft pusula yapmak için bir işçilik masasına, dört demir külçesine ve bir kırmızı taş tozuna ihtiyacınız olacak. Zanaat tablonuzda demir külçeleri artı işareti şeklinde dizin ve kırmızı taşı ortaya koyun. Bu tarif ve zanaat malzemelerinizi nereye koyacağınız da yukarıdaki resimde gösterilmiştir. Hem Java hem de Bedrock Edition’da pusulalar aşağıdaki yerlerde de doğal olarak görünür:

 1. Haritadaki gemi enkazı sandıkları
 2. Kütüphane sandıklarını güvende tutun.
 3. Köy haritacılarının sandıkları

Bir pusula, dünyanızdaki başlangıç noktasını bulmanıza yardımcı olabilir. Bir dünyayı ilk oluşturduğunuzda bu yerde başlarsınız. Eğer komutları açtıysanız ve dünyanızın başladığı yeri değiştirmek istiyorsanız /setworldspawn komutunu kullanabilirsiniz. Ancak bir yatakta uyursanız ve sonra doğma noktanızı değiştirirseniz sizi yatağınıza yönlendirmez. Ayrıca, End veya Nether’deyseniz de çalışmaz.

Verimli Pusula Yapımı için İpuçları

 • Stratejik olarak madencilik yapın: Amaçsızca demir cevheri aramak yerine damarlara odaklanın. Bu kümeler, çıkarılan blok başına daha fazla cevher vererek size zaman ve emek kazandırır.
 • Servet kazmalarını kullanın: Blok başına düşen cevher miktarını artırmak için kazmanızı “Servet” ile efsunlayın. Bu, demir külçe koleksiyonunuzu önemli ölçüde artırabilir.
 • Mevcut yapıları keşfedin: Köylerde, demirci dükkanlarında ve gemi enkazlarında genellikle demir aletler veya zırhlar bulunur. Bunlar kolay demir külçeleri için eritilebilir.
 • Kırmızı taş için dal madenleri: Diğer cevherler için madencilik yaparken, kırmızı taş çizgilerine dikkat edin. Kırmızı taş cevherinin gizli ceplerini ortaya çıkarmak için dallanın ve onları takip edin.
 • Piglinlerle takas yapın: Nether’da altın külçeleri veya külçeleri kullanarak piglinlerle takas yapın. Karşılığında size kırmızı taş tozu teklif edebilirler.
 • Sandıkları stratejik olarak yağmalayın: Terk edilmiş maden ocakları, nether kaleleri ve kalelerdeki sandıkları yağmalamaya öncelik verin. Bunlar genellikle diğer değerli eşyaların yanı sıra kırmızı taş tozu içerir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.