Photoshop’ta Bir Görüntü Nasıl Çevrilir?

04.10.2023
Photoshop’ta Bir Görüntü Nasıl Çevrilir?

Photoshop’ta bir görüntünün nasıl çevrileceğini bilmek, temel öğrenmenin önemli kilometre taşlarından biridir. Çevirme, bir görüntüye tamamen yeni bir görünüm vermenizi sağlayacak temel bir görüntü manipülasyon tekniğidir. Neyse ki bunu yapmak kolaydır. Ancak Adobe Photoshop şüphesiz piyasadaki en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı uygulamalarından biri olsa da, programın dik bir öğrenme eğrisine sahip olduğunu ve ilk başladığınızda en basit şeyleri bile yapmanın çok zor olabileceğini söylemek doğru olur. Sonuçta, elinizin altında hepsi benzer görünümlü küçük simgelere sahip çok sayıda araç varken, tek bir araç aramak iğne yığınları arasında iğne aramak gibidir. Aradığınız özel aracı nasıl bulacaksınız? Neyse ki, bu kılavuz size bunu göstermek için burada. Bir resmi çevirmek çok kolaydır, ancak bunu yapmadan önce birkaç adım attığınızdan emin olmanız gerekir.

Photoshop’ta Görüntü Çevirmek

  1. Bir görüntüyü katman olarak yükleme
  2. Çevirme sembolüne tıklayın

Başlamadan önce, aynı çalışma alanında çalıştığımızdan emin olalım, böylece her şey sizin ekranınızda da bizimkinde olduğu gibi görünür. Photoshop açıkken, üst araç çubuğunda Pencere’ye tıklayın, ardından Çalışma Alanı > Temeller’i seçin.

Photoshop'ta Görüntü Çevirmek

Photoshop’ta Görüntü Çevirmek

  1. Bir görüntüyü katman olarak yükleyin

Photoshop’ta bir görüntü açın. Şimdi sağ alt köşedeki Katmanlar paneline bakın. “Katman 0” veya “Arka Plan” olarak mı görünüyor? Eğer zaten bir katmansa, bir sonraki adıma geçin. Arka Plan olarak görünüyorsa, katmana sağ tıklayın ve Arka Plandan Katman’a tıklayın. Bir açılır pencere belirdiğinde katmanınıza bir isim verin ve Tamam’a tıklayın.

  1. Çevirme simgesine tıklayın

Şimdi Katmanlar panelinin hemen üstündeki Özellikler paneline bakın. Dönüştürme başlığı altında, her biri iki üçgenden oluşan iki simge göreceksiniz. Biri (solda) dikey eksende, diğeri (sağda) yatay eksende. Görüntüyü dikey eksen etrafında soldan sağa çevirmek için dikey çevirme simgesine tıklayın. Görüntüyü yatay eksen etrafında yukarıdan aşağıya çevirmek için yatay çevirme simgesine tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.