Mac’te AirDrop Nasıl Kullanılır?

12.09.2022
Mac’te AirDrop Nasıl Kullanılır?

Herkese merhaba, bu yazımızda sizlere macOS üzerinde AirDrop nasıl kullanacağınızı ve açacağınızı göstereceğiz. Kablosuz aktarım teknolojisinin ortaya çıkmasından önce, insanlar önemli bir dosyayı aktarmak istediklerinde hantal kablolar taşımak zorundaydılar. Artık alışveriş modu Apple AirDrop gibi hizmetler sayesinde, bir Mac’ten diğerine hiçbir şey takmanıza gerek kalmadan dosya aktarmak çok kolay. Henüz denemediyseniz, Mac’inizde AirDrop’u nasıl kullanacağınızla ilgili kısa bir makale burada. O halde, daha fazla gecikmeden, başlayalım.

Apple Dizüstü, alışveriş modunda iPhone veya alışveriş modunda iPad sahibi olan herkese sorun, AirDrop’un genellikle bir cankurtaran olduğunu doğrulayabileceklerdir. Alışveriş modundaki Apple cihazları arasında kablosuz ve kolayca dosya aktarımı yapabilme özelliği ile paylaşım artık sorun olmaktan çıkıyor. Artık birine göndermek istenilen büyük dosyaları (videolar gibi) nasıl e-posta ile göndereceğinizi bulmanız ve bir bulut yedekleme hizmetine herhangi bir şey yüklemeniz gerekmiyor. AirDrop ile alışveriş modu Apple AirDrop alışverişinde yer alan iki cihaz arasında eşler arası bir Wi-Fi bağlantısı oluşturur. Bu cihazlar birbirleriyle doğrudan iletişim kurar ve aynı İnternet bağlantısını kullanmak zorunda değildir. Devam etmeden önce macOS’i güncellemenizi öneririz.

Mac’te AirDrop Kullanma

Mac’te AirDrop Nasıl Açılır?

Adım 1: Mac’inizde Finder uygulamasını açın

Adım 2: Pencerenin sol tarafında Favoriler bölümünden “AirDrop”u seçin

Adım 3: AirDrop’u Mac’te açtığınızda, pencerenin altında size en uygun keşfedilebilirlik seçeneğini belirleyin

Adım 4: Not: Bu listeden “Herkes”i seçmek, yakınınızdaki herhangi bir alışveriş modu Apple cihazının size dosya gönderebileceği anlamına gelir. Halka açık yerlerdeyken buna dikkat edin.

Adım 5 : AirDrop, herkesin Mac’inize, alışveriş  modu iPhone’unuza veya alışveriş  modu iPad’inize dosya göndermesine izin verdiğinden, güvenlik riski oluşturabilir. Birisi size kötü amaçlı yazılım içeren bir dosya veya bağlantı gönderirse, reddetme şansınız olmadan cihazınıza gelebilir!

Mac’ten Alışveriş Modu iPhone’a AirDrop Nasıl Yapılır?

Adım 1: iPhone’a göndermek istediğiniz dosyayı bulun

Adım 2: Dosya adına veya küçük resme sağ tıklayın

Adım 3: Açılır menüden “Paylaş” a gidin

Adım 4: Yeni alt menüde “AirDrop”u seçin

Adım 5: Açılan yeni sayfada dosya ya da klasör göndermek istediğiniz cihazı seçin.

Mac'te AirDrop Kullanma

Mac’te AirDrop Kullanma

AirDrop Word, Excel veya PowerPoint Dosyası

Adım 1: Word, Excel veya PowerPoint’te Paylaş düğmesini bulun ve tıklayın

Adım 2: Size paylaşım seçenekleri sunulacak. “Bir Kopya Gönder” i seçin

Adım 3: Yeni bir kutuda paylaşım simgesine tıklayın ve AirDrop’u seçiniz.

Adım 4: Yakındaki cihazların bulunduğu bir pencere göründüğünde, dosyanızı AirDrop’a göndermek istediğiniz cihazı seçin.

iPhone Alışveriş Modundan Mac’e AirDrop Nasıl Yapılır?

Adım 1: Paylaşmak istediğiniz resmi, dosyayı, web sayfasını veya başka bir öğeyi seçin

Adım 2: Ekranın altından “paylaşım sayfası”nı seçin – yukarıya bakan bir ok içeren bir kutu simgesi.

Adım 3: Seçeneklerden “AirDrop”u seçiniz. Not: AirDrop etkinse ve cihazınız ona kişi olarak dosya gönderebiliyorsa, dosyayı göndermek istediğiniz cihaz en üst satırda görünebilir.

Adım 4: Dosyayı göndermek istediğiniz Mac’i seçin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.