Valorant Oyun Terimleri

08.03.2021
Valorant Oyun Terimleri

Valorant oyun terimleri özellikle oyuna yeni başlamış olan oyuncular tarafından oldukça fazla merak edilen bir konu olmuştur. Biz bugünkü blog yazımızda siz değerli okurlarımız için bu konuyu en detaylı şekilde açıklayacağız. Bu yazımızı okuduktan sonra Valorant’ta bulunan terimleri öğrenip kolaylıkla oyun içinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hemen konumuza başlayalım!

Valorant oyunu 2 Haziran 2020 tarihinde çıkmış olan ve Riot Games tarafından geliştirilmiş olan bir FPS tarzı oyundur. Valorant’ı geliştiren ve yayınlayan Riot Games Amerika merkezli bir oyun firmasıdır bundan dolayı oyun içinde bolca İngilizce terim bulunmaktadır. Yabancı terimlerin çok olmasından dolayı birçok oyuncu oyuna yeni başladığında oyunu anlamakta güçlük çeker. Bizde Wroxe ekibi olarak bu sorunu gözlemledik ve böyle bir yazı hazırlama ihtiyacı duyduk. İşte karşınızda Valorant oyununda kullanılan terimler ve Türkçe anlamları.

Valorant Terimleri

Rush: Rush’lamak oyun içinde “A’ya Rush’layalım.” tarzında kullanılabilmektedir. Bunun anlamı A bölgesine yani belirtilen bölgeye hiç durmadan hızlı bir şekilde girelim demektir. Diğer oyuncular Rush’larken siz arkada durursanız “Sen niye Rush’lamadın?” tarzı sorularla karşılaşabilirsiniz. Artık bu terimin ne anlama geldiğini bildiğiniz için takımla beraber Rush’lamaktan çekinmeyin.

Eco: Eco terimi economy kelimesinin kısaltmasıdır. Bu terim oyun içinde “Eco yapalım” tarzında kullanılmaktadır. Bu terimin anlamı hiç kimse silah çekmesin demektir. Eco yapmadığınız taktirde boşuna silah çekmiş olursunuz çünkü diğer takım arkadaşlarınız silah çekmediği için çok büyük ihtimalle o rauntu kazanamayacaksınız. Bu nedenden dolayı mutlaka takımla beraber eco yapmaya özen gösterin.

Drop: Drop terimi oyun içinde genellikle “Bana şunu drop’lasana.” şeklinde kullanılmaktadır. Yani başka bir oyuncunun parası silah almaya yetmiyorsa ve sizinde ikinizin yerine alabilecek kadar parası varsa ona silah alabilir yani drop’layabilirsiniz.

GG: Bu terim en fazla kullanılan ve en çok bilinen terimdir. “Good Game” baş harflerinden oluşan GG teriminin Türkçe karşılığı “İyi Oyundu” anlamına gelmektedir. Bu terim çoğunlukla oyun sonunda herkes tarafından sohbet ekranına yazılmaktadır.

WP: İngilizcede bulunan “Well Play” baş harflerinden oluşan WP teriminin Türkçe anlamı ise “İyi oynadın” demektir.

NT: “Nice Try” kısaltılmış hali olan NT teriminin Türkçe anlamı ise “İyi denemeydi” olarak kullanılmaktadır.

EZ: “Easy” kelimesinin kısaltılmış hali olan EZ teriminin Türkçe anlamı ise “Kolaydı” olarak kullanılmaktadır.

Valorant Genel Terimler

Spike: Oyun içinde saldıran tarafında kurması gereken bombanın ismidir. Klavyenizde bulunan 4 tuşuna basılı tutarak Spike’ı bomba kurma bölgelerine kurabilirsiniz.

Side: Spike’ın kurulacağı bölgelere verilen isimdir. Oyun içinde “A Side veya B Side” olarak kullanılmaktadır. Rakip en son B Side’da görüldü bilgisini alırsanız bilirsiniz ki rakip B bölgesinde herhangi bir konumda bulunmaktadır. Bu sayede rakibi daha kolay bulabilir ve öldürebilirsiniz.

Clutch: 1 vs 3-4-5 tarzı durumlarda raunt kazanılırsa kazanan oyuncu Clutch atmış olur.

Info: Oyun içinde verilen bilgilere “info” denir. Info zaten İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı bilgi demektir. Oyun içinde “info” vermek çok önemlidir, bu sayede oyunu çok daha rahat bir şekilde kazanabilirsiniz.

Rotate: Rotate terimi oyun içinde bölge değiştirmek anlamında kullanılmaktadır. Yani düşmanlar A bölgesinde görüldükten sonra B bölgesine dönerse “Rotate” atmış olur. “Rotate” atan takım sizde olabilirsiniz, takım arkadaşlarınız size “A gösterip B Rotate’leyelim.” tarzı söylemlerde bulunabilir.

One Top: Rakibi tek mermi ile kafadan vurmaya One Top denir. Oyun içinde “One Tap atacağım.” veya bana “One Top attı.” gibi söylemler duyabilirsiniz.

Carbon: Arka arkaya duran iki düşmanı tek bir mermi ile öldürmeye denir. Operator gibi güçlü silahlar ile aynı anda 4 hatta 5 düşman bile öldürebilirsiniz. Bu tarz durumlarda “Carbon attım.” veya “Düşman bize Carbon attı.” gibi söylemler duyabilirsiniz.

GLHF: Good Luck, Have Fun cümlesinin kısaltmasıdır. İyi şanslar ve iyi eğlenceler anlamına gelir. Oyun başlamadan önce sohbet ekranında bolca görebileceğiniz bir ifadedir.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Valorant Oyun Terimleri” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.