Windows 11 Ürün Anahtarınızı Nasıl Bulunur?

03.12.2021
Windows 11 Ürün Anahtarınızı Nasıl Bulunur?

Windows 10’dan beri ürün anahtarınız sistemin donanımına bağlıdır. Sonuç olarak, yükselttiğinizde veya temiz bir kurulum gerçekleştirdiğinizde ürün anahtarınızı hatırlamanız gerekmez. Ancak bu, genellikle Windows 11 ürün anahtarı kutudan çıkar çıkmaz erişiminizin olmadığı anlamına da gelir. Bununla birlikte, Windows kopyanızın lisans kodunu bilmenin yardımcı olabileceği durumlar vardır. Neyse ki, Windows 11 ürün anahtarı bulmak kolaydır ve burada size nasıl yapılacağını gösteriyoruz.

Windows Ürün Anahtarı Nedir?

Windows ürün anahtarı, Windows kopyanızı etkinleştirmek için kullanabileceğiniz 25 karakterlik bir koddur. Windows 11, etkinleştirme için dijital bir lisans yöntemi kullandığından, Windows işletim sistemini her yükselttiğinizde veya temiz yüklediğinizde anahtarı manuel olarak girmeniz gerekmez.

Ancak, bir etkinleştirme hatasıyla karşılaşırsanız, Windows kopyanızı başarıyla etkinleştirmek için 25 karakterlik ürün anahtarını girmeniz istenebilir. Bu nedenle, ürün anahtarınızı bilmiyorsanız, Windows 11 sisteminizden nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır. Windows’un her sürümünün kendi benzersiz ürün anahtarını kullandığını unutmayın. Bu nedenle, Windows Home sürümü için bir lisansınız varsa, bunu Windows 10 Pro veya diğer sürümleri etkinleştirmek için kullanamazsınız.

Komut İstemini Kullanarak Windows 11 Ürün Anahtarını Nasıl Bulunur?

Windows kopyanızın ürün anahtarını bulmak için her zaman güvenilir Komut İstemi’ni kullanabilirsiniz. Söylemeye gerek yok, kodu almak için Windows etkinleştirilmiş bir bilgisayara sahip olmanız gerekir. İşte nasıl yapılacağı;

 1. Windows aramasını açmak için klavyenizdeki Win + S tuşlarına basın.
 2. Tür cmd ve sonra tıklayın yönetici olarak çalıştır arama sonucundan.
 3. Komut İstemi penceresinde aşağıdaki komutu yazın ve yürütmek için enter tuşuna basın: wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey
 4. Orijinal ürün anahtarınız ekranda görüntülenecektir. Anahtarı, ileride kullanmak üzere Dropbox veya Google Drive hesabınız gibi güvenli bir yere kopyalayıp kaydedin.

Windows 11 Ürün

PowerShell Kullanarak Windows 11 Ürün Anahtarı Nasıl Kurtarılır?

Komut İstemi yerine PowerShell’i tercih ediyorsanız veya ilk yöntem işe yaramadıysa, Windows 11 ürün anahtarınızı kurtarmak için bu görev otomasyon aracını kullanabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı;

 1. Basın Win ve tip PowerShell.
 2. PowerShell’e sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 3. PowerShell penceresinde aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın: powershell “(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey”
 4. Komutun yürütülmesi birkaç saniye sürebilir. Başarılı yürütmenin ardından, Windows kopyanız için ürün anahtarını görüntüler.

Bunun ayrıca etkinleştirilmiş bir Windows sürümünüz olmasını gerektirdiğini unutmayın.

Windows 11 Ürün Anahtarınızı Bulmak için Üçüncü Taraf Aracı Kullanın

Komut yazma veya komut dosyası çalıştırma zahmetinden kaçınmayı tercih ediyorsanız, ShowKeyPlus gibi üçüncü taraf araçlar birkaç tıklamayla Pencere etkinleştirme kodunu bulmanıza yardımcı olabilir. ShowKeyPlus bir üçüncü taraf uygulamasıdır ve Microsoft Store’da mevcuttur. Tek yapmanız gereken, Windows ürün bilgilerini almak için uygulamayı indirip çalıştırmak. İşte nasıl yapılacağı;

 1. ShowKeyPlus için Microsoft Store sayfasını ziyaret edin ve uygulamayı yükleyin.
 2. ShowKeyPlus’ı başlatın ve PC’nizde yüklü olan Windows lisansıyla ilgili bilgileri gösterecektir.
 3. Ürün ayrıntılarını bir metin dosyasına kaydetmek için Kaydet düğmesine tıklayın.

Ayrıca, ürün anahtarını kullanarak Windows sürümünü kontrol etmek ve ayrıca bir yedekten bir anahtar almak için bu aracı kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM