Windows 11 PC’de Ses Kalitesi Nasıl İyileştirilir?

20.01.2022
Windows 11 PC’de Ses Kalitesi Nasıl İyileştirilir?

Windows 11, yeni tasarlanmış bir ses özelleştirme arabirimi ve geliştirme özellikleriyle birlikte gelir. Oyun ve medya eğlence deneyiminizi geliştirmek için sisteminizin ses ayarlarında ince ayar yapmak için bunu kullanabilirsiniz. PC’nizden gelen ses çıkış kalitesi büyük ölçüde donanımınıza bağlı olsa da, yazılım ayarlaması sadece biraz fazladan ekleyebilir. Burada, Windows 11 PC’nizde ses kalitesi iyileştirmek için ses ayarlarını nasıl özelleştireceğinizi gösteriyoruz.

 1. Windows 11’de Ses Geliştirmeyi Etkinleştirin

Etkinleştirildiğinde, Windows 11’deki Enhance Audio özelliği, mevcut hoparlör yapılandırması için ses kalitesini otomatik olarak iyileştirir. Bu özellik, Bas Kuvvetlendirme, Kulaklık Sanallaştırma ve Ses Düzeyi Dengeleme geliştirmelerinden oluşur. Şimdi Ses Geliştirmeyi nasıl açacağımıza bakalım ve ardından Geliştirme özelliklerine gireceğiz. Sesi Geliştir’i etkinleştirmek için;

 1. Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın.
 2. Ayarlar’da Ses’e tıklayın.
 3. Çıkış bölümünün altında, ses cihazınıza tıklayın.
 4. Çıktı ayarları bölümüne ilerleyin. Burada, Sesi iyileştir anahtarına geçiş yapar ve Açık olarak ayarlar.
 5. Ses çalıyorsanız, kalitedeki bazı değişiklikleri hemen fark etmelisiniz.

Ses Kalitesi

Bireysel geliştirmeleri devre dışı bırakarak daha da özelleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, çıkış cihazınızın Özelliklerini açmak için Sesi geliştir sekmesindeki Gelişmiş bağlantısına tıklayın. Özellikler penceresinde, kapatmak için Bas Kuvvetlendirme, Kulaklık Sanallaştırma ve Gürültü Dengeleme geliştirmelerinden birini seçin. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam’a tıklayın. Ses ayarları penceresine geri döndüğünüzde, çıkış ayarlarında da ince ayar yapabilirsiniz. Hoparlörünüzün veya kulaklığınızın ses kalitesini değiştirmek için Format açılır menüsünü tıklayın. Ardından, ses kanalını ayarlamak için Sol kanal ve Sağ kanal için kaydırıcıyı sürükleyin.

 1. Windows 11’de Uzamsal Sesi Açın

Uzamsal Ses, sesi kesin doğrulukla yerleştirerek kulaklığınız ve hoparlörleriniz için sürükleyici bir ses deneyimi sunar. Windows 11, Dolby Atmos ve DTS Headphone dahil olmak üzere birden çok uzamsal ses biçimini destekler. Windows 11, kutudan çıktığı gibi Windows Sonic for Headphone uzamsal ses biçimini sunar. Oyunlarda ve filmlerde sürükleyici ses efektlerini deneyimlemek için herhangi bir kulaklık, kulakiçi kulaklık veya kulaklıkla kullanabilirsiniz. Windows 11’de Uzamsal sesi açmak için;

 1. Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın.
 2. Sistem sekmesinde, sağ bölmede Ses’i açın.
 3. Çıkış bölümünün altında, ses cihazına (kulaklık veya hoparlör) tıklayın.
 4. Uzamsal ses bölümüne ilerleyin. Ardından, Tür açılır menüsüne tıklayın ve Kulaklıklar için Windows Sonic’i seçin.

Bazı dizüstü bilgisayar üreticileri, yerleşik bir uzamsal ses çözümü olarak DTS Headphone:X Spatial ses biçimini içerir. Değilse, üçüncü taraf araçlar aracılığıyla PC’nize daha fazla uzamsal ses formatı desteği ekleyebilirsiniz. İki popüler uzamsal ses formatı vardır: Dolby Access ve DTS Sound Unbound. Bunları Microsoft Mağazasından indirebilir ve bilgisayarınızla çalışacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

Bu ses biçimlerinin ikisi de birinci sınıf araçlardır, dolayısıyla bunları kullanmak için bir lisansınızın olması gerekir. DTS Sound Unbound 14 günlük deneme süresi sunarken Dolby Access 7 günlük ücretsiz kullanımla sınırlıdır. Denemeyi kullanın ve bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce onları bir tur atın.

 1. Üçüncü Taraf Ses Yükseltici ve İyileştirici kullanın

Üçüncü taraf bir ses geliştirme uygulaması veya ses ekolayzır kullanarak hoparlörünüzün ses kalitesi daha da artırabilirsiniz. Düşük seviye veya orta seviye ses ekipmanı kullanıyorsanız kullanışlıdır. Üçüncü taraf ses geliştirme araçları arasında uzamsal ses efektleri, ekolayzır ön ayarları, ses yükseltici, uygulamalar ses düzeyi denetimi ve hatta yerleşik bir medya oynatıcı bulunur. Size uygun bir şey bulmak için Windows’a yönelik en iyi ses geliştirme araçları hakkında daha fazla bilgi edinin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM