Windows 10’u Hızlandırmanın En İyi Yolları

28.08.2021
Windows 10’u Hızlandırmanın En İyi Yolları

Bugünlerde Windows 10, satın alabileceğiniz hemen hemen her bilgisayarda iyi çalışmaktadır, ancak her zaman hızlı performans alacağınız anlamına gelmez. Windows 10’da yavaşlamaya yaşıyorsanız, Windows 10 hızlandırmak  için bu yollardan bazılarını deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Bir Windows oturumunu günler, haftalar ve hatta aylar boyunca sürdürmek kolaydır. Windows bugünlerde bu kadar kararlı. Bu harika, ancak dezavantajı, uygulamaların bellek ve CPU kaynaklarıyla iyi oynamayarak yavaş yavaş işleri tıkamaya başlamasıdır. Windows bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, yardımcı olup olmadığını görmek için önce bilgisayarı kapatıp yeniden açmayı deneyin.

SSD Kullanın

Size biraz paraya mal olacak olsa da, Windows’a verebileceğiniz en büyük hız artışlarından biri onu SSD kurmaktır. Bu sürücüler, mekanik dönen sabit sürücülerden çok daha hızlıdır. Ayrıca bir servet harcamanıza gerek yok. Maliyet önemliyse, nispeten küçük bir SSD (ör. 250 GB) satın almayı ve ardından birkaç temel uygulamanızla birlikte Windows yükleme sürücünüz olarak kullanmayı düşünün. Hemen hemen her bilgisayarda SSD’ye geçiş anında ve çarpıcı hız iyileştirmeleri sağlar.

Windows 10

Daha Fazla RAM Yükleyin

RAM, bilgisayarınızın hızlı çalışan bellek alanıdır. Tüm etkin uygulama ve işletim sistemi verilerinizi içermeye yetecek kadar olmadığında, Windows, RAM’deki verileri sabit sürücünüze ve sürücünüzden değiş tokuş etmek zorunda kalır. Bu, bir bilgisayarın karşılaşabileceği en büyük performans felaketlerinden biridir ve her şeyi sancılı bir taramaya kadar yavaşlatır. En basit çözüm, sisteminize daha fazla RAM eklemektir.

Öncelikle, yeterli miktarda sahip olduğunuzdan emin olmak için Windows’un RAM gereksinimlerini öğrenin. Ayrıca, ne kadar RAM’e ihtiyacınız olduğuna dair bir fikir edinmek için aynı anda çalıştırmak istediğiniz uygulamaların RAM gereksinimlerini kontrol edin.

Disk Temizlemeyi Çalıştırın

Sabit sürücünüzde rastgele çöplerin biriktiği birçok köşe ve köşe vardır. Bu geçici dosyalar, ihtiyacınız ortadan kalktıktan çok sonra sisteminizi yavaşlatabilir, ancak bunları manuel olarak bulmak ve kaldırmak oldukça angarya olacaktır. Bunun yerine, bu dosyaları otomatik olarak bulup kaldırmak için Disk Temizleme’yi çalıştırmayı deneyin.

Uyku veya Hazırda Bekletme Modunu Kullanın

Bilgisayarınızı tamamen kapatmak yerine, soğuk önyüklemeden daha hızlı başlatılabilen uyku veya hazırda bekletme modlarından birini kullanmayı düşünün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.