“Google Pay Çalışmıyor” Sorunu Nasıl Düzeltilir?

09.06.2022
“Google Pay Çalışmıyor” Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Kredi kartı veya çek yerine mobil ödemeler giderek daha popüler ve yaygın hale geliyor. Aslında, Reuters’e göre, dünya çapında mobil ödemeler 2021 yılına kadar yaklaşık 50 milyar dolara ulaşacak. Ödeme yapmak için akıllı telefonunuzu veya akıllı saatinizi kullanabilmek çok mantıklı. Onları neredeyse her yere götürüyoruz ve tercih ettiğiniz mobil ödeme sağlayıcısına daha fazla kredi kartı eklemek cebinizde daha fazla yer kaplamaz.

Bugünlerde herkesin bir akıllı telefon var, bu nedenle bir şeyler için ödeme yapabilmek için kullanmak mantıklıdır. Google Pay gibi mobil ödeme platformlarının kurtarmaya geldiği yer burasıdır. Ancak, Google Pay bundan daha fazlasıdır. Google, 2020’nin sonlarında Google Pay’i yeniden başlattı ve bununla birlikte bir dizi yeni özellik geliyor. Uygulama yalnızca hareket halindeyken ödeme yapabilmek için kullanılamaz, ayrıca artık kişisel bankacılık çözümünüz olabilir. Google Pay, ne kullanmak istediğinize bağlı olarak istediğiniz kadar basit ya da güçlü olabilir. Başarısız bir işlem, bir uygulama çökmesi, zayıf bir internet bağlantısı veya bir sorun giderme sorunu nedeni ile olabilir. Sorun, Wi-Fi’den mobil veri veya başka bir İnternet bağlantısı gibi diğer İnternet bağlantılarına geçilerek çözülebilir. Her zaman sorunsuz çalışırken, hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere “Google Pay çalışmıyor” hatasını nasıl düzelteceğinizi öğreteceğiz.

“Google Pay Çalışmıyor” Sorunu Düzeltme

Telefon numaranızı kontrol edin

Google Pay, banka hesabınızla ilişkili bir telefon numarası ekleyerek çalışır. Ardından, yanlış numara eklediğiniz veya banka hesabınıza bağlı olmadığı için Google Pay çalışmayabilir. Eklediğiniz numarayı doğrularsanız sorununuz çözülebilir. Numara yanlışsa, değiştirin ve iyi olacaksınız.

 1. Android cihazınızda Google Pay’i açın.
 2. Ana ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç nokta simgesine tıklayın.
 3. Bir açılır menü görünecektir. Oradan Ayarlar’a tıklayın.
 4. Ayarlar içinde, Hesap bölümünde, eklenen cep telefonu numarasını göreceksiniz. Doğru veya yanlış olup olmadığını kontrol edin, ardından aşağıdaki adımları izleyerek değiştirin.
 5. Cep telefonu numarasına dokunun. Yeni bir ekran açılacaktır.
 6. Cep telefonu numarasını değiştir seçeneğini tıklayın.
 7. Yeni cep telefonu numarasını sağlanan alana girin ve ekranın sağ üst köşesindeki bir sonraki uygun simgeye tıklayın.
 8. Bir OTP alacaksınız. OTP’yi girin.
 9. OTP’niz doğrulayın sonra, yeni eklenen numara hesabınıza yansıyacaktır.
"Google Pay Çalışmıyor" Sorunu Nasıl Düzeltilir

“Google Pay Çalışmıyor” Sorunu Nasıl Düzeltilir

Ağ bağlantınızı kontrol edin

Mobil veri kullanıyorsanız, o zaman:

 • Veri bakiyeniz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir; değilse, numaranızı yeniden doldurmanız gerekecektir. Telefon sinyallerinizi kontrol edin. Yeterli sinyal alıyor olsanız da almıyorsanız da Wi-Fi’ye geçin veya daha iyi bağlantıya sahip bir yere geçin.

Wi-Fi kullanıyorsanız, o zaman:

 • Her şeyden önce, lütfen yönlendiricinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Değilse, yönlendiriciyi kapatın ve tekrar açın.

Diğer ayrıntıları kontrol edin

Bazen insanlar banka hesaplarını veya UPI hesaplarını doğrulama sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Verdiğiniz bilgiler doğru olmayabileceği için bu sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, banka hesabının veya UPI hesabının ayrıntılarını doğrulayarak sorun çözülebilir.

 1. Google Pay’i açın.
 2. Sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.
 3. Ayarlar bölümünde Hesap bölümünde Ödeme Yöntemlerini göreceksiniz. Üstüne tıkla.
 4. Şimdi Ödeme Yöntemleri altında, eklenen banka hesabını tıklayın.
 5. Bağlı banka hesabınızın tüm ayrıntılarını içeren yeni bir ekran açılacaktır. Tüm detayların doğru olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun.
 6. Bilgiler doğruysa diğer yöntemlerle devam edin, ancak bilgiler yanlışsa banka hesap bilgilerinizin yanındaki kalem simgesine tıklayarak düzeltebilirsiniz.

Google Pay önbelleğini temizle

Google Pay’i her başlattığınızda, çoğu gerekli olmayan bazı veriler önbellekte depolanır. Bu gereksiz veriler kolayca bozularak Google Pay’in düzgün çalışmamasına neden olur veya bu veriler Google Pay’in düzgün çalışmasına müdahale eder. Bu nedenle Google Pay’in herhangi bir sorun yaşamaması için bu gereksiz önbellek verilerinin temizlenmesi önemlidir.

 1. Ayarlar simgesine tıklayarak telefonunuzun ayarlarına gidin.
 2. Ayarlar’da aşağı kaydırın ve Uygulamalar seçeneğine gidin. Uygulamalar bölümünde, Uygulamaları Yönet seçeneğine tıklayın.
 3. Yüklü uygulamaların bir listesini bulacaksınız. Google Pay uygulamasını bulun ve tıklayın.
 4. Google Pay’de ekranın altındaki Verileri Temizle seçeneğini tıklayın.
 5. Tüm Google Pay önbellek verilerini temizlemek için Önbelleği Temizle seçeneğini tıklayın.
 6. Bir onay açılır penceresi görünecektir. Devam etmek için Tamam düğmesini tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.