Samsung Galaxy Telefonunuzda DNG/RAW Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

18.11.2021
Samsung Galaxy Telefonunuzda DNG/RAW Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, RAW fotoğrafları çekmenin faydalarını duymuş olabilirsiniz. Ancak geçmişte, akıllı telefonlar oldukça yeniyken, yerleşik kameraları yüksek kaliteli fotoğraflar oluşturamıyordu, bu nedenle akıllı telefon üreticileri stok kamera uygulamalarında RAW dosyaları çekmenize izin vermiyordu.

Ancak bugün, gelişen teknoloji ile en yeni akıllı telefonlardaki en yeni kamera sensörleri artık en iyi dijital kameralarla rekabet eden RAW kalitesinde fotoğraflar çekebiliyor. Ancak yalnızca bir akıllı telefon kullanıyorsanız neden RAW fotoğraflar çekesiniz? Ve bunu bir Samsung Galaxy cihazında nasıl yaparsınız?

RAW Fotoğrafları

RAW fotoğrafları, bitmiş fotoğraflara dönüştürmek için işlemeniz gereken, doğrudan kameranın sensöründen çekilen yüksek kaliteli, sıkıştırılmamış görüntülerdir. Eskiden akıllı telefonlarda RAW fotoğrafları çekmek mantıklı değildi çünkü çoğu cihazdaki sensörler mükemmel fotoğraflar oluşturacak kadar gelişmiş değildi. Düşük çözünürlükleri vardı, düşük ışıkta iyi çalışamıyorlardı ve bas-çek cihazlara kıyasla zayıf renk üretimi vardı.

Bununla birlikte, akıllı telefon kamera teknolojisindeki gelişmeler, onların bazı kameralarla rekabet etmelerine ve hatta onları geçmelerine izin verdi. Artık akıllı telefonunuzun kamera sensöründen, beş yıl önce yapılanlardan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bu nedenle Samsung gibi akıllı telefon üreticileri, RAW’da çekim yapmanıza izin vermek için stok kamera uygulamalarına Pro modları ekledi. Diğer markalar da aynı şeyi yaptı, ancak belirli telefon modelinizin Pro modu yoksa, RAW’da çekim yapmanıza izin verecek uygulamaları indirebilirsiniz.

Samsung Galaxy Telefonunuzda RAW Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Samsung Galaxy akıllı telefonunuzda RAW fotoğrafları çekmek, kamera uygulamasını açıp Pro moduna geçmek kadar basittir. Ancak, bunu yapmadan önce RAW kopyalarını etkinleştirdiğinizden emin olmalısınız. Bunu, kamera uygulamasının sağ üst köşesindeki (veya yatay olarak görüntüleniyorsa sol alt köşedeki) Ayarlar simgesine dokunarak yapabilirsiniz. Ayarlar altında, Resimler’e gidin ve ardından Biçim ve gelişmiş seçenekler’e dokunun. Alt menüde, RAW kopyalar için kaydırıcıya dokunun.

İşiniz bittiğinde, kamera uygulamasına dönün ve daha fazla’ya ulaşana kadar modlar arasında kaydırın, ardından PRO simgesine dokunun. Bu mod, resimlerinizin RAW kopyasını otomatik olarak kaydeder. Sık sık RAW çekim yapmak istiyorsanız, diğer tüm çekim modlarını görüntülerken görünen + işaretine basın ve ardından Pro modunu (ve kullanmak istediğiniz diğer modları) istediğiniz konuma sürükleyin. Ardından, istediğiniz yerleşimi ayarladığınızda Kaydet’e dokunabilirsiniz.

RAW Fotoğrafları

Galaxy Telefonda RAW Fotoğrafları Nerede Bulunur?

Pro modunda çekim yaparken, özellikle çok sayıda kayıtlı fotoğrafınız varsa, telefonunuzda kayıtlı görüntüleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Samsung Galaxy akıllı telefonlarda RAW fotoğraflarınızı bulabileceğiniz genellikle iki yer vardır; telefonunuzun dahili deposunda veya varsa harici bellek kartında.

Fotoğraflarınızın nereye kaydedildiğini öğrenmek için kamera uygulamanızın ayarlarına gidin, ardından faydalı özellikler altında Depolama konumu üzerine dokunun. Harici belleğiniz yoksa yalnızca Dahili depolamayı seçebilirsiniz. Ancak kurulu bir tane varsa, bunun yerine SD kartı seçebilirsiniz. Ancak fotoğraflarınızı nereye kaydederseniz kaydedin, onları açmanın en iyi ve en kolay yolu Galaxy telefonunuzun Galeri uygulamasına gidip Kamera albümünü aramaktır. Ardından, Pro modunda çektiğiniz görüntünün iki kopyasını bulacaksınız: işlenmiş Jpeg ve işlenmemiş RAW sürümü. Hangi fotoğrafın RAW olduğunu, açıp sağ üst köşedeki RAW rozetini arayarak bileceksiniz.

Alternatif olarak, tüm fotoğraflarınızı telefonunuza kaydederseniz Dahili Depolama > DCIM > Kamera’da veya görüntülerinizi harici bir bellek kartında saklarsanız SD Kart > DCIM > Kamera’da bulabilirsiniz. RAW görüntüsünün hangisi olduğunu bilmek için adının sonundaki dosya türü .dng olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM