Windows 11 Başlat Menüsü Özelleştirme

20.04.2022
Windows 11 Başlat Menüsü Özelleştirme

Boş Windows 11 Başlat menüsü aşırı basitleştirilmiş ve darmadağın. Windows 10’dan yükseltme yaptığınız anda, tüm Başlat menüsü özelleştirmelerini kaybedersiniz ve çok sayıda önceden yüklenmiş uygulama alırsınız. Windows 11 Başlat menüsünü özelleştirebilseniz de seçenekleriniz sınırlıdır. Size Windows 11 Başlat menüsünü nasıl değiştirebileceğinizi ve bu yeterli olmazsa ne yapacağınızı göstereceğiz.

Windows 11 Başlat Menüsü Nasıl Özelleştirilir?

Görev çubuğunu ve Başlat menüsü hizalamasını değiştirin

Windows 11’de farkedeceğiniz ilk değişiklikler arasında görev çubuğu ve Başlat menüsü konumu yer alıyor. Microsoft, estetik ve kullanılabilirlik nedenleriyle onu merkeze taşımaya karar verdi. Yeni konumu oldukça beğensem de, orijinal konumunda tercih edebilirsiniz. Neyse ki, değişiklikleri geri alabilir ve görev çubuğunu sola taşıyabilirsiniz. Görev çubuğunun hizalamasını değiştirmek için.

 1. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Çubuğu Ayarları’nı seçin.
 2. Görev çubuğu ayarlarına erişmek için Ayarlar > Kişiselleştirme > Görev Çubuğu’na da gidebilirsiniz.
 3. Aşağı kaydırın ve Görev Çubuğu Davranışları’nı tıklayın.
 4. Görev çubuğu hizalaması için açılır menüyü tıklayın ve Sol’u seçin. Windows 11 görev çubuğu şimdi sola hareket edecek.
Windows 11

Windows 11 Başlat Menüsü Özelleştirme

Önerilen Bölümü Özelleştirin

Yeni Başlangıç ​​ekranındaki Önerilen bölümü Microsoft 365 ile çalışır. En son yüklenen uygulamalarınızı, açık dosyalarınızı ve diğer önerileri gösterir. Herkesin son etkinliklerinizi bilmesini istemiyorsanız, ayarlardan kapatabilirsiniz.

 1. Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın.
 2. Ardından, sol paneldeki Kişiselleştirme sekmesini açın.
 3. Başlat’a tıklayın.
 4. Burada, Başlatta Son Açılan Öğeyi Göster, Listeyi Atla ve Dosya Gezgini anahtarını Kapalı konumuna getirin.
 5. Şimdi Başlat’a tıklarsanız, Önerilen altında boş bir alan bulacaksınız. Boşluğu doldurmak için en son yüklenen uygulamaları görüntüleyebilirsiniz.
 6. Kişiselleştirme > Ana Sayfa’ya gidin ve Son eklenen uygulamaları göster anahtarını Açık olarak değiştirin.

Windows 11, yeni bir basitleştirilmiş bağlam menüsü ile birlikte gelir. Daha az karmaşıktır ve yalnızca en çok kullanılan seçenekleri gösterir. Ancak klasik bağlam menüsü hala Windows 11’in bir parçasıdır. Erişmek için Dosya Gezgini’ne sağ tıklayın ve ek bir menü açmak için Daha fazla seçenek göster’i seçin. Bu seçeneğe erişmek için Shift + F10 klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.

Anında pencereleri özelleştirin

Yeni Snap Windows özelliği ile ekranınızdaki pencereleri otomatik olarak yeniden boyutlandırabilir ve düzenleyebilirsiniz. Windows 10’da Win + Arrow kısayoluna alıştıysanız, yeni yineleme bunu bir adım daha ileri götürür. Ancak, kısayollar hala etkilidir. Windows 11’e pencereleri sığdırmak için, Büyüt/Yeniden Boyutlandır düğmesinin üzerine gelin ve uygun bir şablon göreceksiniz. Etkin pencere için tercih ettiğiniz şablonu seçin ve ardından diğer pencereleri buna göre ayarlamaya devam edin.

Widget ve sohbet uygulamasını gizle

Varsayılan olarak, yeni görev çubuğunda Widget ve Chat (Microsoft Team) uygulaması bulunur. Widget uygulaması hava durumu, spor, yakındaki trafik, Windows uygulama ipuçları, takvimler ve daha fazlasıyla ilgili bilgileri bir bakışta kontrol etmenizi sağlar. Ancak, görev çubuğunda daha fazla alan olmasını tercih ederseniz, bunu ayarlardan devre dışı bırakabilirsiniz. Microsoft Team uygulamasını ve pencere öğesini gizlemek için:

 1. Win + I kullanarak Ayarlar panelini açın.
 2. Ardından Kişiselleştirme’ye gidin ve Görev Çubuğu’nu açın.
 3. Görev çubuğu öğelerinde, Widget’lar ve Sohbet anahtarını Kapalı konumuna getirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM