Telegram Nasıl Kullanılır?

03.02.2021
Telegram Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda yaşanan “Whatsapp kullanıcı sözleşmesi” olaylarından sonra insanların çoğu başka mesajlaşma uygulamalarını araştırmaya başladı. Bu uygulamalar arasından en popüler ve gelişmiş olanı kuşkusuz Telegram uygulamasıdır. Peki Telegram uygulaması nasıl kullanılır? Telegram’ı Whatsapp’tan ayıran özellikler neler? İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan konumuza başlayalım!

Telegram Nedir?

Telegram hız ve güvenlik konusunu kendine ilke edinmiş bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram’ı bütün cihazlarınızda eş zamanlı olarak kullanabilirsiniz. Telegram üzerinden mesaj, fotoğraf, belge, dosya gönderimi yapabilirsiniz. Buna ek olarak maksimum 200.000 kişinin bulunduğu gruplar veya sınırsız kişinin olabileceği kanallar kurabilirsiniz. Uzun lafın kısası Telegram bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Telegram’ın Whatsapp’tan Farkı Ne?

Telegram Whatsapp’a kıyasla bulut tabanlı kesintisiz eşlemeye sahip bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram’ı istediğiniz bütün cihazlarda aynı anda kullanabilirsiniz. Ek olarak mesajları telefonunuzda saklamak yerine eğer dilerseniz bulutta saklayabilirsiniz. Bu sayede mesajlar telefonunuzda hem yer kaplamaz hemde telefonunuza bir şey olursa mesajlarınız hiçbir zaman kaybolmaz. Telegram’ı Whatsapp’tan ayıran en büyük özellik budur.

Telegram Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

Telegram uygulamasını Android, IOS, Windows Phone, Windows, Linux, MacOS işletim sistemine sahip her cihazda kullanabilirsiniz. Buna ek olarak Telegram’ı webte de kullanabilirsiniz.

Telegram

Telegram Nasıl Para Kazanıyor?

Telegram önceden bağış sistemiyle para kazanan ve şirketin devamlılığını bu yolla sürdüren bir firmaydı. 2021 yılında çeşitli premium üyelikler getireceklerini duyurdular. Endişelenmeyin, Telegram sonsuza kadar ücretsiz olacak ve daha önceden ücretsiz sunulan bütün özellikler ücretsiz sunulmaya devam edecek. Premium üyelik ile gelen bazı özellikler ufak ücretlerle kullanıcılarla buluşacak. Telegram’ın dediğine göre bu sistemi birçok kullanıcı fark etmeyecek bile.

Telegram’ın Bazı Özellikleri

Telegram diğer mesajlaşma uygulamalarına nazaran kendi bünyesinde çok daha gelişmiş bazı özellikler barındırmaktadır. Bu özelliklerden en dikkat çekenleri sizlerle paylaşmak istedik.

  • Kullanıcı adı ile mesajlaşma özelliği.
  • Gizli sohbet imkanı. Gizli sohbette yaptığınız yazışmalar ve dosya paylaşımları sunucularla paylaşılmamaktadır. Bu sayede Telegram bile sizin ne konuşma yaptığınızı göremez.
  • Kendini otomatik olarak imha eden mesaj özelliği.
  • Bir mesajı sildiğinizde karşı taraftan da otomatik olarak silinmektedir.
  • Uçtan uca şifreleme sistemi.
  • Ekran görüntüsü alındığında karşı tarafı uyarma özelliği.
  • Hatalı yazılan mesajı sonradan düzenleyebilme özelliği.
  • Kişiye özel son görülme kapatma özelliği.
  • Tema değişimi. Uygulama arayüzünü kendi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Uygulama ikonunu bile değiştirebilirsiniz.

Telegram uygulamasının öne çıkan özellikleri bunlar. Bu özellikler sadece Telegram’da var diyebiliriz. Diğer mesajlaşma uygulamalarında bu özelliklerin olma olasılığı çok azdır.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Telegram Nasıl Kullanılır?” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM