GTA 5 RP Terimleri

23.11.2020
GTA 5 RP Terimleri

GTA 5 2013 yılında piyasaya sürülen açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunudur. GTA 5, FiveM ile özelleştirilmiş sunucularda çok oyunculu oynayabileceğiniz bir sağlayıcıdır. Daha önce MTA (Multi Theft Auto), SAMP (San Andreas Multiplayer) vb. gibi eski GTA oyunlarında kullanılan sağlayıcıların aksine daha gelişmiş bir sağlayıcıdır. Bu sağlayıcıda genel olarak Roleplay sunucuları bulunmaktadır. Bu sunucularda kullanılan bazı terimler bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere GTA 5 RP terimleri konusunu anlatacağım.

GTA 5 Roleplay Terimleri Nelerdir?

IC (In Character)

Türkçe anlam olarak ‘Karakter içi’ anlamına gelmektedir. Oyun içinde tanımadığınız fakat dış dünyada tanıdığınız insanları rol icabı tanımamaktan gelmelisiniz. Bu olaya IC yani In Character denmektedir.

OOC (Out Of Character)

Türkçe anlam olarak ‘Karakter Dışı’ anlamına gelmektedir. Dış dünyayı kastetmektedir. Bağlantısı kopan bir oyuncuyu rol içinde ‘Oyundan Düştü’ diye bir cümle kullanırsanız hatalı bir rol yapmış olursunuz.

Mixing

Türkçe anlam olarak ‘karıştırmak’ anlamına gelmektedir. Rol içinde yaptığınız rolü karıştırmaya denir.

RMD (Random DeathMatch)

Türkçe anlam olarak ‘Rastgele Ölüm Maçı’ anlamına gelmektedir. Fakat rol içindeki anlamı ise rol yapmadan oyuncuyu öldürmeye denir. Bu hatalı bir roldür.

VDM (Vehicle DeathMatch)

Türkçe anlam olarak ‘Araç Ölüm Maçı’ anlamına gelmektedir. Rol içinde sebepsiz bir şekilde kasıtlı araç ile adam ezmektir. Bu hatalı bir roldür.

Meta Gaming

Rol içinde karakterinin bilmediği bir şeyi rol dışında öğrenip. Rol içine aktarmaya Meta Gaming denilmektedir. Bu yapılmaması gereken bir davranıştır.

NLR (New Life Rule)

Rol içinde öldükten sonra başka bir karakter ile başlarken önceki karakterinin bildiği her şeyi unutmaktır. Bunu yapmamak sunucularda yasaktır.

Fear Rp

Türkçe anlam olarak ‘Korku RP’ anlamına gelmektedir. Rol içinde gerçek hayatta korkulacak zamanda aynı korkuyu yansıtmaktır.

Combat Log

Rol içinde bir anda oyundan çıkmaktır. Genelde oyuncular oyundan çıkmadan önce bunu role yansıtırlar. ‘Yatmaya gidiyorum’, ‘Uykum geldi yatacağım’, ‘Şehir dışına çıkıyorum’ gibi rol içinde yansıtıp öyle oyundan çıkmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza alabilirsiniz.

Revenge Kill (RK)

Türkçe anlam olarak ‘İntikam Öldürmesi’ anlamına gelmektedir. Bu intikamı karakteriniz öldükten sonra başka bir karakter ile yapamazsınız. Yeni yarattığınız karakter tamamen önceki karakterinizden bağımsızdır.

GOOA (Gun Out Of Ass)

Rol içinde çantanız veya üzerinizde saklayabileceğiniz bir yer olmadan büyük bir silah çıkartmaktır. Bunun yapılması yasaktır.

PG (Power Gaming)

Türkçe anlam olarak ‘Güç oyunu’ anlamına gelmektedir. Gerçek hayatta mümkün olmayan bir şeyi rol içinde yapmaktır. Örneğin, Bir çatışmada fazla kurşun aldıktan sonra hiçbir şey yokmuş gibi koşarak kaçmak. Bu yapılmaması gereken bir harekettir.

Bunny Hopping

Türkçe anlam olarak ‘Tavşan atlaması’ anlamına gelmektedir. Rolde size ateş edilirken sürekli zıplayıp, sağ sol yaparak kaçmaya denir. Bu rolde yapılmaması gereken bir harekettir.

Fail RP

Türkçe anlam olarak ‘Başarısız RP’ anlamına gelmektedir. Rol içinde mümkün olmayan bir şeyi yapmaktır. Mesela rol içinde ismini bilmediğiniz bir kişinin ismini görüp isimi ile hitap etmek Fail RP olmaktadır.

Problock

Herhangi bir araç ile bina, otopark gibi yerlerin giriş çıkışlarını kapatmaktır. Genel olarak bunun rolde yapılması yasaktır.

Copbait

Polislere normalde yapılmayacak hareketleri yapmaktır. Mesela polis departmanının önünden elinde silah ile geçmek.

RP First Bitch Later

Rol içinde daha güçlü bir grup veya kişi ile savaşıp. Savaşı kaybetmeniz durumunda rolü kabullenmemektir. Bu yapılmaması gereken bir roldür.

Bug Abuse

Türkçe anlam olarak ‘Kötüye Kullanım’ anlamına gelmektedir. Oyun ile ilgili hataları karakterin aleyhinize kullanmanızdır.

Non RP

Rol yapamamak anlamına gelmektedir.

Retarted RP

Rol içinde yaptığınız her hareketin bir gerekçesi bulunmaktadır. Aynı gerçek hayattaki gibi.

Car Ramming

Türkçe anlam olarak ‘Araba Çarpması’ anlamına gelmektedir. Rol içinde sebepsiz yere araba ile bir yerlere çarpmaktır.

Ninja Jacking

Araba çalma rolüne girmeden araba çalmaktır. Yapılmaması gereken bir roldür.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “GTA 5 RP Terimleri” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.