Minecraft’ta Petek Nasıl Elde Edilir?

01.12.2023
Minecraft’ta Petek Nasıl Elde Edilir?

Petek, Minecraft dünyasında temiz bir öğedir. Çeşitli işçilik ihtiyaçları için kullanışlıdır. Bununla birlikte, aynı zamanda yetiştirmesi en can sıkıcı malzemelerden biridir. Peteği doğrudan arı yuvalarından almanız gerekir, bu da onu koruyan arıları kızdırır. Düzgün bir şekilde ilgilenilmezse oyuncuları sokar ve zehirlerler. Bu eğitimde size bal peteğini nasıl elde edeceğinizi, arılarla güvenli bir şekilde nasıl başa çıkacağınızı ve hem arı yuvalarını hem de kovanları en yüksek potansiyellerinde nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Minecraft’ta Bal Peteği Nasıl Güvenli Bir Şekilde Elde Edilir?

Bir arı yuvasından bal peteği elde etmenin ilk adımı bir yuva bulmak ya da hazır bulundurmaktır. İhtiyacınız olan diğer tek şey, herhangi bir işçilik masasında iki demir külçe ile yapabileceğiniz bir çift makastır. Arı yuvalarını nerede bulacağınızı ve arı kovanlarını nerede yapacağınızı aşağıdaki bölümde daha fazla tartışacağız, bu yüzden şimdilik bunu atlayacağız. Bir arı kovanı bulduktan ve bir çift makasınız olduktan sonra bal peteği toplayabilirsiniz.

Adım 1 – Yuva ya da kovanın altında bir kamp ateşi yakarak dumanın yukarı çıkmasını sağlayın. Duman arıları uysallaştırır ve bu da petek hasadı yapmanızı sağlar. Kovan veya yuvanın altına bir çukur kazmanızı ve içine ateş yakmanızı öneririz. Bu şekilde ateş ağaçlara sıçramaz ya da arıları istemeden öldürmez. Bazı kişiler, arıları alevlerden daha fazla korumak için Bedrock versiyonunda ateşin etrafına bir çit inşa etmeyi veya Java versiyonunda üzerine bir halı yerleştirmeyi önermektedir.

Adım 2 – Arılar uysallaştığında, makaslarınızı takın ve bal peteğini toplayın. PC’de sağ tıklayıp basılı tutun. Nintendo Switch oyuncuları RZ, PlayStation oyuncuları R2, Xbox oyuncuları RT, mobil versiyonlarda ise arı kovanına dokunup basılı tutun. En fazla üç petek toplayabilirsiniz.

Adım 3 – İşiniz bittiğinde ateşinizi söndürün ve pisliğinizi temizleyin.

Adım 4 – Daha sonra geri gelin ve daha fazla petek toplamak için 1’den 3’e kadar olan adımları tekrarlayın.

Profesyonel ipucu – Arıları öldürürseniz, yuva veya kovan terk edilmiş olacak ve daha fazla petek üretmeyecektir.

Bu aşağı yukarı tüm süreçtir. İsteğe bağlı olarak hasattan önce arıları uysallaştırmayabilirsiniz. Ancak, sokulana kadar sizi kovalarlar, bu da zehirle birlikte anında hasara neden olur. Kamp ateşi yakmanızı ve onları tütsülemenizi öneririz. Sadece arılardan herhangi birini öldürmemeye dikkat edin.

Minecraft'ta Arı Yuvası Nerede Bulunur?

Minecraft’ta Arı Yuvası Nerede Bulunur?

cArı Yuvası Nerede Bulunur?

Minecraft arı yuvalarını bulmak çok zor değildir, ancak yumurtlama oranları hangi biyomda olduğunuza bağlı olarak değişir. Ayrıca sadece meşe ağaçlarında, mangrov ağaçlarında ve huş ağaçlarında yumurtlarlar. İşte her bir biyom ve bir ağacın arı yuvasına sahip olma yüzdesi. Kısacası, arı yuvaları kum veya kar olmayan, ağaç ve çiçeklerin de bulunduğu neredeyse tüm biyomlarda ortaya çıkabilir. Yaklaştığınızda, çıkardıkları vızıltı seslerinden arıların belirtilerini duyacaksınız.

  • Çayır – Bir huş veya meşe ağacı gerçekten doğduğu sürece %100 şans.
  • Ovalar ve Ayçiçeği düzlükleri – Hem Java hem de Bedrock sürümlerinde %5.
  • Mangrove Swap – Java Sürümünde %5 ve Bedrock sürümünde %4 şans.
  • Çiçek ormanı – Java Sürümünde %2 ve Bedrock sürümünde %3.
  • Orman, Huş ağacı ormanı, Yeni büyüyen huş ağacı ormanı – Java Sürümünde %0,2 ve Bedrock sürümünde %0,035.

Yukarıdaki yüzdeler her bir biyomda doğal olarak oluşan ağaçlar içindir. Bir sonraki bölümde ele alacağımız fidan ve çiçekleri kullanarak da arı kovanları üretebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.