WhatsApp’ta Kişi Engelleme Nasıl Yapılır?

27.04.2023
WhatsApp’ta Kişi Engelleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp, dünya çapında iki milyardan fazla aktif kullanıcısı olan popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır ve bu dijital iletişim çağında, belirli kişilerden gelen istenmeyen mesajlarla karşılaşmak makuldür. İster can sıkıcı bir spam gönderici, ister ısrarcı bir eski sevgili ya da agresif bir zorba olsun, WhatsApp’ta kişileri nasıl engelleyeceğinizi bilmek, onların size mesaj göndermesini ya da sizi aramasını engellemek için önemlidir. WhatsApp’ta kişi engelleme için izleyebileceğiniz adımlar aşağıdadır.

WhatsApp’ta Kişi Engelleme

İlk ve en belirgin adım WhatsApp’ınızı açmak ve engellemek istediğiniz kişinin sohbet penceresine gitmektir. Ardından, kişi bilgilerini görüntülemek için sohbet penceresinin üst kısmındaki kişinin adına dokunun. Ardından, aşağı kaydırın ve “Kişiyi Engelle” seçeneğini bulun ve üzerine dokunun. Kişiyi engelleme niyetinizi onaylamanızı isteyen bir onay açılır penceresi görünecektir. Devam etmek için “Engelle” seçeneğine dokunun ve işte bu kadar – kişi engellenecek ve onlardan herhangi bir mesaj, arama veya durum güncellemesi almayacaksınız.

Alternatif olarak, uygulamayı açıp sağ üstteki üç nokta simgesine dokunarak ve açılır menüden “Ayarlar “ı seçerek WhatsApp ayarlarından da kişileri engelleyebilirsiniz. Ardından, “Hesap” > “Gizlilik” > “Engellenen Kişiler” bölümüne gidin ve “Engellenen Kişi Ekle “ye dokunun. Buradan, engellemek istediğiniz kişiyi bulun, üzerine dokunun ve WhatsApp’ta numarasını kalıcı olarak engellemek için eyleminizi onaylayın.

WhatsApp’ta Kişi Engelleme

WhatsApp’ta Kişi Engelleme

Birini yanlışlıkla engellediyseniz veya fikrinizi değiştirdiyseniz, yine de engelini kaldırabilirsiniz. Bir kişinin engelini kaldırmak için ayarlarınızdaki “Engellenen Kişiler” bölümüne gidin ve engelini kaldırmak istediğiniz kişiyi bulun. Ardından, kişinin adına veya numarasına dokunup basılı tutun ve açılır menüden “Engeli kaldır” seçeneğini seçin. Engellemeyi kaldırdığınızda, bu kişiden bildirim almaya başlayacaksınız ve bu kişi size mesaj gönderebilecek veya sizi arayabilecektir. Engellenen bir kişi sizinle iletişim kurmak için yeni bir hesap oluşturursa, bu kişiyi WhatsApp’a bildirebilirsiniz. Bunu yapmak için yeni numaranın sohbet penceresine gidin ve sohbet penceresinin üst kısmındaki isme dokunun. Aşağı kaydırın ve “Kişiyi Bildir” seçeneğini seçin. Raporunuzun nedenini seçmeniz istenecektir; bu spam, küfürlü içerik veya başka bir şey olabilir. WhatsApp raporu inceleyecek ve sizi güvende tutmak için uygun önlemleri alacaktır.

WhatsApp’ta kişileri engellemek, dijital alanımızı istenmeyen mesajlardan ve aramalardan uzak tutmak için gereklidir. Yukarıda özetlenen adımları izleyerek, WhatsApp’ta kişileri hızlı ve kolay bir şekilde engelleyebilir, engelini kaldırabilir ve bildirebilirsiniz. Ancak, bu özelliği sorumlu bir şekilde kullanmak ve iş veya özel hayatınız için gerekli olabilecek kişileri engellemekten kaçınmak çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.