Google Chrome’da Tarama Verilerinizi Nasıl Temizlersiniz?

26.01.2022
Google Chrome’da Tarama Verilerinizi Nasıl Temizlersiniz?

Web sitelerinin size depoladığı veriler üzerinde her zamankinden daha fazla kontrole sahip olduğunuzu biliyor muydunuz? Google Chrome, daha önce yalnızca tek tek web sitesi çerezlerini silebileceğiniz, bir web sitesinin sizin hakkınızda depoladığı tüm verileri silmenize izin vermek gibi gizlilik araçlarıyla doludur. Bu yazıda, Google Chrome’daki tarama verilerinizi iki yöntemle nasıl sileceğinizi gösterecektir: Chrome Eylemleri ve Ayarları. Her iki yöntemi de kullanarak verilerinizi nasıl sileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Chrome Eylemleriyle Tarama Verileri Nasıl Temizlenir?

Tarama verilerinizi temizleme ilk yolu, Chrome İşlemleri kısayoludur. İşte nasıl:

  1. Tarayıcınızın adres çubuğuna Tarama verilerini temizle yazın.
  2. Öneri olarak görünen Chrome Eylemleri düğmesini tıklayın. Bu sizi Ayarlar’a götürecektir.
  3. İletişim kutusunda, sağlanan seçeneklerin kutularını işaretleyerek veya işaretlerini kaldırarak, silmek istediğiniz verinin Zaman aralığını ve türünü seçin.
  4. Ardından, Verileri temizle’yi tıklayın.

İşte bu, verileriniz artık Chrome’dan temizlenmiş olacak.

Chrome’un Ayarlarından Tarama Verileri Nasıl Temizlenir?

Ayrıca, doğrudan Chrome Ayarları aracılığıyla tarama verilerinizi temizlemeye de karar verebilirsiniz. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Chrome’da ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini seçin. Bu, Chrome menüsünü açacaktır.
  2. Aşağı kaydırın ve Diğer araçlar’a ve ardından Tarama verilerini temizle’ye tıklayın.
  3. Tarama verilerini temizle iletişim kutusunda, sağlanan seçeneklerin kutularını işaretleyerek veya işaretlerini kaldırarak, silmek istediğiniz verilerin Zaman aralığını ve türünü seçin.
  4. Şimdi, seçtiğiniz bilgileri silmek için Verileri temizle’yi tıklayın.

Tarama Verilerinizi

Verileriniz şimdi Chrome’dan silinecek. Chrome’dan göz atma verilerinizi her temizlemek istediğinizde aynı adımları uygulayabilirsiniz.

Tarama Verilerinizi Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Tarama verilerinizi ne sıklıkta temizlemeniz gerektiğine dair bir kural kitabı yoktur. Bir web sitesinden ayrıldıktan sonra, gün sonunda veya haftalık olarak tarama verilerinizi temizlemeyi seçebilirsiniz. Her şey tercihinize ve internete ne sıklıkta göz attığınıza bağlıdır. Örneğin, bir gün içinde internette gezinmezseniz, o gün için temizlenecek hiçbir şey olmayacak, bunun yerine son yedi güne ait verilerinizi temizlemeyi tercih edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.