iPhone ve iPad İzinleri Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar?

25.11.2021
iPhone ve iPad İzinleri Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar?

iPhone’unuzdaki uygulamaların çoğu, çok geçmeden bir şeye erişmek için izninizi ister. Düşünmeden bir izin vermiş olabilirsiniz, ardından iPhone izinleri gerçekte nasıl çalıştığını merak ettiniz. Aşağıda, uygulamaların cihazınızda ne yapmasına izinleri verdiğinizi tam olarak anlayabilmeniz için iPhone’un izin sistemine bakıyoruz.

iPhone İzinleri Nelerdir?

İzinler, iPhone veya iPad’inizin çalıştırdığı işletim sistemi olan iOS ve iPadOS’ta yerleşik bir sistemdir. Uygulamaların cihazınızdaki hassas bilgilere erişimini kontrol ederek, uygulamaların hangi verileri kullanabileceğini kontrol etmenize olanak tanır. İzinler önemlidir çünkü bilgilerinizin kontrolünün sizde olmasını sağlarlar. Onlar sayesinde, telefonunuzdaki her türlü kişisel içeriğe erişmeden bir uygulamayı kullanmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

İzinleri

iPhone İzinleri Nasıl Çalışır?

Bir uygulama iPhone’unuzdaki hassas bir şeye ilk kez erişmek istediğinde, sizden izin isteyecektir. O zaman, isteği onaylamanızı isteyen bir başlık göreceksiniz. İdeal olarak, uygulamalar sizden körü körüne vermenizi istememeleri için neden bu izne ihtiyaç duyduklarına dair bir gerekçe içermelidir. İzni verirseniz, uygulama siz izni iptal edene kadar bu verilere erişebilir. Reddederseniz, daha sonra izin vermediğiniz sürece uygulama bu verilere erişemez. Bazı izinlerin, birazdan ele alacağımız özel seçenekleri vardır.

Bir izni reddederseniz uygulama çalışmaya devam eder ancak düzgün çalışmayabilir. Performansı, bu iznin çalışması için ne kadar önemli olduğuna bağlı olacaktır. Örneğin, Google Haritalar’ın konumunuzu kullanma iznini reddederseniz, size doğru yol tarifi veremez ve bu nedenle pek bir faydası olmaz. WhatsApp’ın mikrofonunuzu kullanma iznini reddetmek normal sohbeti etkilemez, ancak sesli mesajları kaydedemezsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM