iPhone’da Biyometrik Güvenlik Nasıl Kurulur?

19.06.2022
iPhone’da Biyometrik Güvenlik Nasıl Kurulur?

Touch ID, Apple tarafından iPhone modellerine eklenen ve kullanıcıların parmak izlerini kullanarak kimliklerini doğrulamalarına olanak tanıyan bir biyometrik güvenlik özelliğidir. Bu tür bir özellik, şifreyi hatırlama ihtiyacını ortadan kaldırarak kullanıcılara telefonlarını açarken zaman kazandırır. iPhone’unuzda Touch ID özelliğini etkinleştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin. Kontrol edilecek ilk şey, iPhone’unuzun Touch ID özelliğini destekleyip desteklemediğidir. Ana sayfa düğmesi bulunan tüm iPhone 5S modelleri, Dokunmatik Kimlik özelliği ile donatılmıştır.

Telefonunuzda Dokunmatik Kimlik özelliği varsa, Ayarlar’a gidin ve dişli simgesine dokunun. Parolanızı girin ve kendi parmak izinizi kaydetmek için “Parmak İzi Ekle”ye dokunun. Ardından parmak izinizi eklemek için izlenecek talimatları göreceksiniz. Parmağınızı ev düğmesinin üzerine koyun ve tüm yüzüğün kaplandığından emin olun. Parmağınızın kuru olduğundan emin olmayı unutmayın. Ekranda parmak izi şeritleri gördüğünüzde, parmak izi görüntüsü tamamen dolana kadar aynı parmağı sensöre tekrar tekrar yerleştirin.

iPhone'da Biyometrik Güvenlik

iPhone’da Biyometrik Güvenlik

iPhone’da Biyometrik Güvenlik Kurma

Apple Dokunmatik Kimlik özelliği

 1. Ardından parmak izinizi eklemek için izlenecek talimatları göreceksiniz. Parmağınızı ev düğmesinin üzerine koyun ve tüm yüzüğün kaplandığından emin olun. Parmağınızın kuru olduğundan emin olmayı unutmayın.
 2. Ekranda parmak izi şeritleri gördüğünüzde, parmak izi görüntüsü tamamen dolana kadar aynı parmağı sensöre tekrar tekrar yerleştirin.
 3. Ardından tutuşunuzu ayarlayarak ve parmağınızı sensörün üzerine yerleştirerek parmak izinizin bir kısmını yakalayın.
 4. Seattleku’ya göre, telefonunuzu garip bir açıyla tutuyorsanız ve sensör parmak izinizin farklı bir alanını algılıyorsa bu önemlidir.
 5. İşiniz bittiğinde, “İleri”ye dokunmanız yeterlidir; Dokunmatik Kimlik ve Parola ekranını tekrar göreceksiniz. Ardından telefonunuzun kilidini açmak, iTunes veya App Store’dan satın alma, Apple Pay ve Apple Wallet yapmak için kullanmak istediklerinizi özelleştirebilir ve parolalarınızı girebilirsiniz.
 6. Dilerseniz sisteme bir parmak izi daha ekleyebilirsiniz. “Parmak İzi Ekle”ye gidin ve talimatları izleyin. Hazır olduğunuzda Ayarlar uygulamasından çıkmanız yeterlidir.
 7. iPhone’unuzu bir sonraki kullanışınızda bir Touch ID istemi göreceksiniz. Parmağınızı ana sayfa düğmesine koymanız yeterlidir ve telefonunuzun kilidi saniyeler içinde açılacaktır.

iPhone’a Touch ID ekleyin

 1. Touch ID özelliğiyle gelenler yalnızca Apple iPhone’lar değil. Riedl’e göre Apple, özelliği iPad gibi diğer cihazlarında da kullanıma sundu.
 2. iPad’de Touch ID’yi etkinleştirme işlemi iPhone’dakiyle aynıdır. Sadece Ayarlar’ı açın ve “Dokunma Kimliği ve Parola”ya dokunun ve ardından şifrenizi girin.
 3. Ardından parmağınızı sensörün üzerine yerleştirerek parmak izinizi ekleyebilirsiniz. Kaydolduktan sonra ayarlardan çıkabilir ve Touch ID özelliğini kullanabilirsiniz.
 4. Başka bir parmak izi eklemek istiyorsanız, Ayarlar menüsünde Parmak izi ekle’ye dokunun.
 5. iPad’inizi parmak izinizi tanıması için eğitmelisiniz. Ana Ekran düğmesine sıkıca basın ve kaldırmanız istenene kadar parmağınızı sabit tutun.
 6. İlk denemede iPad’iniz parmağınızın çoğunu tarayacaktır. İkinci denemede, dış alanları tarayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM