PDF’leri Açmadığında Microsoft Edge Nasıl Onarılır?

04.01.2022
PDF’leri Açmadığında Microsoft Edge Nasıl Onarılır?

Bir PDF dosyasını açmaya çalıştığınızda Microsoft Edge “PDF açılamadı” hatasını mı görüntülüyor? Bunun nedeni, tarayıcınızın çok fazla önbellek verisi toplaması, yanlış tarayıcı ayarları veya başka bir PDF görüntüleyicinin Microsoft Edge’i engellemesi olabilir. Tarayıcınız PDF dosyalarını açamıyorsa, sorun giderme sürecinde size rehberlik edeceğimiz için okumaya devam edin.

PDF Dosyasını Başka Bir Uygulamayla Açın

Edge’i PDF dosyalarınızı açmamakla suçlamadan önce, bozuk bir dosyayla uğraşmadığınızdan emin olun. Farklı bir tarayıcıyla açmayı deneyin veya bilgisayarınızda zaten yüklüyse bir PDF görüntüleyici kullanın. PDF dosyasını başarıyla açarsanız, Microsoft Edge’in ayarlarına bakmalısınız.

Microsoft Edge’i Güncelleyin

Güncel olmayan bir Microsoft Edge sürümü nedeniyle PDF dosyalarını açmakta zorlanabilirsiniz. Tarayıcınızı güncellemek için sağ üst köşedeki üç noktalı menüyü tıklayın ve Yardım ve geri bildirim > Microsoft Edge Hakkında seçeneğine gidin. Microsoft Edge, mevcut tüm güncellemeleri tarayacaktır.

Microsoft Edge

Microsoft Edge’de Tarayıcı Önbelleğini Temizle

Bir tarayıcının önbelleği, tarama deneyiminizi hızlandırmanıza yardımcı olur. Ancak Edge büyük bir önbellek oluşturduysa, farklı arızalara yol açabilir. Ve PDF dosyalarını açamama bunlardan biri olabilir. Microsoft Edge’de tarayıcı önbelleğini silmek için şu adımları izleyin;

 1. Edge://settings’e gidin.
 2. Sol bölmede Gizlilik, arama ve hizmetler’i seçin.
 3. Tarama verilerini temizle’den Nelerin temizleneceğini seçin düğmesini tıklayın.
 4. Zaman aralığını Tüm zamanlar olarak ayarlayın.
 5. Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar seçeneğini işaretleyin.
 6. Şimdi temizle’yi tıklayın.

Microsoft Edge’de PDF Belgeleri Ayarlarını Kontrol Edin

Ayrıca, bir PDF’yi her açtığınızda Edge’in dosyayı kaydetmenizi istediği bir durum vardır. Bunu düzeltmek için PDF belge ayarlarını yapılandırmalısınız.

 1. Edge://settings’e gidin.
 2. Çerezler ve site izinleri’ni seçin.
 3. PDF belgelerine tıklayın.
 4. Her zaman PDF dosyalarını indir seçeneğini kapatın.

PDF Dosyalarını Açmak İçin Varsayılan Uygulama olarak Edge’i Seçin

Bilgisayarınızda yüklü bir PDF görüntüleyici varsa, çakışabilir ve Edge’in PDF dosyalarını açmasını durdurabilir. Bunu düzeltmek için, PDF dosyalarını açmak için varsayılan uygulamanız olarak Edge’i yeniden seçmelisiniz. Bilgisayarınızda bir PDF dosyasına sağ tıklayın ve Birlikte Aç > Başka bir uygulama seç’e gidin. Microsoft Edge’i seçin ve .pdf dosyalarını açmak için her zaman bu uygulamayı kullan seçeneğini işaretleyin. Varsayılan uygulamaları Windows Ayarları’ndan da ayarlayabilirsiniz.

Microsoft Edge’i Onarın

Microsoft, Edge’i geliştirdiği için, bir Windows bilgisayarında yerleşik bir araç kullanarak onu onarabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz;

 1. Ayarları açmak için Windows tuşu + I tuşlarına basın.
 2. Uygulamalar > Uygulamalar ve özellikler’e gidin.
 3. Uygulamalar listesinden Microsoft Edge’i seçin ve Değiştir’e tıklayın.
 4. Açılır pencerede Onar’ı tıklayın.

Microsoft Edge’i Sıfırla

Listemizdeki herhangi bir şeyi denediyseniz ve yine de Microsoft Edge ile PDF dosyalarını açamıyorsanız, son bir çözümü deneyebilirsiniz: Tarayıcıyı sıfırlama. Bu, tarayıcının bazı ayarlarını varsayılan değerlerine getirecek, yüklü uzantıları devre dışı bırakacak ve önbelleği ve çerezleri temizleyecektir. Ancak Edge, geçmişinizi, şifrenizi ve favorilerinizi saklayacaktır. Edge’i sıfırlamak için şu adımları izleyin;

 1. Tarayıcının Ayarlar menüsünü açın.
 2. Sol bölmeden Ayarları sıfırla’yı seçin.
 3. Ayarları varsayılan değerlerine geri yükle’yi tıklayın.
 4. Açılan pencerelerde Sıfırla’yı tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM