iPhone TV’ye Nasıl Bağlanır?

04.05.2022
iPhone TV’ye Nasıl Bağlanır?

AirPlay, Apple’ın tescilli kablosuz akış teknolojisidir. iPhone TV’nize bağlı bir AirPlay alıcısına resim, şarkı veya video göndermenizi sağlar. En popüler AirPlay alıcısı, 149 $ ‘lık yüksek başlangıç fiyatına rağmen Apple TV’dir. Ancak, bunun yerine kullanmak için daha ucuz AirPlay alıcıları da bulabilirsiniz. Apple TV, televizyonunuza HDMI aracılığıyla bağlanır ve kendi uygulamaları ve App Store ile bir alıcı kutusu olarak çalışır. Ayrıca iPhone’unuzdaki son fotoğrafları görüntülemek ve Apple Music’ten müzik çalmak gibi başka harika özelliklere de sahiptir. iPhone bir bilgisayar ekranına bağlamak istiyorsanız, bunu AirServer adlı ve maliyeti yaklaşık 20 ABD doları olan bir uygulama ile yapabilirsiniz. Müzik akışı için AirPlay uyumlu ses ekipmanı da satın alabilirsiniz.

AirPlay İle iPhone Ekranınızı TV’nize Nasıl Yansıtırsınız?

Ekran yansıtmayı kullandığınızda, TV’nizde iPhone veya iPad’inizdeki ekranla tam olarak eşleşen bir görüntü belirir. Hatta cihazınızla aynı en-boy oranında görünür, bu da genellikle görüntünün tüm TV ekranını doldurmadığı anlamına gelir. iPhone veya iPad’inizde yaptığınız her şey anında TV ekranınızda görüntülenir. iPhone veya iPad ekranınızı bir TV’ye yansıtmak için.

  1. Kontrol Merkezi’ni açmak için sağ üst köşeden aşağı kaydırın. iPhone 8 veya önceki modellerde, açmak için ekranın altından yukarıya doğru kaydırın.
  2. Ekran Yansıtma düğmesine dokunun ve AirPlay alıcınızı seçin. Telefonunuzun kilit ekranında, iPhone veya iPad ekranınızı TV’ye yansıttığınızı göstermek için ekranın üst kısmında içinde TV bulunan mavi bir balon belirir.
  3. Ekran yansıtmayı durdurmak için Kontrol Merkezi’ndeki Ekran Yansıtma seçeneğine geri dönün ve Yansıtmayı Durdur’a dokunun.
iPhone

iPhone TV Bağlanma

AirPlay Kullanarak iPhone’unuzdan TV’nize Video Akışı Nasıl Yapılır?

Ekran yansıtmadan farklı olarak, TV’nize video akışı tüm ekranı kaplar. Bu, cihazınızın en boy oranıyla sınırlı olmadıkları için TV’nizde film izlemenin veya fotoğrafları görüntülemenin en iyi yoludur. Videoları TV’ye aktarırken büyük ekranda görünmeden iPhone’unuzdaki diğer uygulamaları da kullanabilirsiniz. Ekran yansıtma olmadan TV’nizden video akışı yapmak için.

  1. TV’nize göndermek istediğiniz içeriği iPhone’unuza yükleyin.
  2. Uygulamada, Paylaş menüsünde olabilecek bir AirPlay düğmesi arayın. Bulamıyorsanız, Kontrol Merkezi’ni açın ve sağ üst köşedeki Medya Kontrolleri öğesine uzun basın.
  3. AirPlay düğmesine dokunun ve AirPlay alıcınızı seçin. TV’nize video yayınladığınızı göstermek için kilit ekranının üst kısmında mavi bir balon belirir.
  4. TV’nize video akışını durdurmak için mavi AirPlay balonuna dokunun, ardından AirPlay düğmesine dokunun ve videoyu TV yerine cihazınızda oynatmayı seçin.

AirPlay kablosuz olduğu için radyo paraziti, yavaş Wi-Fi ağları ve eski Bluetooth cihazlarının performansı etkilemesi mümkündür. Ayrıca iPhone veya iPad’iniz ile TV’de gördükleriniz arasında hafif bir gecikme olduğunu fark edeceksiniz. Ne yazık ki bu, oyun oynarken AirPlay’in her zaman gecikmesiz olmadığı anlamına gelir. Ancak yine de büyük ekranda video izlemek, müzik dinlemek, sunum yapmak veya fotoğraf paylaşmak için harika bir seçenek.

Ekranınızı kablolu bir adaptörle yansıtın

iPhone veya iPad’iniz ile TV ekranı arasındaki gecikmeleri önlemek için iPhone’unuzu TV’ye bağlamak için kablolu bir adaptör kullanmayı düşünün. Kablolu adaptörlerin bazı dezavantajları vardır, ancak en son modeller eskisinden daha iyidir. Sorunların çoğu, Apple’ın iPhone ve iPad’deki Lightning bağlantı noktasını video sinyalleri çıkışı için tasarlamamış olmasından kaynaklanıyor. Sonuç olarak, Lightning konektörünüzden HDMI veya VGA konektörüne geçmek için basit bir adaptör satın almanız gerekir. Lightning – HDMI adaptörlerinin ilk partisi, maksimum 900p çözünürlüğe ulaştı. Ve en yeni Apple Lightning – HDMI adaptörleri 1080p vaat etse de, incelemeler hala harika değil. Kullanıcılar sık ​​sık siyah ekranlardan ve ani donanım arızalarından bahsediyor.

Cihazınıza ve TV girişlerine bağlı olarak Lightning – VGA adaptörleri veya USB-C – HDMI adaptörleri de alabilirsiniz. Ve USB-C – HDMI adaptörleri şu anda 60 Hz’de 4K HDR’ye kadar çıktı verecektir. 49 $ + fiyat etiketi için, bu adaptörler iyi bir değer sunmuyor ve bir Apple TV’nin kablosuz rahatlığını ekstra 100 $ değerinde göstermeye başlıyor. . Ayrıca, cihazınızın ekranını yansıtmak için yalnızca kablolu adaptörleri kullanabilirsiniz. Bir adaptör kullanarak iPhone veya iPad ekranınızı TV’ye yansıtmak için.

  1. Adaptörünüzü iPhone veya iPad’inizdeki Lightning veya USB-C bağlantı noktasına takın.
  2. TV’nizi adaptöre bağlamak için bir HDMI kablosu kullanın.
  3. iPhone veya iPad’inizden yansıtılan ekranı görmek için TV’nizde doğru giriş kaynağına geçin.

Google Chromecast ile TV’nize video akışı yapın

AirPlay’den biraz farklı çalışsa da, iPhone’unuzu TV’nize kablosuz olarak bağlamak için Google’ın kablosuz “yayınlama” teknolojisini de kullanabilirsiniz. Chromecast, Google’ın Apple TV’ye yanıtıdır ve yalnızca 29 ABD doları karşılığında iPhone veya iPad’inizi TV’nize kablosuz olarak bağlamanın çok daha ucuz bir yoludur. Her uygulama Chromecast entegrasyonunu biraz farklı şekilde işler, bu nedenle bir iOS veya iPadOS uygulamasından video veya başka medya akışı yapmanın tek bir yolu yoktur. Şu anda kullanmakta olduğunuz uygulamada Yayınla düğmesini arayın, ardından seçenekler listesinden Chromecast’inizi seçin. Chromecast, YouTube, Netflix, Hulu ve Spotify gibi en popüler müzik ve video uygulamalarıyla uyumludur. Wikipedia’da desteklenen Chromecast uygulamalarının bir listesi bile var.

Apple, Chromecast kullanarak iPhone veya iPad ekranınızı TV’nize yansıtmayı kolaylaştırmıyor, ancak bu mümkün. Bunu yapmak için, aynı Wi-Fi ağında bulunan ve Google Chrome tarayıcısını çalıştıran bir bilgisayara ihtiyacınız var. ApowerMirror veya AirServer gibi bilgisayarınıza video akışı yapmanızı sağlayan bir uygulamaya da ihtiyacınız var. Chromecast’i kullanarak iPhone ekranınızı yansıtmak için.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.