Facebook Reklamları Mı Yoksa Google Ads Mi?

15.11.2020
Facebook Reklamları Mı Yoksa Google Ads Mi?

Günümüz 2020 yılıyla beraber dijitale geçiş oldukça hızlandı. Özellikle karantina döneminden dolayı E-Ticarete oluşan ilgi ve alaka son bir yıl içinde %64 oranında büyüme yakaladı. Hal böyle olunca sanal ortama karşı güvensizlik hisseden insanlar bile bu dönemde internet üzerinden alış veriş yaptılar. Birçok insan işlerini internete taşımaya başladı bile. Bu işlemi çok önceden yapan insanlar ise bu dönemde oldukça iyi paralar kazandı. Merak etmeyin, işinizi dijitale taşımak için hiçbir zaman geç değildir. İşinizi internete taşıdığınızı varsayalım. Müşterilerinize nasıl ulaşacaksınız? Tabii ki reklam vererek. Reklam vermeye karar vermiş birçok insan tam olarak hangi platforma reklam vermesi gerektiğini bilmez. Facebook üzerinden mi reklam vermeliyim yoksa Google Ads üzerinden mi? Bu soru birçok yeni reklam verenin aklını kurcalayan bir sorudur. Biz bu blog yazımızda “Facebook Reklamları Mı Yoksa Google Ads Mi?” sorusunu en detaylı şekilde cevaplandıracağız ve işletmeniz için en uygun reklam platformunu bulmanızı sağlayacağız. Lafı daha fazla uzatmadan hadi başlayalım!

Reklam Platformlarını Tanıma

Reklam vermeden önce reklam vereceğimiz platformları tanımak bizim için daha sağlıklı olacaktır. İlk olarak tanıyacağımız platformun adı Facebook Reklamları olacak. Hadi tanıyalım.

Facebook Reklamları

Facebook üzerinden reklam verirseniz reklamınız hem Facebook hemde Instagram üzerinden yayınlanır. Reklamlarınız bu platformda gezinen kişilere gösterilir. Bu sayede hem gösterim hemde tıklama elde edebilirsiniz.

Google Ads

Google Ads üzerinde birçok reklam yeri mevcuttur. Biz örnek olarak arama ağı reklamını kullanacağız. Birçok insanda bu reklam yerini tercih etmekte zaten. Google Ads üzerinden bir reklam oluşturursanız internet siteniz belirlediğiniz anahtar kelimelerde reklam olarak çıkar. Yani siz “ayakkabı” anahtar kelimesini seçtiniz ve reklam oluşturdunuz varsayalım, vermiş olduğunuz teklifler mukabilinde reklamını yaptığınız internet siteniz ayakkabı aramalarında ilk sırada çıkar. Kısacası direkt olarak ayakkabı satın almak isteyen bir müşteriye ulaşabilirsiniz.

Rakip Analizi

Reklam vermeden önce mutlaka ama mutlaka sektörünüzde ki rakiplerinizi detaylı bir şekilde analiz etmelisiniz. Rakipleriniz en çok hangi platformlarda reklam veriyor bunlar öğrenmeli ve sizde o platformlarda reklam vermelisiniz. Reklam vermeden önce mutlaka rakiplerinizi analiz edin. Bu size çok büyük bir bilgi sağlayacaktır.

Nereye Reklam Vermeliyim?

Bu sorunun cevabı aslında tamamen sizin işletmeniz ile alakalı. Eğer işletmeniz Instagram yoğunluklu bir işletmeyse tabii ki de Facebook reklamlarını kullanmanız sizin için çok daha uygun olacaktır. İşletmeniz internet sitesi yoğunlukluysa Google Ads çok daha mantıklı olacaktır. Eğer bütçeniz el veriyorsa ikisini de denemenizi tavsiye ederiz. Hangisinden daha çok verim alacağınızı kesinlikle tahmin edemezsiniz.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Facebook Reklamları Mı Yoksa Google Ads Mi?” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM