iPhone Siyah Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

03.06.2022
iPhone Siyah Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

iPhone, en yaygın kullanılan akıllı telefonlardan biri olmaya devam ediyor ve nedenini anlamak zor değil. Apple ürünleri ekonomiktir, kullanımı kolaydır ve her gün kullandığımız diğer cihazlarla eşleştirmesi kolaydır. iPhone’larımızı işten aileye kadar her şey için kullanıyoruz, bu nedenle çalışmayı bıraktığında büyük bir sorun olabilir. Dayanıklılıklarına rağmen, iPhone’lar yine de kırılabilir veya arızalanabilir ve Asurion düzenli olarak “ölümün siyah ekran” olarak adlandırılan bir sorunla karşılaşır.

Hemen hemen her elektronik cihazın kendi “ölüm ekranı” versiyonu vardır. Bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar mavi bir ölüm ekranına ve oyun konsollarında kırmızı bir ölüm halkasına sahiptir. Bu ifade, bir cihazın yaşadığı, cihazı tamamen çalışamaz hale getirecek kadar şiddetli ve genellikle onarım için profesyonel müdahale gerektiren sorunları ifade etmek için kullanılır. iPhone’un siyah ekranı ölüm durumunda, cihaz ekranı boştur ve dokunmaya yanıt vermez, ancak telefonun hala çalıştığını titreşim veya seslerden anlayabilirsiniz. Bu çok sinir bozucu bir sorun çünkü ekran görünürlüğü veya dokunma geri bildirimi olmadan iPhone’unuz titreşen bir kağıt ağırlığından biraz daha fazlası. Bu yazıda size iPhone siyah ekran sorununu nasıl çözeceğinizi öğreteceğiz.

iPhone Siyah Ekran Sorunu Düzeltme

iPhone siyah ölüm ekranını düzeltmek için sert sıfırlama

iPhone’unuzda (veya iPad ve iPod Touch) siyah bir ekran varsa ve yanıt vermiyorsa, siyah ekran sorununu gidermek için iPhone’unuzu yeniden başlatabilirsiniz. Telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlayarak, genellikle birçok ince sistem hatasını düzeltebilirsiniz.

  1. Sesi Aç düğmesine basıp hemen bırakın.
  2. Sesi kısma düğmesine basın ve hızlıca bırakın.
  3. Ekranda Apple logosu görünene kadar Uyut/Uyandır düğmesini (Yan düğme olarak da adlandırılır) basılı tutun.
iPhone Siyah Ekran Sorunu

iPhone Siyah Ekran Sorunu

iPhone siyah ekranını düzeltmek için iPhone’u iTunes’da geri yükleyin

Çözüm, açılmayan siyah ekranlı bir iPhone/iPad’i düzeltmek için iTunes’u kullanmaktır. Ancak, iPhone’u iTunes ile geri yükledikten sonra iOS cihazındaki tüm verilerinizin silineceğini bilmelisiniz.

  1. Bilgisayarınıza iTunes’un en son sürümünü yükleyin. Programı Başlat. Ardından siyah ekran iPhone’u beraberinde gelen bir USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.
  2. Bazı durumlarda iTunes, iPhone’unuzun kurtarma modunda olduğunu algılar ve yukarıdaki pencereyi görüntüler.
  3. iTunes, iPhone’unuzu tanıyamazsa, iPhone’unuzu manuel olarak kurtarma moduna girebilirsiniz. İPhone’unuzu yeniden başlatmaya çalıştığınızda (Çözüm 1) aynısını yapın ve aşağıdaki mesaj görünene kadar bekleyin.
  4. iPhone’u fabrika ayarlarına döndürmek için Geri Yükle’yi tıklayın. Bir iTunes yedeğiniz varsa, iTunes verilerinizi geri almak için yedeği geri yüklemenizi isteyecektir.
  5. iPhone açılacak ve siyah ölüm ekranından çıkacaktır.

iPhone Ekran Onarım Hizmeti Alın

Bir ekran değiştirildikten sonra veya telefon düşürüldükten veya su hasar gördükten sonra iPhone ekranınız kararırsa, özellikle telefonun ekranı siyah olduğunda ancak telefon hala açıkken, siyah ölüm ekranı muhtemelen donanım hasarından kaynaklanmaktadır.

iPhone siyah ekranını yukarıdaki yöntemlerle düzeltemediyseniz veya iPhone ekranı karardıysa ancak telefon hala çalışıyorsa, iPhone ekran onarım servisi için yerel mağazanıza gitmeniz gerekir. iPhone’unuz hâlâ garanti kapsamındaysa veya AppleCare planı kapsamındaysa yardım için telefonunuzu yerel Apple mağazanıza götürün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM