Tarayıcınız Windows 11’de Çalışmıyorsa Nasıl Onarılır?

24.08.2022
Tarayıcınız Windows 11’de Çalışmıyorsa Nasıl Onarılır?

Yeni bir tarayıcı satın aldınız, ancak onu Windows 11’e bağlarken sorun mu yaşıyorsunuz? Endişelenme; sadece sen değilsin. Windows 11 mükemmel değildir, bu nedenle tarayıcınızı bilgisayarınıza bağlarken çeşitli hatalarla karşılaşabilirsiniz. Tarayıcı kablolarını basitçe yeniden takmak bağlantı sorunlarını çözebilirken, yine de kendi başınıza çözemiyorsanız endişelenmenize gerek yok. Windows 11’de çalışmadığında tarayıcınız düzeltmenin test edilmiş bazı yollarının bir listesini bir araya getirdik.

Tarayıcım Windows’ta Neden Çalışmıyor?

Tarayıcınızın PC veya dizüstü bilgisayarınıza doğru şekilde bağlanamamasının birçok nedeni vardır. Ancak, en çok ortaya çıkan birkaç yaygın neden vardır:

 • Gevşek veya hasarlı kablolar: Kablolar aşınmışsa, tarayıcınıza bağlanmanıza engel olabilir.
 • Eksik sürücüler: Doğru sürücüler yüklenmemişse, bilgisayarınız tarayıcınızla düzgün “konuşamaz”. Bunu henüz yapmadıysanız, tarayıcınıza düzgün bir şekilde bağlanamayacaksınız.
 • Devre dışı bırakılmış bir Windows Görüntü Alma (WIA) hizmeti: Bu hizmet bilgisayarınızda devre dışı bırakılmışsa, hiçbir şey tarayamazsınız. Tarayıcınızın yeniden çalışmasını sağlamak için bu hizmeti etkinleştirmelisiniz.

Artık bu sorunun arkasındaki ortak suçluları bildiğimize göre, ayrıntılara takılıp kalalım. Ancak, aşağıda belirtilen adımların yalnızca Windows 11 için olduğunu unutmayın.

Windows Görüntü Alma Hizmetini Yeniden Başlatın

Windows Image Acquisition hizmeti, bir donanım aygıtından görüntüleri almaktan sorumludur, böylece resimleri ekranınızda görüntüleyebilir. Buna tarayıcınız veya kameranız gibi cihazlar dahildir. Bu hizmet devre dışı bırakılırsa, bilgisayarınız tarayıcınızdan veya kameranızdan görüntü alamaz. Bu hizmeti yanlışlıkla devre dışı bıraktıysanız, Windows Image Acquisition hizmetini nasıl yeniden başlatacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Windows arama çubuğuna tıklayın ve Hizmetler yazın.
 2. Sonuçlardan en iyi eşleşmeyi seçin ve aşağı kaydırın.
 3. Windows Image Acquisition’ı (WIA) bulun ve üzerine çift tıklayın.
 4. Başlangıç ​​türünü Otomatik olarak değiştirin veya değiştirin.
 5. Hizmet durumu altında, WIA hizmetini yeniden başlatmak için Başlat’a tıklayın.
 6. Tamamlandığında, Tamam’ı tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu basit sorun giderme yöntemi, yeniden başlatmanın ardından sorununuzu çözmelidir.

Tarayıcınız Windows 11'de Çalışmıyorsa

Tarayıcınız Windows 11’de Çalışmıyorsa

Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini Çalıştırın

Başka bir donanım aygıtıyla bağlantı veya çalışma sorunlarıyla mı karşılaşıyorsunuz? Endişelenmeyin, Microsoft’un Donanım ve Aygıt sorun gidericisi adında, donanımınızla ilgili sorunları çözebilecek bir aracı vardır. Microsoft, Windows 11’deki Donanım sorun gidericisini resmi olarak amortismana tabi tutsa da, ona bir komut kullanarak erişmenin hala bir yolu var. Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisini çalıştırmak için aşağıda verilen adımları izleyin:

 1. Uzman kullanıcı menüsünü açmak için Win + X tuşlarına basın.
 2. Windows PowerShell’e (Yönetici) tıklayın ve aşağıdaki komutu yapıştırın: msdt.exe -id DeviceDiagnostic
 3. Sorun giderici göründüğünde, devam etmek için İleri’yi tıklayın.
 4. Sorun gidericinin tarayıcınızla ilgili sorunları teşhis etmesini bekleyin. Sorun giderme tamamlandıktan sonra, sorun gidericiden çıkmak için Kapat’a tıklayın.
 5. Son olarak, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tarayıcınızın artık istendiği gibi çalışıp çalışmadığını yeniden kontrol edin.

Umarım sorun gidericiyi çalıştırmak ve önerilen düzeltmeleri uygulamak işe yarayacaktır.

Tarayıcınızın Sürücülerini Güncelleyin

Bilgisayarınıza bağladığınız herhangi bir harici donanım aygıtı için sürücüler gereklidir. Aynı şey bir tarayıcı için de geçerlidir. Tarayıcınızı bağlamaya çalıştıysanız ancak henüz herhangi bir sürücü veya yazılım yüklemediyseniz, bu muhtemelen sorunlarınızın ana nedenidir. Sürücüleri uzun zaman önce yüklediyseniz, güncel olmamaları veya bozuk olmaları, sistemin tarayıcınızla düzgün bir bağlantı kurmasını engelleme olasılığı yüksektir. Bunu çözmek için tarayıcı üreticinizin web sitesini ziyaret edebilir ve en son güncellemeyi indirebilirsiniz. Windows’a zor işi yapmasını da söyleyebilirsiniz:

 1. Windows aramasını getirmek için Win + S tuşlarına basın.
 2. Aygıt Yöneticisi yazın ve en iyi eşleşmeyi seçin.
 3. Görüntüleme cihazları altında, tarayıcınızın adına sağ tıklayın.
 4. Şimdi Sürücüyü güncelle > Sürücüleri otomatik olarak ara’yı tıklayın.
 5. Şimdi birkaç dakika bekleyin ve Windows’un cihazınız için uygun güncellenmiş sürücüleri bulmasına izin verin. Bittiğinde Kapat ‘ı tıklayın.
 6. Son olarak, güncellenmiş sürücüleri düzgün bir şekilde kurmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.