İşte Mac’inizdeki Tüm İçeriği ve Ayarları Silmenin En Hızlı Yolu

27.11.2021
İşte Mac’inizdeki Tüm İçeriği ve Ayarları Silmenin En Hızlı Yolu

Zamanla macOS ve iOS birbirine daha çok benzemeye başladı. Simgeler benzer görünür, özellikler eşleşir ve iki işletim sistemi arasındaki kusursuzluk artar. Bu günlerde, Mac’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamanın yolu da iOS’a benziyor. Önceden, Mac fabrika ayarlarına sıfırlamak istiyorsanız, bunu, sabit sürücüyü silmeyi ve yazılımı yeniden yüklemeyi içeren kurtarma bölümünden yapmanız gerekiyordu. Ancak macOS Monterey’in piyasaya sürülmesiyle Apple, iOS’ta benzer bir özelliği yansıtan Sistem Tercihleri’ne tüm içeriği ve ayarları silme seçeneğini ekledi. Yeni eklemeyi daha detaylı inceleyelim.

Tüm İçerik ve Ayarlar Ne Zaman Silinmeli?

Mac’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamanın gerekli olduğu birkaç durumla karşılaşabilirsiniz. Tüm içeriği ve ayarları silmek için bazı yaygın nedenler şunlardır:

  • Mac’inizi başka birine veriyor veya satıyorsunuz
  • Ciddi bir kötü amaçlı yazılım bulaşması var
  • Yeni bir başlangıç ​​istiyorsun

Mac’inizi başka birine veriyorsanız, tüm içeriği ve ayarları önceden silmeniz önemle tavsiye edilir. Bunu yapmamak, yeni sahibin özel verilerinize ve kişisel bilgilerinize erişebileceği anlamına gelebilir. macOS’teki tüm içeriğin ve ayarların silinmesi aygıtı güvenli bir şekilde siler, ancak işletim sistemini olduğu gibi bırakır, böylece Mac, siz teslim ettiğinizde yeni sahibinin kurulumu için hazır olur.

macOS’ta yerleşik güvenlik araçları, sisteminizi koruma konusunda oldukça etkili hale geldi. Ancak bazen özellikle inatçı bir kötü amaçlı yazılım parçasının kaldırılması imkansız olabilir. Bu durumda, tüm içeriğin ve ayarların silinmesi sorunu ortadan kaldıracaktır. Ayrıca, Mac’lerimiz zamanla oldukça dağınık hale gelebilir ve bazen temizlemek, değdiğinden daha fazla çaba gerektirir. Sisteminiz yavaş çalışıyorsa ve verilerinize özellikle bağlı değilseniz, sayfayı silip yeni bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Bunu ilk çözüm olarak önermiyoruz, ancak bazı durumlarda en kolay seçenek olabilir.

Ayarları

MacOS’ta Tüm İçerik ve Ayarlar Nasıl Silinir?

Herhangi bir içeriği veya hatta birkaç ayarı silmeyi düşünmeden önce, tüm önemli verilerinizi yedeklemelisiniz. Neyse ki Time Machine, Mac’inizi yedeklemek için en iyi araçlardan biridir, ancak daha çok zevkinize uygunsa alternatif bir yedekleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Verileriniz güvende olduğunda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemine başlayabilirsiniz. Mac’inizdeki tüm içeriği ve ayarları silmek için şu adımları izleyin;

  1. Sistem Tercihlerini başlatın.
  2. Menü çubuğunda Sistem Tercihleri’ne tıklayın ve Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’i seçin.
  3. İstendiğinde yönetici şifrenizi girin.
  4. Tüm öğelerin silineceğini onaylamak için Devam’ı tıklayın.
  5. Çıkış yapmanız istenirse Apple Kimliğinizi ve parolanızı girin.
  6. İşlemi başlatmak için Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’i tıklayın.

Mac’iniz yeniden başlatıldıktan sonra bir ilerleme çubuğu görünecek ve işlem tamamlanana kadar doldurulacaktır. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi bittiğinde, başka birine vermek için cihazınızı kapatabilir veya kurulum asistanından kendiniz geçebilirsiniz. Tüm içeriği ve ayarları silme seçeneğinin kullanılabilmesi için Mac’iniz macOS Monterey veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyor ve bir Apple silikon veya T2 çipine sahip olmalıdır. Ancak, uyumlu bir cihazınız yoksa, geleneksel yöntemi kullanarak yine de fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilirsiniz .

Tüm İçeriğin ve Ayarların Silinmesi Fabrika Ayarlarına Sıfırlamayı Basitleştirir

macOS’ta tüm içeriği ve ayarları sil seçeneğinin eklenmesi önemsiz görünebilir, ancak kurtarma bölümüne alternatif yolculuk uzun ve kafa karıştırıcı olabilir. iOS kullanıcılarının zaten aşina olduğu bir özelliği yansıtmak Apple’ın akıllıca bir hamlesi ve yeni süreç eski yönteme göre çok daha sezgisel. Bazıları değişikliği işletim sisteminin istenmeyen bir basitleştirmesi olarak görebilir, ancak bazen basitlik en iyi seçenektir. Silme Asistanı, işlem sırasında birçok uyarı sağlar, bu nedenle teknoloji konusunda daha az bilgili kullanıcılar, yanlışlıkla verilerini silmemelidir. Mac’inizi eski yöntemlerle silmek istiyorsanız, bu seçenek hala mevcuttur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.