Windows’ta Birden Çok Bluetooth Ses Aygıtı Nasıl Bağlanır?

26.10.2021
Windows’ta Birden Çok Bluetooth Ses Aygıtı Nasıl Bağlanır?

Windows’ta birden çok kablolu kulaklığı bağlamak kolaydır; tek ihtiyacınız olan bir ses kablosu ayırıcıdır. Ancak birden fazla Bluetooth ses kulaklığı veya hoparlörü aynı anda nasıl bağlarsınız? Bu biraz zor görünebilir, ancak bunu birkaç basit adımda yapabilirsiniz. Bunu nasıl başarabileceğinizi keşfedelim.

Bluetooth 5.0 veya Sonrası Olan Bir Windows Aygıtı Kullanın

Her şeyden önce, cihazınızın birden fazla Bluetooth cihazının eşleştirilmesini desteklediğinden emin olmanız gerekir. Bu özellik yalnızca Bluetooth 5.0 veya sonraki sürümlere sahip cihazlarda kullanılabilir. Bu nedenle, cihazlarınızı bağlamadan önce cihazınızın Bluetooth sürümünü kontrol edelim;

  • Win + X tuşlarına basın ve seçeneklerden Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
  • Genişletmek için Bluetooth seçeneğine çift tıklayın.
  • Cihazınızın Bluetooth adaptörüne sağ tıklayın ve Özellikler’e tıklaın.
  • Gelişmiş sekmesine gidin ve LMP değerine bir göz atın.

LMP değeri 9 ise cihazınızda Bluetooth 5.0 vardır. 9’un altındaki herhangi bir LMP değeri, daha eski bir Bluetooth sürümünüz olduğu anlamına gelir. Bu durumda cihazınız birden fazla Bluetooth ses cihazının bağlanmasını desteklemeyecektir.

Bluetooth Ses

Üreticinin Uygulamasını Kullanın

BOSE gibi hoparlör üreticileri, birden fazla Bluetooth ses cihazını bağlamanıza izin veren uygulamalar sağlar. Hoparlörünüzün üreticisinde varsa, kullanışlı olabilir ve hayatınızı kolaylaştırabilir. Ancak, tüm konuşmacılar bu tür bir ayrıcalık sunmaz. Ayrıca, BOSE Connect uygulaması gibi bu uygulamaların çoğu yalnızca Android ve Apple cihazlarda desteklenir. Bu nedenle, Windows cihazınızla uyumlu bir uygulama bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Ancak bir uygulama kullanmayı tercih etmiyorsanız, bu makaledeki diğer çözümler yardımcı olacaktır.

Birbiriyle Eşleşebilen Bluetooth Cihazları Kullanın

Birbiriyle eşleşebilen Bluetooth ses cihazları mı kullanıyorsunuz? Çoğu durumda bu, aynı model veya markanın cihazlarının kullanılması anlamına gelebilir. Bunu doğrulamak için Bluetooth ses cihazının özelliklerini kontrol etmeniz gerekebilir. Cihazlarınız birbiriyle eşleşebiliyorsa, bunları aynı anda Windows’a şu şekilde bağlayabilirsiniz;

  1. Win Başlat menüsü > PC Ayarları > Cihazlar > Bluetooth ve diğer cihazlar’a gidin.
  2. Orta bölmedeki Bluetooth düğmesini açın. Buradan, ilk hoparlördeki eşleştirme düğmesine basın.
  3. Ardından, Bluetooth veya başka bir cihaz ekle düğmesini tıklayın ve Bluetooth seçeneğini seçin.
  4. Cihazınız mevcut Bluetooth cihazlarını aramaya başlamalıdır. Bu işlem tamamlandığında bağlanmak istediğiniz ses cihazına tıklayın. Eşleştirme işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.
  5. Bitirdiğinizde, diğer hoparlörü önceki adımlara göre eşleştirin. Her iki ses cihazını da bilgisayarınızla eşleştirmek için ekrandaki talimatları izleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM