Chrome ve Firefox’ta Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

16.09.2021
Chrome ve Firefox’ta Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Tam sayfa ekran görüntüsü almanın zor bir tarafı olmamalı. Ancak, ilgili tüm bilgileri sığdırmakta zorlanabilirsiniz ve bir fotoğraf düzenleyici kullanarak ayrı ekran görüntülerini bir araya getirmekten başka seçeneğiniz olmayabilir. İyi haber şu ki, ücretsiz Chrome veya Firefox uzantılarını veya yerleşik araçları kullanarak bu baş ağrısından kaçınabilirsiniz.

ScreenCapture Kullanarak Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Alma

Uzantının menüsüne erişmek için tek yapmanız gereken simgesini tıklamaktır. Tüm sayfanın ekran görüntüsünü almanız gerekiyorsa Tüm sayfa ekran görüntüsü ‘nü seçin. ScreenCapture kendi başına tüm sayfayı kaydıracak ve ekran görüntüsünü içeren yeni bir sekme açacaktır. ScreenCapture’ı kullanarak başka bir uygulama veya web sitesi açmanıza gerek kalmadan ekran görüntülerinizi düzenleyebilirsiniz. Uzantıyı kullanarak metin, oklar veya başka öğeler ekleyebilirsiniz. Düzenlemeyi bitirdiğinizde, PDF, PNG olarak kaydedebilir veya panonuza kopyalayabilirsiniz.

Ekran görüntüsü üzerinde daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa, Yakalama alanı öğesini seçin. Kutuyu yeniden boyutlandırarak yakalanan alanı düzenleyebilirsiniz. Kayan bir ekran görüntüsü almak istiyorsanız, kutunun alt kısmına tıklayıp basılı tutun ve farenizi kullanarak sayfayı kaydırın. Ekran görüntüsü almayı bırakmak istiyorsanız, Esc tuşuna basmanız yeterlidir. Ekran görüntülerinize erişmek için uzantının menüsünü açın ve Geçmişi Göster ‘i tıklayın. Burada ekran görüntülerinizi görüntüleyebilir, indirebilir veya silebilirsiniz.

Tam sayfa ekran görüntüsü

Uzantı Olmadan Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Zaten çok fazla yüklü uzantınız olduğunu düşünüyorsanız, Chrome’un Geliştirici Araçlarını kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bu yöntemi denemeden önce, web uygulamaları yerine metin tabanlı içeriğe sahip web siteleri için daha iyi çalıştığını unutmayın. Tam sayfa ekran görüntüsü almak için şu adımları izleyin;

  1. Chrome’un menüsünü açın.
  2. Diğer araçlar > Geliştirici araçları bölümüne gidin.
  3. Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın ve Çalıştır komutunu seçin. Ayrıca Windows’ta Ctrl+Shift+P veya Mac’te Command+Shift+P tuşlarına basabilirsiniz.
  4. Tip ekran görüntüsü arama kutusuna.
  5. Tam boyutlu ekran görüntüsü yakala öğesini seçin.
  6. Chrome ekran görüntüsünü aldıktan sonra İndirilenler klasörünüze kaydetmelidir.

Nimbus Kullanarak Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Nasıl Çekilir?

Nimbus’u kurduktan sonra, uzantının menüsüne erişmek için simgesine tıklayın. Ekran görüntüsünü almadan önce, çekimden sonra ne yapacağınızı seçebilirsiniz. Nimbus, yakalamayı düzenleyebildiğiniz, depolamaya gönderebildiğiniz, karşıya yükleyebildiğiniz veya bilgisayarınıza indirebildiğiniz için size birçok seçenek sunar.

Seçerseniz Tüm sayfa seçeneği, Nimbus kendi başına kaydırırken sayfa içeriği yakalayacaktır. Ardından, ekran görüntüsünü yeni bir sekmede açacaktır. Metin, oklar, şekiller ve daha fazlasını ekleyerek görüntüyü düzenlemek için araçlarını kullanabilirsiniz. Resmin bazı kısımlarını bile bulanıklaştırabilirsiniz. Tüm sayfayı yakalamanız gerekmiyorsa, Seçildi ve Kaydır ‘ı tıklayın. Bu, yeniden boyutlandırabileceğiniz bir yakalama kutusu getirecektir. Kayan bir ekran görüntüsü için kutunun alt kısmına tıklayıp basılı tutun ve farenizi kullanarak kaydırın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM