Facebook’ta Sizi Arkadaşlıktan Çıkaranları Görmenin Yolları

26.03.2023
Facebook’ta Sizi Arkadaşlıktan Çıkaranları Görmenin Yolları

Hiç Facebook zaman tünelinizden birinin kaybolduğunu gördünüz ve nedenini merak ettiniz mi? Arkadaş listenizi merak etmeniz doğaldır-özellikle de belirli kullanıcıların artık akışınızda görünmediğini fark ettiyseniz. Facebook, arkadaş olarak çıkarıldığınızda sizi uyarmadığından, hayalet olduğunuzu bile fark etmeyebilirsiniz. Arkadaşlıktan çıkarıldığınızı öğrenmek sinir bozucu ve incitici olabilir. Bunun sizin başınıza gelip gelmediğini görmek istiyorsanız, doğrudan sormadan Facebook’ta arkadaşlıktan çıkarılıp çıkarılmadığınızı kontrol etmek için deneyebileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Facebook’ta Sizi Kimin Arkadaşlıktan Çıkardığını Kontrol Etmek İçin Resmi Yöntemler Var mı?

Facebook’ta sizi kimin arkadaşlıktan çıkardığını kontrol etmenin resmi bir yolu yoktur. Sosyal medya platformu, birisi sizi arkadaş listesinden çıkardığında sizi uyarmaz. Geçmişte sizi kimin arkadaşlıktan çıkardığını görmek için de resmi bir yöntem yoktur. Facebook, kullanıcılarının gizliliğini koruma konusunda pek iyi bir üne sahip olmasa da, bu anlaşılabilir bir karardır. Eğer Facebook arkadaşlığınızdan çıkarıldığınızda sizi uyarsaydı, muhtemelen çok fazla gereksiz drama ve çatışma yaratırdı. Eğer takip etmiyorsanız, hesabınıza biraz daha yakından bakmanız ve bunu kendiniz çözüp çözemeyeceğinizi görmeniz gerekecektir. Bunu yapmanın bazı olası yollarını aşağıda özetledik.

Zaman Çizelgenizi Kontrol Edin

Facebook’ta arkadaşlıktan çıkarılıp çıkarılmadığınızı anlamak için en hızlı ve en iyi yöntem zaman tünelinize iyice bakmaktır. Eğer onları göremiyorsanız, arkadaşlıktan çıkarılmış olabilirsiniz. Birisi sizi arkadaşlıktan çıkardıysa, artık özel gönderilerinizi göremez, ancak daha da önemlisi, siz de onlarınkini göremezsiniz. Kullanıcıyı hala takip ediyorsanız (ki bu mümkündür, arkadaşlıktan çıkarılmış olsanız bile), yalnızca herkese açık gönderilerini görürsünüz. Ancak bunu kontrol etmenin tek yolu, zaman akışınızı gözden geçirmek ve olağandışı bir şey olup olmadığına bakmaktır. Birinin özellikle sizi arkadaşlıktan çıkardığını düşünüyorsanız, ancak hala o kullanıcıyı takip ediyorsanız ve gönderilerini bir küre simgesiyle görüyorsanız, muhtemelen sizi arkadaşlıktan çıkarmış veya özel gönderilerini görmenizi kısıtlamıştır. Ancak, bu yöntem kusursuz değildir – bazı kişiler yine de yalnızca herkese açık gönderiler paylaşabilir. Sizi arkadaşlıktan çıkarmak yerine kısıtlamışlarsa, onlarla arkadaş olmaya devam edersiniz, ancak özel gönderilerini göremezsiniz (ve bunu da bilemezsiniz).

Arkadaş Listenizde Arama Yapın

Bir arkadaşınızı kaybedip kaybetmediğinizi kontrol etmenin bir başka yolu da Facebook arkadaş listenizde o kişinin adını aramaktır. Bu, birinin hala arkadaşınız olup olmadığını kontrol etmenin basit ve doğru bir yoludur.

  1. İlk olarak, Facebook web sitesini açın ve oturum açın.
  2. Sağ üstteki profil simgenize tıklayın, ardından adınızı seçin.
  3. Profil sayfanızda Arkadaşlar’ı seçin.
  4. Belirli bir arkadaşınızı aramak için Arkadaşlar sekmesindeki arama çubuğunu kullanın.

Arkadaşınız hala listede görünüyorsa, hala arkadaşsınızdır – arkadaşlıktan çıkarılmamışsınızdır. Ancak, kişi listede görünmüyorsa, (muhtemelen) arkadaş değilsinizdir. Bu kuralın tek istisnası, diğer kişinin hesabını devre dışı bırakmış veya silmiş olmasıdır. Ancak etki yine aynıdır, hesap artık sizin için erişilebilir değildir.

Facebook'ta Sizi Arkadaşlıktan Çıkaranları Görmek

Facebook’ta Sizi Arkadaşlıktan Çıkaranları Görmek

O Kişinin Profilini Kontrol Edin

Birinin sizi Facebook’ta arkadaşlıktan çıkarıp çıkarmadığını kontrol etmek için deneyebileceğiniz üçüncü ve son yöntem, o kişinin profilini doğrudan kontrol etmektir. Bu, birinin sizi arkadaşlıktan çıkarıp çıkarmadığını görmenin çok açık bir yoludur, ancak bu yalnızca birinin sizi özellikle kaldırdığından şüpheleniyorsanız mümkündür.

  1. Bunu yapmak için Facebook web sitesini açın ve oturum açın.
  2. Üstteki arama çubuğunu kullanarak arkadaşınızın adını yazın.
  3. Arama sonuçlarından arkadaşınızı seçin.
  4. Facebook arkadaşıysanız, o kişinin profilinde Arkadaşlar’ın bir simge olarak listelendiğini görürsünüz.
  5. Facebook arkadaşı değilseniz, bunun yerine profilde bir Arkadaş ekle düğmesi görürsünüz.

Bazı durumlarda, arkadaşı olmasanız bile bir kullanıcının profilinde Arkadaş ekle düğmesi görmeyebilirsiniz. Bunun nedeni genellikle kişinin Facebook gizlilik ayarlarında yalnızca ortak arkadaşları olan kullanıcıların kendisini eklemesine izin vermesidir. Arama sonuçlarınızda arkadaşınızı bulamıyor musunuz? Engellenmiş olabilirsiniz veya kullanıcı hesabını devre dışı bırakmış ya da silmiş olabilir. Engellendiyseniz, arkadaşlıktan da çıkarılmışsınız demektir.

Arkadaşınızın hesabı yalnızca geçici olarak devre dışı bırakılmışsa, hesabını yeniden etkinleştirdiğinde profilini görebilirsiniz (ve arkadaşlığınız o noktadan itibaren devam eder). Aksi takdirde, hesap silindiğinde arkadaşlık da silinecektir. Ayrıca profil sayfalarında sizinle ortak arkadaşları olup olmadığı veya yakın zamanda herhangi bir etkinlikte bulunup bulunmadığı gibi diğer işaretlere de bakabilirsiniz. Diğer kişinin gizlilik ayarları gönderilere ve fotoğraflara erişimi kısıtlıyor olabilir; bunları göremiyorsanız muhtemelen arkadaşlıktan çıkarılmışsınızdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.