Facebook’ta Otomatik Video Oynatmayı Devre Dışı Bırakma

17.03.2023
Facebook’ta Otomatik Video Oynatmayı Devre Dışı Bırakma

Haber Kaynağınızda gezinirken Facebook’un masaüstü arayüzündeki videoların otomatik olarak oynatılması sizi rahatsız mı ediyor? Otomatik oynatılan video, oynatılmadıkları sürece güzeldir: sistem kaynaklarını tüketirler, büyük miktarda bant genişliği kullanırlar ve oldukça dikkat dağıtıcı olabilirler.

Ve bu yazar gibi bazı insanlar için otomatik oynatılan içerik kötü bir kullanıcı deneyimi oluşturuyor. Facebook, reklamverenler nedeniyle Haber Kaynağında videoların otomatik olarak oynatılmasını varsayılan olarak kabul ediyor: bir video Haber Kaynağınızda üç saniyeden fazla oynatılırsa görüntülenmiş sayılıyor. Ancak reklamverenler için iyi olan şey genellikle son kullanıcılar için değildir. Bu eğitimde, Haber Kaynağınızda gezinirken gördüğünüz videoların Facebook’ta otomatik oynatılmasını devre dışı bırakmak için bir geçişi nasıl değiştireceğinizi öğreteceğiz.

Masaüstü Facebook arayüzü, video otomatik oynatma ayarlarını açmak veya kapatmak için bir seçenek içerir. Bilgisayarınızda Haber Kaynağı’na göz atarken videoların otomatik olarak oynatılmasını durdurmak için aşağıdakileri yapın:

Facebook'ta Otomatik Oynatma Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Facebook’ta Otomatik Oynatma Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Facebook’ta Otomatik Oynatma Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

1) Favori masaüstü tarayıcınızda facebook.com’a giriş yapın.

2) Facebook’un sağ üst köşesinden, ters çevrilmiş bir üçgene benzeyen simgeye tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.

3) Ayarlar sayfasında, sol sütundaki Videolar’a tıklayın. Bu bölüme doğrudan facebook.com/settings?tab=videos bağlantısını ziyaret ederek de erişebilirsiniz.

4) Sağ sütunda, Videoları Otomatik Oynat’ın yanındaki açılır menüye tıklayın ve özelliği devre dışı bırakmak için Kapalı, açmak için Açık veya Facebook tarafından sağlanan varsayılan ayarı kullanmak için Varsayılan’ı seçin.

Açıklamada “Bu ayarlar yalnızca Facebook web sitesini kullandığınızda geçerlidir” deniyor. Facebook’ta video otomatik oynatma ayarlarınızı mobil cihazlarda da değiştirmek istiyorsanız, bunu iOS için Facebook uygulamasının Diğer → Ayarlar ve Gizlilik → Ayarlar → Videolar ve Fotoğraflar (Medya ve Kişiler altında) → Otomatik Oynat → Videoları Asla Otomatik Oynatma bölümünden ayrıca yapmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM