E-Kitap Satarak Ek Gelir Oluşturmak

26.09.2020
E-Kitap Satarak Ek Gelir Oluşturmak

Artık birçok insanın bildiği üzere çağımız internet çağı. İnternet üzerinden artık bilgiye erişebiliyor, arkadaşlarımızla görüşebiliyor, market alışverişimizi yapabiliyor ve kıyafet siparişi verebiliyoruz. İnternet üzerinden yapabildiklerimizi listelememiz gerekirse muhtemelen 300 sayfalık bir kitap yazmamız gerekir. Dediğimiz gibi artık çağımız internet çağı. 7 yaşından 77 yaşına insanların neredeyse tamamı internet kullanıyor. Bazıları oyun oynuyor, bazılar video izliyor, bazıları ise araştırma yapıyor. İnternetin kullanım amaçları gerçekten çok ama çok fazla. Günümüzde birçok şey dijital hale geldi ve artık her şeyin başında “e” ibaresi var. Yani “Electronic” ibaresi. Devletler bile artık birçok işi internet ortamında kolaylıkla halledebiliyor. Her şeyin elektronik olduğu bu çağda kitaplarında elektronik olması gayet normal bir durum. Bu yazımızda siz okurlarımız için E-Kitap satma işini nasıl yapabileceğinizi ve bundan nasıl ek gelir oluşturabileceğinizi detaylı ve net bir şekilde anlatacağız.

E-Kitap Nasıl Yazılır?

E-Kitap satabilmemiz için öncelikle tabii ki bir E-Kitaba ihtiyacımız var. Peki bir E-Kitap nasıl yazılır? Bazı insanların gözü korkmuş olabilir, merak etmeyin, sandığınız kadar zor bir şey değil. Ek olarak biz bu yazımızda size yardımcı olarak bir adım önde başlamanızı sağlıyoruz. Bu yüzden herhangi bir endişeniz olmasın. Unutmayın, başlamak bitirmenin yarısıdır. Bu yüzden sakın ertelemeyin ve bu yazıyı okuduktan sonra hemen bir E-Kitap yazmaya başlayın.

E-Kitap Konunuzu Belirleyin

Öncelikle şunu belirtmek isteriz, roman tarzı E-Kitaplar yazmanız sizi olumsuz etkileyecektir. İnsanların çoğu internet üzerinden roman türünde E-Kitaplar almayı pek fazla tercih etmez. Bu nedenden ötürü kitabınızın konusu daha çok eğitim yönünde olmalıdır. Örnek olarak Adobe Photoshop programını çok iyi kullanabilen biri olduğunuzu varsayalım. Photoshop programı ile ilgili bir E-Kitap yazabilirsiniz. E-Kitabınızda Photoshop programının kullanımını öğretebilir ve okurlarınıza birkaç tüyo verebilirsiniz. Konunuz sadece bir program ile alakalı olmak zorunda değil, mesela bir pazarlama uzmanı olduğunuzu varsayalım. Pazarlama ile ilgili bir E-Kitap satabilirsiniz. Önemli olan burada bir eğitim vermeniz. E-Kitabınızda insanlara öğrettiğiniz şeyle nasıl para kazanabileceklerini anlatarak bu şekilde kitabınızı pazarlayabilirsiniz. Unutmayın, insanlar para kazanabilecekleri her şeye ilgi gösterirler.

E-Kitap Konunuzu Geliştirin

E-Kitabınızın konusunu bulduysanız bunu mutlaka geliştirmelisiniz. E-Kitabınızın konusunun Photoshop olduğunu varsayalım. E-Kitabınızda sadece Photoshop programını öğretirseniz hem kitabınız kelime olarak kısa olur hemde insanlar tarafından ilgi çekici olmaz. Sonuçta insanlar Photoshop programını birçok yerden öğrenebilir. Neden sizin E-Kitabınızı satın alsın ki? E-Kitabınızda daha farklı konulara yer vererek insanların ilgisini çekmeniz lazım. İnsanların ilgisini para kazanma konuları ile daha kolay çekebilirsiniz. “Photoshop ile nasıl para kazanılır?” konusunu da E-Kitabınıza ekleyerek ilgiyi ciddi bir oranda arttırabilirsiniz.

E-Kitabınızın İsmini İyi Seçin

E-Kitabınızın ismi satın olacak kişinin ilk okuduğu yerdir, bunu sakın unutmayın. E-Kitabınızın ismi ilgi çekici ve içeriği iyi yansıtmalı. Photoshop ile ilgili bir E-Kitap yazdığınızı varsayalım. E-Kitabınızın ismini “Photoshop Eğitimi” olarak seçerseniz ne yazık ki insanlar tarafından ilgi görmez. Fakat ismi “Photoshop ile Para Kazanma Eğitimi” olarak yaparsanız hem içeriğinizi iyi yansıtmış olacaksınız hemde insanlar tarafından ilgi gören bir isim belirlemiş olacaksınız. İnsanlar için “para kazanma” ile ilgili her şey ilgi çekici olmuştur.

E-Kitabınızın Kapağını İyi Hazırlayın

E-Kitabınızı satın almayı düşünen bir insan büyük ihtimalle ilk önce kapağa bakacaktır. Bu yüzden o insana kitabınızı satabilmeniz için kapağınızın çok iyi olması gerek. Eğer kötü bir kapağa sahipseniz büyük ihtimalle potansiyel müşterinizi daha ilk saniyede kaybedeceksiniz. Bu nedenden ötürü iyi bir tasarıma sahip kapağa ihtiyacınız var. Eğer tasarım bilginiz yoksa hazır araçlardan bazılarını (örnek: canva) kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden bir tasarımcı ile anlaşıp ücret karşılığında kapak tasarımı yaptırabilirsiniz..

Diğer E-Kitapları İnceleyin

İlk defa E-Kitap yazacağınız için başka insanlara ait E-Kitapları inceleyerek az çok fikir sahibi olabilirsiniz. Bu size çok büyük bir bilgi katacaktır. Diğer E-Kitaplarda gördüğünüz yanlışları kendi E-Kitabınızda yapmayarak daha kaliteli bir E-Kitap ortaya çıkarabilirsiniz. Diğer E-Kitapları incelemek size bir adım öne taşıyacaktır.

E-Kitap Nereye Yazılır?

E-Kitap yazmak için bir program ne yazık ki yok. Bu aslında o kadar da önemli değil. Bir word dosyasına veya .txt dosyasına bile E-Kitabınızı yazabilirsiniz. İsterseniz o şekilde bile yayınlayabilirsiniz. İsterseniz bir tasarımcı ile anlaşıp kitabınıza sayfa tasarımı yaptırabilirsiniz. Bizim size önerimiz bir tasarımcıyla anlaşmanız yönünde olacaktır. Bu sizi daha profesyonel gösterecektir.

E-Kitap

E-Kitabımı Nasıl Satarım?

Zor olanı başardınız ve bir E-Kitap yazdınız. Bundan sonrası aslında bir E-Kitap yazmaya nazaran çok daha kolay. Biz size aracı platformlar ile uğraşmadan direk E-Kitabınızı nasıl kendinizin satabileceğini öğreteceğiz. Yani kazandığınız ücretten hiç kimseye herhangi bir pay vermeyecekseniz. Paranızın hepsi tamamen size ait olacak. Bu sayede hem daha çok kazanabilecek hemde başka insanlarla uğraşmamış olacaksınız. Peki E-Kitabımı nasıl satarım? Hadi gelin E-Kitabınızı nasıl satabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatalım!

İnternet Sitesi Oluşturun

E-Kitabınızı satarken bir internet sitesi oluşturmanız sizin için çok iyi olacaktır. Bu sayede internet sitenizin reklamını yapabilir ve haliyle E-Kitabınızı satabilirsiniz. Ek olarak bu sayede müşteri kitlesi elde edebilir ve yeni E-Kitaplarınızı yayınladığınızda müşterilerinize E-Posta pazarlaması sayesinde daha kolay satış yapabilirsiniz.

İnternet sitenize WordPress, Woocommerce eklentisi kurarak her şeyi otomatik bir sisteme dönüştürebilirsiniz. Kullanıcılarınız ödeme yapar ve direk E-Kitabınıza ulaşabilir. Bunu birkaç basit araştırma ile kendiniz bile yapabilirsiniz. Bizim size önerimiz bu seçeneği uygulamanız yönünde olacaktır.

İnternet Forumlarını Kullanın

İnternet üzerinde birçok forum var ama bizce neredeyse hepsi çöplükten ibaret. Bir tanesi dışında. R10.net şu anda Dünya’nın en büyük webmaster forumudur. Buraya üye olarak E-Kitabınızı satabilirsiniz. Forumda bir konu açarak E-Kitabınızı forum üyelerine tanıtabilir ve satışını yapabilirsiniz. Ödeme yollarını konunuzda belirterek istediğiniz yol ile ödeme alabilirsiniz. Bitcoin ile bile ödeme alabilme olasılığınız var. Bu tamamen size kalmış. Webmaster platformu olan R10.net E-Kitabınızı satmanızda sizin için çok iyi bir seçenek olacaktır.

E-Kitap Satmak

E-Kitap İle İlgili Sorular

Neden fiziksel kitap yerine E-Kitap yazmalıyım?

E-Kitap yazmak, fiziksel bir kitap yazmaya nazaran çok daha kolaydır. Fiziksel bir kitap yazıp basmak ve bunu yayınlamak size çok büyük ücretlere bedel olacaktır. Ek olarak her kitap satışında yayın evine komisyon vereceksiniz. Bu da kazancınızı çok fazla düşürecektir. Fiziksel kitaplar ömür boyu raflarda duramaz fakat E-Kitaplar ömür boyu satılabilir. E-Kitaplar güncelleme alabildiği için günümüzde çok daha fazla tercih edilmektedir. Eğer bir roman veya şiir kitabı yazmayacaksanız, E-Kitap yazmanızı şiddetle öneririz.

E-Kitap satarak gerçekten para kazanabilir miyim?

Tabii ki de evet. Fakat bu tamamen size bağlı. İçeriği kötü bir E-Kitap yazarsanız haliyle çok satamazsınız, hatta belki hiç satamazsınız. Hiçbir insan tarafından tanınmadığınız için E-Kitabınızın pazarlamasını iyi yapmalısınız. Biraz reklam çalışması sayesinde iyi bir satış oranına ulaşabilirsiniz.

E-Kitap satın alan insan var mı?

Bazı insanlar kendilerinin yapmadığı şeyleri başka hiçbir insanında yapmadığını sanıp büyük bir hataya düşüyor. E-Kitaplar artık fiziksel kitaplara nazaran daha fazla tercih ediliyor. Yanımızda milyonlarca E-Kitap taşıyabiliriz ama sadece birkaç adet fiziksel kitap taşıyabiliriz. İnsanlar artık E-Kitap okumak istiyor. Özellikle bilgi içerikli E-Kitaplar günümüzde çok fazla ilgi görüyor.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için bir ek gelir fırsatı olan E-Kitap satış işini anlattık. Herkesin uygulayabileceği bu iş sayesinde ana işinize ek olarak kendinize ek gelir kaynağı üretebilir ve maddi açıdan biraz daha rahata erişebilirsiniz. Umarız bu yazı size E-Kitap yazmanızda ve satmanızda yardımcı olabilir. Wroxe olarak herkese bol kazançlı günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Pakize dedi ki:

    çok bilgilendirici bir yazı olmuş ellerinize sağlık teşekkür ederim