Dropshipping Nasıl Yapılır?

08.02.2021
Dropshipping Nasıl Yapılır?

İnternetin gelişmesiyle beraber her geçen gün yeni iş modelleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Kuşkusuz bu iş modellerinden en çok bilineni Dropshipping iş modelidir. Ülkemizde bu iş modeli çok yaygın olmasa da yurt dışında bir hayli popülerdir. Ülkemizde bu iş modelinin yaygın olmamasının en büyük nedenlerinden bir tanesi ise yeterli bilgi kaynağının olmamasıdır. Wroxe olarak bu sorunu gözlemledik ve siz değerli okurlarımız için bir bilgi kaynağı oluşturmaya karar verdik. Bugünkü bilgi kaynağımızın konusu ise “Dropshipping Nasıl Yapılır?” konusudur. Birçok insan bu sorunun cevabını fazlasıyla merak ediyor. Bu yazımızda bu sorunun cevabını detaylarıyla beraber öğrenebileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmadan hadi konumuza başlayalım!

Dropshipping Nedir?

Dropshipping iş modelini stoksuz ticaret olarak düşünebilirsiniz. Bu iş modelinde üç tane taraf mevcuttur.

  • 1. Taraf: Alıcı

Alıcı ürünü satıcıdan satın alır.

  • 2. Taraf: Satıcı

Satıcı ürünü tedarikçiden satın alır ve direkt alıcıya postalatır.

  • 3. Taraf: Tedarikçi

Stoğu tutan ve ürünü alıcıya kargolayan asıl taraf.

Bu iş modelinde satıcı hiçbir şekilde stok tutmaz. Yani önceden ürün satın alıp depolamaz. Bu sayede çok daha az risk taşımaktadır. Satıcının tek görevi tedarikçiden ürünü satın alıp direkt olarak alıcıya kargolattırmasıdır.

Dropshipping Avantajları

Dropshipping iş modelinin birçok avantajı mevcuttur. Bu avantajlardan en çok dikkat çekenlerini sizler için derledik.

Girişkenlik: Bu iş modeline girmek çok kolaydır. Çok az bir maliyet ile Dropshipping yapabilir ve yüksek miktarlarda paralar kazanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir adet bilgisayar ve internet bağlantısı. Bu sayede diğer birçok iş modeline kıyasla girişkenliği çok ama çok basittir.

Düşük Risk: Sadece sipariş aldığınızda ürün göndereceğiniz için hiçbir riski yoktur. Bu sayede zarar etme olasılığınız imkansızdır.

Düşük Giderler:  Dropshipping iş modelini özellikle internet ortamında yapıyorsanız fiziksel bir mağazaya kıyasla çok ama çok az bir gideriniz olacaktır. Bu yüzden Dropshipping %90 oranla internet ortamında yapılan bir iş modelidir.

Çeşitlilik:  Birden fazla tedarikçi ile çalışarak ürün skalanızı çoğaltabilir ve  daha büyük kitlelere satış yapabilirsiniz.

Özgürlük:  Sabah erken saatlerde kalkıp işe gitme zorunluluğunuz yok. Bilgisayarınızın olduğu her yer sizin için ofis olacak. Ek olarak kendi işinizin patronu olarak dilediğiniz zaman dilediğiniz şeyi yapabileceksiniz.

Dropshipping

Dropshipping Dezavantajları

Hiçbir şey kusursuz değildir. Her şeyde olduğu gibi Dropshipping iş modelinde de bazı dezavantajlar var. İşte o dezavantajlar!

Yüksek Rekabet: Azımsanmayacak kadar çok insan bu iş modelini aktif olarak yapmaktadır. Merak etmeyin, ne kadar çok emek verirseniz o kadar öne çıkar ve aynı oranda para kazanırsınız.

Müşteri Desteği: Müşterileriniz ile sürekli iletişim halinde olmalısınız. Bu sayede hem satışlarınızı hemde marka değerinizi yükseltebilirsiniz. İnsanları memnun etmek her işte olduğu gibi bu işte de bir hayli zor.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping’in ne olduğunu, avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde öğrendik. Peki Dropshipping nasıl yapılır? Hadi gelin bu soruyu da detaylı bir şekilde çözüme kavuşturalım.

En önemli şey tabii ki ne satacağınızdır. Satacağınız ürüne karar vermeden önce çok iyi bir pazar araştırması yapmalısınız. İlgi görmeyen ürünleri satmaya çalışırsanız para kazanmanız çok zorlaşacaktır. Sektörde en çok ilgi gören ürünleri araştırın ve onları bulup satmaya çalışın.

Ardından ürünü satın alacağınız tedarikçileri bulun ve fiyat isteyin. Tedarikçiler ile anlaşma ve pazarlık yaparak ürünü alabileceğiniz en dip fiyattan almaya başlayın.

Ne satacağınıza ve satacağınız ürünü kimden tedarik edeceğinize karar verdiniz. Tebrik ederiz. Geriye bir tek internet sitesi açıp ürünlerinizi bu sitede satmak kaldı. İşte Dropshipping sistemi bu kadar basit bir sistem.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Dropshipping Nasıl Yapılır?” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.